kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl


W naszej szkole uczniowie uczą się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.

Pracownie komputerowe (sala 11, 44), ufundowane przez Europejski Fundusz Społeczny, w których uczniowie zgłębiają tajniki wiedzy informatycznej oraz uczą się obsługi programów na przedmiotach zawodowych np. program INSERT (program finansowo-księgowy), program Gastro Pos. W pracowni zanjduje się tablica interaktywna i rzutnik multimedialny. 

Klasopracownie są wyposażone w pomoce i urządzenia, służące lepszemu prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Ich wystrój jest bogaty i ściśle związany z charakterem odbywających się tam zajęć.

W ostanich latach dzięki Europejskim Funduszom nasza szkoła została bogato wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Nasi uczniowie cenią sobie konfort nauki.

Pracownia chemiczna (sala 35, I piętro) została w roku szkolnym 2018/2019 wyposażona w zestawy odczynników i sprzętu laboratoryjnego, który umożliwia samodzielne wykonywanie eksperymentów przez uczniów. Dostosowana jest ona pod względem przepisów BHP do wykonywania eksperymentów.  Znajduje się w niej również rzutnik multimedialny i komputer, co umożliwia prezentowanie uczniom filmów, ukazujących bardziej skomplikowane eksperymenty, wymagające specjalistycznego sprzętu i odczynników.

Pracownie matematyczne znajdują się na drugim piętrze (s.42, 45),   w których nauczyciele wraz z uczniami dbają o miłą atmosferę, sprzyjającą zdobywaniu wiedzy. Sale te wyposażone są w pomoce dydaktyczne (przyrządy geometryczne, plansze tematyczne, modele figur przestrzennych). 

Pracownia geograficzna/historyczna mieści się w sali 40. Znajduje się tutaj standardowe wyposażenie: mapy, liczne plansze i plakaty.

Pracownia biologiczna znajduje się w sali 39. Nauczanie biologii powinno odbywać się w odpowiednio zorganizowanej i wyposażonej pracowni, która daje możliwość kształcenia poglądowego oraz rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Zaplecze pracowni biologicznej posiada elektroniczną wagę analityczną, zestawy odczynników chemicznych niezbędnych do wykonywania analiz powietrza, wód czy gleby oraz eksperymentów biologicznych. Do wyposażenia pracowni należą także sprzęt optyczny (lupy, wysokiej klasy mikroskopy optyczne monokularowe), sprzęt laboratoryjny (szkiełka podstawowe, szkiełka nakrywkowe, skalpele, pęsety, ezy, narzędzia preparacyjne, cylindry, zlewki, szalki Petriego), preparaty biologiczne, modele biologiczne i plansze edukacyjne.                                                                                                                             

Lekcje języka polskiego odbywają się w dwóch przystosowanych do tego pracowniach polonistycznych (sala 29 i sala 47). Na zajęciach często wykorzystywany jest sprzęt multimedialny. Uczniowie oglądają tu filmy, słuchają muzyki, czytają wiersze, dyskutują, słowem-uczą się.

 

Pracownia języków obcych

Do nauki języków obcych (j. angielskiego i niemieckiego) służą sale 30, 43. Pracowaniie językowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt do nauki języków obcych. 

Uczniowie naszej szkoły  uczą się języka niemieckiego w komfortowej  pracowni językowej, wyposażonej w tablicę interaktywną oraz 16 stanowisk  do ćwiczenia umiejętności słuchania i mówienia w języku obcym.

Na zajęciach lekcyjnych oglądają filmy i  teledyski w oryginalnej wersji językowej, wykonują ćwiczenia on-line , wyszukują informacje w internecie, grają w gry językowe.

W ramach projektu unijnego „ Szkoła nowych możliwości „ uczniowie uczestniczą w kursie języka niemieckiego biznesowego.

Kurs ten przygotowuje do używania języka niemieckiego w sytuacjach zawodowych i aktywnym poszukiwaniu pracy na rynku zagranicznym.

j.niemc2prac j.niem

prac j.niem1

 

 

 

Nasza szkoła kształci zawodowo - mamy bogatą ofertę edukacyjną. Uczniowie wybierając dany zawód uczą się w specjalistycznych pracowniach:

Pracownia ekonomiczna:

W naszej szkole uczniowie Technikum Ekonomicznego przedmiotów zawodowych uczą się w pracowniach ekonomicznych w sali 11, 34, 44.

Wyposażenie w pracowniach  ufundowane zostało przez Europejski Fundusz Społeczny, w których uczniowie zgłębiają tajniki wiedzy ekonomicznej, oraz uczą się obsługi programów na przedmiotach zawodowych np. program INSERT (program finansowo-księgowy). W pracowniach zanjdują się tablice interaktywne, rzutnik multimedialny, komputery, laptopy.

Klasopracownie są wyposażone w pomoce i urządzenia, służące lepszemu prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Ich wystrój jest bogaty i ściśle związany z charakterem odbywających się tam zajęć.

W ostanich latach dzięki Europejskim Funduszom nasza szkoła została bogato wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Nasi uczniowie cenią sobie konfort nauki.

ekon0ekon5ekon4ekon8

insert1insert

Sala  34  znajduje się na I piętrze szkoły. Jest  pracownią  ekonomiczną, w której odbywają się lekcje przedmiotów zawodowych ekonomicznych np. rachunkowość, analiza ekonomiczna i sprawozdawczość,  kadry i płace, marketing , czy podstawy prawa, ochrona pracy i środowiska. Na stanie pracowni jest  11 laptopów z oprogramowaniem biurowym i finansowo- księgowym Insert GT wraz  z  dostępem do sieci Internet.

Z projektu unijnego 12.4 realizowanego przez szkołę pracownia została wyposażona  w projektor, ekran, urządzenie wielofunkcyjne, niszczarkę dokumentów , bindownicę i inne mniejsze urządzenia biurowe. 

Pracownia gastronomiczna

 Zajęcia praktyczne w klasach o profilu gastronomicznym (Technik żywienia i usług gastronomicznych, Kucharz) odbywają się w pracowni gastronomicznej. Pracownia gastronomiczna jest stworzona na bazie profesjonalnej kuchni i jest wyposażona w stanowiska robocze wyposażone w sprzęt do przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe

Dysponujemy nowoczesnymi narzędziami i urządzeniami gastronomicznymi, są to min: piec konwekcyjno parowy, trzony kuchenne piekarnik gazowy, szafy chłodnicze i witryna cukiernicza, maszyny uniwersalne, wilki, szatkownice, bemary, roboty uniwersalne, warniki, ekspresy do kawy, krajalnice, frytownice, gofrownice, miesiarki do ciast, grille elektryczne i tradycyjne, kuchenki mikrofalowe, blendery , blendery barmańskie, zestawy garnków i patelni, syfony do bitej śmietany, szybkowary, podgrzewacz do talerz, kuchenki indukcyjne i gazowe, naświetlacze do jaj, naczynia do zapiekania ceramiczne podgrzewacze do potraw i talerzy GN1/1, kostkarka do lodu, pakowarka próżniowa, zestawy do carvingu, zestawy do robienia i serwowania sushi, Sous vide - urządzenie do gotowania w niskich temperaturach, pralko-suszarka, stacja do prasowania dystrybutor napojów zimnych komplety zastawy i bielizny stołowej oraz wiele innych drobnych narzędzi  i urządzeń

Uczniowie mogą się realizować w naszej pracowni na wielu płaszczyznach ponieważ oprócz zajęć praktycznych realizowanych w szkole w ramach podstawy programowej odbywają zajęcia prowadzone w ramach projektów unijnych (Nowa Szkoła Zawodowa, Szkoła Nowych Możliwości). W ramach projektu uczniowie mogą uczestniczyć w następujących zajęciach:

- cukiernik

- sushi

- dietetyka

- agroturystyka

- savoir vivre przy stole

- carving

- tajniki kuchni regionalnych i kuchni świata

 - gastro pos

Uczniowie zdobywają doświadczenie również poprzez udział w przygotowaniach cateringu i obsłudze imprez na terenie powiatu krasnostawskiego. Poza tym w pracowni gastronomicznej często odbywają się warsztaty dla przedszkolaków, uczniów gimnazjum i szkół podstawowych.

Nauczyciele zajęć praktycznych nadzorują prowadzony przez naszych uczniów szkolny blog kulinarny, który jest ewenementem na skalę krajową. Uczniowie wyszukują ciekawe przepisy lub wykorzystują te tradycyjne, będące w ich rodzinach od pokoleń. Przygotowując potrawę dokumentują etapy jej sporządzania i umieszczają na stronie bloga, dzieląc się w ten sposób interesującymi przepisami. Zapraszamy do odwiedzania bloga pod adresem: https://kulinarnizsp1kras.blogspot.com/.

W pracowni gastronomicznej każdy z uczniów ma szansę nauczyć się podstaw sztuki kulinarnej i to tylko i wyłącznie od niego zależy czy wykorzysta swoje umiejętności w pracy i będzie je rozwijał i doskonalił.

gastrogastro1

gastro2gastro3

gastro14gastro5

 

 

gastro4gastro6

gastro8

gastro9

gastro 15gastro pos

 

 

 

Pracownia budowlana

Pracownia elektryczna i elektroniczna

W ramach projektów 12.4 i 13.6 zakupiono sprzęt do doposażenia pracowni  elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów  samochodowych :

  1. Zestawy demonstracyjne:

System zintegrowany typu Motronic M1.5.5

ABS/ASR - system regulacji siły hamowania

System klimatyzacji Climatronic

System sterowania silnikiem ZS typu Common Raill

  1. Zestawy panelowe:

Zestawy elementów oraz układów elektrycznych i elektronicznych - Podstawy elektroniki i elektrotechniki pojazdowej

Układy zapłonowe pojazdu

Zestaw czujników systemów elektronicznych pojazdu

pd7pds

pds1pds3

pds4pds10

pds11pds13

 

 

 

Pracownia samochodowa

Pracownia zajęć praktycznych to kolejna działająca w naszej szkole pracownia symulacyjna. Utworzona została  z wykorzystaniem środków z UE. Pracownia wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt służący uczniom uczących się w technikum pojazdów samochodowych i w szkole branzowej I stopnia (mechanik pojazdów samochodowych). Pracownia wyposażona jest m.in. w :

  • urządzenie do kontroli geometrii kół pojazdu  WERTHER 3D
  • Podnośnik jedno kolumnowy 
  • Diagnoskopy do wszystkich dostępnych modeli pojazdów samochodowych azjatyckich, europejskich i USA, oraz  wielofunkcyjny  analizator spalin z dymomierzem                                                                                                      

  • urządzenie do ustawiania świateł,
  • analizator spalin.
  • ps8

Nauka w takiej pracowni pozwala uczniom zetknąć się ze sprzętem, który swoją jakością i nowoczesnością nie odbiega wyposażeniu warsztatów działających na rynku. Jest to najlepsza pracownia do nauki zawodu w powiecie. 

 ps5

Po zajęciach lekcyjnych nasi uczniowie uczęszczają na proejkt Nowy Star.
 ps6

Projekt unijny  "Nowy Star "Zajęcia mają na celu podwyższenie wiedzy i umiejętności z zakresu mechaniki samochodowej. Celem projektu jest odbudowa samochodu strażackiego Star 25. Uczniowie w czasie zajęć wykorzystują sprzęt pozyskany z projektu. 

ps

ps2

ps3

ps4

ps5

Pracownia fryzjerstwa

Pracownia mechaniczna

„Pracownia technik CNC” wyposażona w najnowocześniejsze oprogramowanie niemieckiej firmy MTS Mathematisch Technische Software-Entwicklung GmbH do nauki obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (frezowanie i toczenie CNC). W trakcie nauki uczniowie wykonują takie same czynności jak na obrabiarkach przemysłowych oraz przeprowadzają symulację obróbki.„Pracownia zapisu konstrukcji” wyposażona w najnowszą wersję programu firmy SIMENS SolidEdge2019 pozwalającego na tworzenie dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej – modelowanie brył 3D oraz rysunków wykonawczych 2D części i zespołów części. W ramach licencji uczeń może zainstalować program na swoim osobistym komputerze i użytkować legalnie przez cały okres nauki w szkole w domu doskonaląc swoje umiejętności.

mechmech1

mech2mech4

mech5

Nauka jazdy - kategoria B

 auto3 W trakcie nauki uczniowie mogą bezpłatnie zrobić kurs prawa jazdy kat. Bauto2