ZS Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie - szkołą dbającą o ekologię.

W Zespole Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie zakończyła się realizacja projektu „Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii w ZETCE”, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej i upowszechnianie wiedzy o OZE wśród młodzieży szkolnej powiatu krasnostawskiego. W szkole została utworzona i wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne pracownia OZE, w której prowadzone były zajęcia z zakresu ochrony środowiska, przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjnego transportu i zrównoważonego rozwoju.

Na prowadzonych przez panią Kingę Ciurysek zajęciach pozalekcyjnych uczniowie poznawali  rodzaje odnawialnych źródeł energii w motoryzacji oraz ich zastosowanie w ekologicznych pojazdach. Podczas warsztatów, prowadzonych przez Panią Monikę Łepik, uczestnicy  samodzielnie przeprowadzali eksperymenty, polegające na wytwarzaniu za pomocą zestawów doświadczalnych energii wodnej, wiatrowej, słonecznej czy termalnej. W zajęciach wzięło udział ponad 600 uczniów, zarówno szkoły realizującej projekt jaki ich szkół podstawowych miasta Krasnystaw.

W przyszłości pracownia posłuży również do realizacji podstawy programowej z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i mechanicznych przedmiotów zawodowych. Dzięki nowoczesnym pomocom dydaktycznym można w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżać wiedzę na temat ochrony środowiska i odnawialnych źródeł  energii.

Ekopracownia dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu
Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 75 tys. zł.
4oze