Dziś,  4 października  obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji  i przypada w  dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii, ochrony przyrody i zwierząt. W Polsce organizowany jest od 1993 roku.

zw

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dzikich zwierząt i otaczającej nas bioróżnorodności. W kolejnych latach zainteresowano się także  zwierzętami domowymi. Dziś obchody tego dnia mają na celu  uświadomienie ludziom, że zwierzę to żywa istota mająca swoje prawa. Ten dzień jest wyjątkową okazją do wspomnienia o problemie bezdomności zwierząt i  znęcania się nad nimi; warunkach bytowych w schroniskach oraz  sterylizacji bezdomnych zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt to  doskonała okoliczność do przypomnienia człowiekowi o odpowiedzialności za zwierzęta przez niego udomowione.