czytanie.jpg

Narodowe Czytanie 2023 w Zespole Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.
Nasza szkoła została zarejestrowana na stronie Kancelarii Prezydenta RP jako uczestnik akcji "Narodowego Czytania". Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda, ogłosił, że utworem czytanym podczas 12. edycji jest powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
11 września w sali gimnastycznej młodzież naszej szkoły czytała fragment tego utworu odnoszący się do motywu Powstania Styczniowego. Zgromadzeni w sali słuchacze mogli zapoznać się z refleksyjnym fragmentem skłaniającym do zadumy nad przeszłością Polski i pięknem jej przyrody. Zaprezentowano także fragmenty okolicznościowego listu Prezydenta RP zachęcającego do lektury dzieła.
Wybór powieści Orzeszkowej w tym roku jest nieprzypadkowy, co podkreślają słowa prezydenta: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.”
Ponadto młodzież przybliżyła zgromadzonym fragmenty słynnej ekranizacji „Nad Niemnem”. Na zakończenie Karolina i Sylwia z kl. 4tz oraz 5tmz zaśpiewały piosenkę, która podkreśla ponadczasowy charakter czytanej powieści.