Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”. 7 czerwca o 10:00 kilkaset tysięcy dzieci i nastolatków z całej Polski czytało książki. W swoich bibliotekach, szkołach, w parkach i na rynkach. Bez przymusu i dorabiania filozofii, każdy to, na co ma ochotę. Nasi uczniowie przyłączyli się do akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcemy dać każdej uczennicy i uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach, bez dorabiania dydaktycznej otoczki. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”.
ZS nr 1 uzyskał dofinansowanie na wyposażenie ekopracowni 5 czerwca 2023 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lubinie zostały wręczone vouchery dla szkół-laureatów konkursów ogłoszonych przez Fundusz. Nasza szkoła potrzymała 75.000,-PLN na stworzenie ekopracowni dotyczącej odnawialnych źródłach energii.
Pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym W piątek 2 czerwca 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XVII edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Ocalmy naszą przeszłość’. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych prace pisemne zajął uczeń naszej szkoły Jan Berbeć (uczeń kl. 2 tze). Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Bielecka- Dudek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie ZS nr 1 na Targach Pracy 2023 31 maja 2023 uczniowie klas: 3 tz, 4 te, 4tz odwiedzili Targi Pracy 2023 „Z nami możesz więcej” zorganizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Krasnymstawie. Udział w targach, to doskonała okazja dla uczniów do poznania ofert pracy i edukacji, dostępnych na terenie powiatu krasnostawskiegi, a dla firm – pozyskania nowych pracowników i praktykantów.
31 Maja – Światowy Dzień Bez Papierosa. 31 Maja – Światowy Dzień Bez Papierosa. Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) walczy od wielu lat z epidemią palenia tytoniu na świecie. Światowy Dzień Bez Papierosa posłużył za kolejną okazje do zwrócenia całej społeczności szkolnej na konieczność ochrony obecnych oraz przyszłych pokoleń przed negatywnymi następstwami używania tytoniu oraz szkodliwością dla zdrowia jakie niesie ze sobą palenie papierosów i e-papierosów. Hasło Światowego Dnia Bez Tytoniu 2023 roku brzmi: „Potrzebujemy jedzenia, a nie tytoniu”. W naszej szkole, w ramach włączenia się w obchody tego szczególnego dnia, został zorganizowany konkurs dla klas 1 - 3 dotyczący wiedzy o szkodliwości palenia papierosów oraz chorób oddtytoniowych. W skład Komisji Konkursowej wchodziły: przewodniczący: pani Elżbieta Garbowska – nauczyciel biologii w naszej szkole, członek: pani Magdalena Grzesiak – Sobiś – psycholog szkolny. Każdą z klas biorących udział w konkursie reprezentowała dwuosobowa drużyna, która walczyła o nagrodę niespodziankę dla całej klasy. Uczniowie wykazali się znajomością tematu udzielając wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania. Zwyciężyła drużyna z klasy 3tpe – Amelia Szadura i Karolina Ciepałowicza. Gratulacje. Nagrodą jest: spotkanie rekreacyjne dla całej klasy, w wybranym przez wychowawcę i klasę terminie z owocowym poczęstunkiem. Zamień palenie na zdrowe jedzenie. Konkurs został zorganizowany przez specjalistów: Magdalena Grzesiak – Sobiś, Wioleta Kister – Jakubiak, Agnieszka Repeć.
Akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam" Po czteroletniej przerwie z przyjemnością zapraszam Państwa szkołę i bibliotekę do udziału w akcji Jak nie czytam, jak czytam. V edycja odbędzie się 7 czerwca o 10:00. Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem szkół, bibliotek i placówek oświatowych z całej Polski. W akcji co roku brało udział około 400 tys. osób z ponad 2 tys. placówek. Szczegóły, materiały i zapisy na mapkę uczestników: czytamy.org Akcja umożliwia integrację poprzez jej wspólną organizację w ramach kilku placówek z danego środowiska, np. przez szkołę, bibliotekę publiczną i przedszkola. Taka forma organizacji cieszyła się dużym powodzeniem w poprzednich edycjach. Szersza zapowiedź i plakat akcji znajdują się w kwietniowej Bibliotece w Szkole. O co chodzi w akcji? Akcja ma na celu promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką. Po prostu chcemy dać uczniom okazję do poczytania w miłych, niecodziennych okolicznościach. Tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Organizatorzy: Organizatorem akcji jest miesięcznik Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2 tysiącami bibliotek wszystkich typów oraz szkół. Akcja jest środowiskowa, bezpłatna, nie przynosi nikomu dochodu i nie ma żadnych politycznych powiązań. Serdecznie zapraszam do udziału :)