kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: zspnr1.kosciuszko@gmail.com

Wydarzenia szkolne

 

 

Kazimierz Dolny to piękne renesansowe miasto położone nad Wisłą i Grodarzem. Wtulone w skarpę Płaskowyżu Nałęczowskiego, przeciętego malowniczymi wąwozami. Kazimierz Dolny ma jedyny, niepowtarzalny klimat. Zachwyca wspaniałym rynkiem z zachowanymi kamienicami renesansowymi, kramami na których można kupić słynne koguty i inne kazimierskie łakocie. Nad miastem góruje majestatyczna fara pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku i baszta obronna. Kazimierz to miasto muzeów, galerii sztuki i słynnego festiwalu Filmu i Sztuki "DWA BRZEGI".

IMG 7651IMG 7643

19 października 2021 r.  uczniowie klasy 3 tez, 2 tz, 3 te uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Czekała na nich przejażdżka meleksami do Wąwozu Korzeniowego. Na miejscu mieli przyjemność zobaczyć głębokie, lessowe wąwozy, które oplatają miasto siecią przepięknych tras. Udało się przejść tym, uznawanym za najbardziej malowniczy z kazimierskich wąwozów – Korzeniowym Dołem, liczącym ok. 400m. Jego urodę charakteryzowały wystające ze ścian, poskręcane korzenie drzew. Podczas jazdy meleksami uczniowie poznali historię miasta oraz podziwiali piękne zabytki. Następnie spotkaliśmy się na rynku z panią przewodnik, dzięki której poznaliśmy historię Kazimierza Dolnego. Zwiedziliśmy Zamek Kazimierza Wielkiego, Basztę, Rynek. Weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki, panoramę miasta. Wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną w naszej w pamięci.

 IMG 7521

Poczuj magię artystycznego Kazimierza. Zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego miasta. 

IMG 7702

 

ZABYTKI KAZIMIERZA DOLNEGO W PIGUŁCE

Zamek w Kazimierzu Dolnym
Wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego w latach czterdziestych XIV w. Legenda głosi, że król wybudował zamek dla swojej ukochanej Esterki aby z nią tam się spotykać. W latach 1509 - 1644 była tutaj siedziba rodowa Firlejów. Pod koniec XVIII wieku opuszczony. Obecnie po kilkuletnim remoncie ruiny oddano do użytku zwiedzających. Warto wejść na zamkową wieżę mieszkalno - obronną skąd roztacza się wspaniała panorama na Kazimierz Dolny i małopolski przełom Wisły. W jej piwnicach mamy wyjątkową komiksową ekspozycję poświęconą miłości Kazimierza Wielkiego i Esterki. 
Baszta 
Najstarszy kazimierski zabytek z początku XIV wieku. Wieża ma wysokość 20 metrów i grubość murów aż 4 metry. W dawnych czasach pełniła funkcję obronną oraz była....latarnią 
Góra Trzech Krzyży
Najwyższe wzgórze Kazimierza. Nazwa wzięła się od krzyży, które upamiętniają zmarłych na epidemię. Warto tutaj wejść by zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram w Polsce - miasta Kazimierz Dolny i dolinę Wisły.
Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja
Najstarsza świątynia. Fundowana za czasów Kazimierza Wielkiego. W czasie największego rozkwitu miasta w XVI wieku przebudowana w stylu renesansu lubelskiego. 
W środku zwraca uwagę: prezbiterium z ołtarzem poświęconym Św. Bartłomiejowi, jedne z najstarszych organów w Polsce, żyrandol z głową jelenia i wspaniała renesansowa kaplica Górskich. 
Renesansowy rynek 
Nieregularny i stromy. Wokół rynku zachowało się kilkanaście kamienic w stylu renesansu. Znajdują się tutaj najpiękniejsze polskie Kamienice Przybyłowskie "Pod Świętym Mikołajem" i "Pod Św. Krzysztofem" 
Kamienica Celejowska
Zwana "Pod Świętym Bartłomiejem" od imienia dawnego jej właściciela Bartłomieja Celeja. Znana z najpiękniejszej attyki w Polsce. 
Kościół i klasztor OO. Reformatów
Druga kazimierska świątynia fundowana dla reformatów pod koniec XVII w. Do kościoła prowadzą drewniane schody o 60 stopniach. 
Mały Rynek
To malowniczy zakątek Kazimierza  związany z kulturą żydowską. Zwracają uwagę odrestaurowane dawne jatki koszerne i synagoga z 1677 roku.

Dzień Edukacji Narodowej w bieżącym roku szkolnym obchodzony był w naszej szkole inaczej niż zwykle, ponieważ  uwzględniono zasady reżimu sanitarnego. Zamiast uroczystej akademii  dla całej społeczności szkolnej, odbyły się wyłącznie pojedyncze spotkania  w klasach.

Uroczysty charakter tego dnia podkreśliła „tonąca w kwiatach” gazetka umieszczona na tablicy przed pokojem nauczycielskim. Dużo pracy i zaangażowania w uświetnienie tego dnia włożyli  uczniowie z klas technikum ekonomicznego, a szczególnie: Weronika Kaczor, Weronika Karauda, Karolina Krysa, Karolina Kucharska, Milena Poniedziałek.  Życzenia społeczności uczniowskiej skierowane do wszystkich pracowników szkoły warto zacytować:

 

den

Z    okazji    Dnia    Edukacji    Narodowej    składamy    Państwu   Najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

             Wiemy, że praca z młodymi ludźmi, to trudne zadanie, wymagające zaangażowania, entuzjazmu i pozytywnego nastawienia. Dzięki  Edukacji możemy  stawać się dojrzałymi ludźmi i obywatelami.

            Dziękujemy  Państwu za to,  że  jesteście  blisko  nas  i podejmujecie wiele  wysiłków,  by   dzielić   się   z  nami   wiedzą.   Jesteśmy   wdzięczni  za  pasję   i  poświęcenie,  pokonywanie  trudności  oraz  motywowanie  nas do   stawania   się   lepszymi,   poprzez zwalczanie własnych słabości.

                    Społeczność  uczniowska  ZS nr 1  w  Krasnymstawie

O początkach Dnia Edukacji Narodowej można przeczytać na str.: . https://www.wsip.pl/blog/dzien-edukacji-narodowej-skad-pochodzi/

Fragment artykułu:

„Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały też szkoły wyższe: Akademia Krakowska i Akademia WileńskaNiestety utrata przez Polskę niepodległości położyła kres Komisji Edukacji Narodowej.

Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej.”

243019157 392205429067223 4443121977810565112 n

Tradycją naszej szkoły jest coroczny rytuał przyjmowania najmłodszych uczniów w poczet społeczności Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie. Tak było i tej jesieni. Korzystając z ładnej pogody, Samorząd Uczniowski zorganizował całe przedsięwzięcie na boisku szkolnym. W imprezie udział wzięli uczniowie klas pierwszych; tp, tze i br z wychowawcami, dyrekcja, grono pedagogiczne, część starszych uczniów i oczywiście organizatorzy. Młodzież uczestniczyła w nie lada wyzwaniach, sprawdzających  błyskotliwość, sprawność, koncentrację i umiejętność działania  w grupie. Ze wszystkimi zadaniami poradziła sobie znakomicie. Szczególnie emocjonująco i zaskakująco wypadły zawody przeciągania liny. Zabawy było co niemiara. Na wysokości zadania stanęli również wychowawcy pierwszaków radząc sobie znakomicie z pytaniami dotyczącymi historii i organizacji szkoły oraz trudnościami słownikowymi.

            Mamy nadzieję, że ta impreza na długo zagości w pamięci pierwszoklasistów i ich wychowawców. Cieszymy się, że Samorząd Uczniowski po raz kolejny miał okazję pozytywnie zaangażować i zintegrować społeczność naszej szkoły.

nc2021 foto list ksiazki

„Moralnie” zaczytani
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą i propagowanie dzieł polskiej literatury. W tym roku odbyło się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. Motywem przewodnim był utwór Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.
Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Zapolska z sukcesem potrafiła przekuć swoje różnorodne doświadczenia zawodowe i osobiste na barwne, emocjonujące sylwetki bohaterów scenicznych, dające pole do aktorskiego popisu, a postać Dulskiej szybko stała się jedną z najważniejszych ról kobiecych w polskiej dramaturgii.
Nasza szkoła także wzięła udział w tej szlachetnej inicjatywie kulturalnej. Przedsięwzięcie miało charakter integrujący społeczność szkolną, ponieważ w odczytaniu wybranych scen uczestniczyli uczniowie, dyrekcja i nauczyciele. Dobór fragmentów oraz ich interpretacja miały skłonić publiczność i uczestników nie tylko do śmiechu, ale i refleksji. Odczytaniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Karoliny Rosolińskiej z klasy 2tz. Pomysł zyskał ogromną aprobatę społeczności szkolnej i z pewnością rozbudził zainteresowania czytelnicze i aktorskie. Mamy nadzieję, że podobny sukces odniosą inne akcje Samorządu Uczniowskiego.

zebranie rodz

 

Dnia 13 września 2021 r. (poniedziałek) o godz. 15.30 w Zespole Szkół nr 1 w Krasnymstawie im. Tadeusza Kościuszki odbędzie się zebranie z rodzicami/opiekunami uczniów. Zebranie ogólne odbędzie się w sali gimnastycznej, następnie rodzice/opiekunowie spotkają się z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Serdecznie zapraszamy

Dyrekcja i grono pedagogiczne

plan200x200dziennik200x200kulinarni

Oferta edukacyjna ZS nr 1

bip logo