Klasy gastronomiczne ZSP nr 1 w Krasnymstawie już po raz drugi miały przyjemność gościć panią Urszulę Wojewodę z LODR-u w Końskowoli na interesującym wykładzie. Tym razem uczniowie dowiedzieli się wszystkiego na temat programu „Zagroda edukacyjna”.

ZAGRODA EDUKACYJNA to przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich, gdzie realizowane są przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród niżej wymienionych:

• edukacja w zakresie produkcji roślinnej,
  • edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,
  • edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,
  • edukacja w zakresie świadomości  ekologicznej i konsumenckiej,
  • edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi,  tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej

Obiekt powinien posiadać zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie.

Jak się okazało większość z uczniów może prowadzić takie gospodarstwo, bo mieszkają na terenach wiejskich oraz mogą wykorzystać swoje umiejętności kulinarne do żywienia swoich gości. Uczniowie z uwagą wysłuchali założeń tego ogólnopolskiego projektu oraz obejrzeli filmy instruktażowe o gospodarstwach uczestniczących w tym projekcie. Dowiedzieli się jak ubiegać się o przyznanie uczestnictwa i jak mądrze wykorzystać potencjał drzemiący w nich samych. W przyszłości planują podjąć wyzwanie i uczynić ze swoich gospodarstw rolnych takie właśnie zagrody edukacyjne, w których będą serwować zdrowe i smaczne posiłki, przygotowane zgodnie zasadami higieny, ale również z tradycją kulinarną wsi polskiej.

Obraz 021

Obraz 022