kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: zspnr1.kosciuszko@gmail.com

 

grzyby

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE

10 października 2019 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krasnymstawie zorganizowała przedsięwzięcie edukacyjne „Bezpieczne grzybobranie”.  Uczniowie  wraz z opiekunami  Ewą Gałka i  Agnieszką Pawlas mieli możliwość obejrzenia  ekspozycji świeżych  grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, wysłuchania porad grzyboznawcy i klasyfikatora oraz obejrzenia filmu edukacyjnego „Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia”.

       grz

Pracownicy krasnostawskiego sanepidu  opowiadali o zasadach bezpiecznego grzybobrania, a także jak postępować w przypadku zatruć grzybami. Aby uniknąć pomyłki, warto do lasu wybrać się z atlasem grzybów. Eksperci apelowali, żeby nie zbierać grzybów, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości Co ważne, nawet jeśli w lesie spotkamy grzyby trujące lub niejadalne, to nie niszczmy ich, bo stanowią one część ekosystemu lasu i często są pożywieniem dla zwierząt.

Pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania…

  • Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne(warto korzystać z atlasów).
  • Zbieraj wyłącznie wyrośniętegrzyby.
  • Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe.
  • Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze.
  • Nigdy nie zbierajgrzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
  • Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących.
  • Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej poradyw stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
  • Jeżeli po spożyciu grzybów pojawią się u Ciebie nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura – niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza.

grzebek

Pamiętaj!

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Lekarz wezwany w porę może uratować Ci życie!

Jeżeli nie jesteś pewien, czy grzyb, który znalazłeś, jest jadalny – nie ryzykuj! Nawet najbardziej doświadczonym grzybiarzom przytrafiają się pomyłki, które mogą być tragiczne w skutkach!

 

DSC 0566

grzeb

grzyby


plan200x200dziennik200x200kulinarni

Oferta edukacyjna ZS nr 1

bip logo