Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w ZS nr 1 W dniach 18-24 listopada 2019 r. został zorganizowany w Polsce dwunasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Również uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ŚTP, poznając tajniki biznesu i ucząc się od praktyków.Poprzez coroczny udział w tym programie uczniowie naszej szkoły mogą odkrywać swoje zainteresowania i dobrze przygotować się do podejmowania trafnych decyzji edukacyjnych i zawodowych.Warto uczyć się od praktyków biznesu! Celem tego ogromnego przedsięwzięcia jest „propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, ich aktywnej postawy wobec życia i poczucia współodpowiedzialności za przyszłość świata.” Szkoła uczestnicząca w programie: tworzy sprzyjającą atmosferę dla współpracy z przedstawicielami życia gospodarczego w regionie, buduje pozytywne relacje z lokalnym biznesem, umożliwia młodzieży bezpośredni kontakt z praktykami biznesu, przygotowuje uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym, pomaga młodym ludziom rozwijać przedsiębiorcze zachowania w miejscu zamieszkania, przybliża podstawowe zasady podejmowania działalności gospodarczej, umożliwia uczniom poznanie specyfiki lokalnego rynku pracy, przygotowuje uczniów do wejścia na rynek pracy, pomaga młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością Dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 była to okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Biznes przy tablicy”. W tygodniu ŚTP w szkole zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów, które obejmowały m.in. tematykę: Idealny pracownik. Czego od pracownika oczekuje pracodawca? Wartości związane z pracą i etyką zawodową. Prawa i obowiązki pracodawcy/pracownika wynikające z przepisów prawa pracy oraz bhp. Oczekiwania pracodawcy wobec potencjalnych pracowników. Jak radzić sobie ze stresem, jak dobrze zaprezentować swoją osobę przyszłemu pracodawcy?
Wizyta studyjna w Fundacji Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości Wizyta studyjna w Fundacji Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości 7 lutego 2019 roku uczniowie klas 4 technikum ekonomicznego i 4 technikum budownictwa w osobach Klaudii Mazurek, Konrada Sierpiny i Krystian Dubiela wraz z uczniami innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego mieli okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w Fundacji Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości w Łukowie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw Plus” w Krasnymstawie. Łuków oddalony jest od Krasnegostawu aż o 150 km, ale podróż w obie strony minęła szybko, bowiem uczniowie mogli nawiązywać nowe znajomości z rówieśnikami z innych szkół i wymieniać się poglądami na różne tematy np. związane z dalszą ścieżką kariery zawodowej. Na miejscu zostaliśmy powitani bardzo serdecznie przez Panią Urszulę Bancerz – Dyrektora Centrum Doradztwa Finansowego w Łukowie i Założyciela Fundacji oraz Pana Patryka Łopota- młodego przedsiębiorcę rozpoczynającego swoją działalność gospodarczą właśnie w Inkubatorze Przedsiębiorczości, a obecnie prężnie prowadzącego swój biznes. Po powitalnym poczęstunku przedstawiono młodzieży zasady działalności Inkubatora Przedsiębiorczości oraz omówiono formy pomocy przedsiębiorcom stawiającym pierwsze kroki w biznesie. Młodzież mogła sprawdzić swoje atuty takie jak: umiejętność pracy w grupie, cechy przywódcze, umiejętność podejmowania szybkich decyzji pod presją czasu czy przekonania innych do swoich projektów w trakcie zabawy przy użyciu makaronu, taśmy i sznurka. Takie bowiem cechy są bardzo istotne przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Następnie po pysznym obiedzie, pod przewodnictwem Pani Bancerz udaliśmy się zwiedzać Strefę Ekonomiczną działającą w Łukowie na powierzchni, bagatela 27 ha. Pani Bancerz opowiadała o zasadach i korzyściach prowadzenia działalności gospodarczej właśnie w Strefie Ekonomicznej. W godzinach popołudniowych pełni entuzjazmu i naładowani pozytywną energią oraz wieloma zagadnieniami do przemyśleń wróciliśmy do Krasnegostawu. Katarzyna Mańko opiekun uczniów
Rozliczenia z ZUS – kurs dla przyszłych przedsiębiorców Zajęcia Rozliczenia z ZUS – kurs dla przyszłych przedsiębiorców realizowany jest w ramach projektu „Szkoła nowych możliwości” i adresowany jest do uczniów klas technikum ekonomicznego w naszej szkole. Młodzież dzięki niemu ma możliwość dokładnego zapoznania się z funkcjonowaniem bezpłatnego programu komputerowego Płatnik, poprzez który przedsiębiorcy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. W ramach prowadzonych zajęć uczniowie zakładają konta płatników ZUS, kartoteki ubezpieczonych, generują dokumenty do ZUS zarówno zgłoszeniowe jak i rozliczeniowe oraz przygotowują zestawy dokumentów do wysłania do ZUS. Umiejętności zdobyte na zajęciach dadzą młodzieży wymierne korzyści, gdy trafią na rynek pracy, bowiem obsługa programu Płatnik jest mile widziana przez pracodawców. Uczniowie, którzy wiosną będą odbywać praktykę zawodową w komórkach księgowości różnych firm powiatu krasnostawskiego, będą mogli pochwalić się swoją wiedzą i umiejętnościami u potencjalnych pracodawców, co w przyszłości może zaowocować stałą pracą. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po dwie godziny. Łącznie kurs liczy 48 godzin.
„Poznaj swoje prawa w pracy” – VI edycja konkursu W dniu 18 grudnia 2018 r. o godzinie 11:00 w sali bankietowej restauracji Fiesta w Lublinie odbył się regionalny konkurs wiedzy pod nazwą „Poznaj swoje prawa w pracy”. Organizatorem konkursu była Państwowa Inspekcja Pracy, celem - popularyzowanie wiedzy dotyczącej przepisów prawa pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały uczennice technikum ekonomicznego: Klaudia Mazurek i Julia Karwacka.
VI Wojewódzki Konkurs „Wiedzy z rachunkowości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. W Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie w dniu 14 grudnia 2018 roku odbył się VI Wojewódzki Konkurs „Wiedzy z rachunkowości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Tradycyjnie konkurs organizowany był przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Lublinie przy współpracy z Zespołem Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina, Kuratora Oświaty oraz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tematyka konkursu obejmowała swoim zakresem zagadnienia z rachunkowości finansowej, przede wszystkim księgowości, sprawozdawczości i analizy finansowej. Konkurs odbył się w dwóch etapach: eliminacje szkolne i wojewódzkie. W eliminacjach wojewódzkich wzięło udział 40 uczniów z 10 szkół ponadgimnazjalnych. Test konkursowy składał się z 50 pytań jednokrotnego wyboru, na rozwiązanie testu uczniowie mieli godzinę zegarową. Każdy uczestnik mógł uzyskać maksymalnie 50 punktów, w przypadku zdobycia jednakowej liczby punktów kolejność miejsc ustalona została na podstawie kolejności złożenia pracy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4 technikum ekonomicznego: Klaudia Mazurek i Konrad Sierpina.
Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" edycja 2018/2019 W naszej szkole realizowany jest projekt „Lekcje z ZUS”, który powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja, by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do starszych pokoleń (zasada solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. 27 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w olimpiadzie ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Projekt oraz olimpiada objęte są honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej.