kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

Organizacja egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2013/2014

{accordionfaq autonumber=1}

Podstawa prawna organizacji egzaminów:

  •             rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (DzU nr 83, poz. 562, z późn. zm.)
  • informatory o egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów opublikowane  na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
  •  komunikat Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 30 sierpnia 2013 r. w sprawie sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2013/2014 egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, opublikowanym na stronie internetowej CKE
  • procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2013/2014

Absolwent przystępując do egzaminu maturalnego zdaje obowiązkowo :

    • Język polski:

$1O  część pisemna poziom podstawowy 

$1O  część ustna bez określenia poziomu

    • Język obcy nowożytny:

$1O  część pisemna poziom podstawowy 

$1O  część ustna bez określenia poziomu

    • Matematyka

$1O  część pisemna poziom podstawowy

Absolwent przystępując do egzaminu maturalnego może  ponadto przystąpić w danym roku do egzaminu z nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych :

W części ustnej:

$1O   język obcy nowożytny jeżeli jest to inny język niż wybrany jako obowiązkowy

W części pisemnej:

$1O  z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

$1O  z matematyki na poziomie rozszerzonym

$1O  z języka obcego jeżeli jest to ten sam język, który zadeklarował jako przedmiot obowiązkowyna poziomie rozszerzonym

$1O  z języka obcego jeżeli jest to inny język niż zadeklarowany  jako przedmiot obowiązkowyna poziomie  podstawowym lub rozszerzonym

$1O  z biologii, chemii, filozofii, fizyki i astronomii, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, informatyki, języka łacińskiego i kultury antycznej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o tańcu – na poziomie podstawowym albo rozszerzonym

Deklaracje maturalne

$11.       Osoba, która zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły), w terminie do 30 września roku szkolnego, w którym przystępuje do egzaminu, wstępną pisemną deklarację.

$12.       Termin złożenia deklaracji ostatecznej mija 7 lutego roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Po tym terminie nie ma już możliwości dokonywania zmian w deklaracji dotyczących wyboru przedmiotów i poziomu egzaminów oraz tematu do części ustnej egzaminu z języka polskiego.

$13.       W przypadku niezłożenia deklaracji ostatecznej z dniem 8 lutego deklaracja wstępna staje się deklaracją ostateczną.

$14.       Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków i form egzaminu zdający przedkłada dyrektorowi szkoły razem z deklaracją: a. do 30 września 2013 r. – uczniowie ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej (dokumentacja może być uzupełniona do 7 lutego 2014 r.).

Dostosowanie warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego

                               Sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu do potrzeb i możliwości absolwentów wskazuje rada pedagogiczna na podstawie:

$1O  orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego

$1O  orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania

$1O  opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej

$1O  zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza.

Zwolnienie laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych z egzaminu maturalnego

$1O  Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych znajdujących się w wykazie na rok 2014, ogłoszonym przez dyrektora CKE na stronie www.cke.edu.pl, są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia szkoły ponadgimnazjalnej tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Uprawnienie to przysługuje laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych także wtedy, gdy przedmiot nie był objęty szkolnym planem nauczania danej szkoły.

Przebieg egzaminu – informacje ogólne

$1O  Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) ogłasza szkolny harmonogram części ustnej egzaminu dwa miesiące przed terminem rozpoczęcia części pisemnej egzaminu, tj. do 5 marca 2014 r. oraz ogłasza harmonogram części pisemnej.

$1O  Uczeń/absolwent przekazuje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły) nie później niż 4 tygodnie przed terminem rozpoczęcia części pisemnej egzaminu maturalnegoz danego języka bibliografię wykorzystaną do opracowania wybranego tematu (dotyczy egzaminu z języka polskiego). Bibliografia musi być podpisana imieniem i nazwiskiem. Złożenie bibliografii w wyznaczonym terminie jest warunkiem przystąpienia do części ustnej. Razem z bibliografią zdający przedkłada informację o materiałach pomocniczych i środkach technicznych, którymi zamierza posłużyć się podczas prezentacji.

HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO W TERMINIE GŁÓWNYM

$1O  Część ustna egzaminu maturalnego od 5 do 30 maja przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.

$1O  Część pisemna egzaminu maturalnego od 5 do 23 maja zgodnie z harmonogramem CKE.

$1O  Przekazanie świadectw dojrzałości do szkół

    27 czerwca 2014 roku.

HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO W TERMINIE DODATKOWYM

$1O  Dla zdających, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie.

$1O  Część ustna egzaminu maturalnego od 2 do 18 czerwca przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.

$1O  Część pisemna egzaminu maturalnego od 2 do 18 czerwca.

Przebieg egzaminu – informacje ogólne

$1O  Zdający ma obowiązek zgłosić się na każdy egzamin w części ustnej i pisemnej punktualnie

$1O  Na egzamin należy zgłosić się z dokumentem stwierdzającym tożsamość

$1O  Zdający nie może wnosić do sali egzaminacyjnej żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać
 z nich w tej sali

$1O  Zdający w trakcie części pisemnej egzaminu może korzystać wyłącznie z materiałów i przyborów pomocniczych, których wykaz ogłasza dyrektor CKE dwa miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu na stronie www.cke.edu.pl

$1O  Zdający nie może wnosić do sali innych materiałów i przyborów pomocniczych

$1O  Stwierdzenie niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego albo wniesienie przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego lub materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w wykazie ogłoszonym przez dyrektora CKE, jest podstawą do unieważnienia egzaminu

$1O  Egzamin można także unieważnić w przypadku naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania

$1O  egzaminu, które mogło wpłynąć na wynik egzaminu

$1O  Niezdanie albo nieprzystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów w części ustnej lub części pisemnej nie stanowi przeszkody w zdawaniu egzaminu maturalnego z pozostałych przedmiotów

Część ustna egzaminu maturalnego

$1O  Część ustna egzaminu z języka polskiego przebiega w następujący sposób:

$1O   zdający, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość wchodzi do sali egzaminacyjnej wg kolejności ustalonej w harmonogramie,

$1O   w sali przebywa jeden zdający,

$1O  w czasie trwania egzaminu zdający może korzystać z materiałów pomocniczych przygotowanych we własnym zakresie do prezentacji, w tym ramowego planu prezentacji, który okazuje do wglądu przed przystąpieniem do egzaminu

$1O  egzamin trwa ok. 25 minut i składa się z dwóch części:

$1O  Część pierwsza, trwa ok. 15 minut, zdający prezentuje przygotowany temat. Podczas prezentacji może wykorzystać materiały pomocnicze.

$1O  Część druga, trwa ok. 10 minut, polega na rozmowie zdającego z zespołem przedmiotowym. Pytania egzaminujących mogą dotyczyć jedynie prezentowanego tematu i przedłożonej wcześniej bibliografii.

$1O  Jeżeli zdający nie wygłosi prezentacji lub zaprezentuje temat inny niż zgłoszony w deklaracji ostatecznej, zespół przedmiotowy nie przeprowadza z nim rozmowy.

$1O  Część ustna egzaminu z języka obcego nowożytnego bez określania poziomu przebiega w następujący sposób:

$1O  zdający, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość wchodzi do sali egzaminacyjnej w ustalonej kolejności

$1O  Egzamin prowadzony jest w danym języku obcym nowożytnym, trwa ok. 15 minut i składa się z rozmowy wstępnej i trzech zadań; czas na zapoznanie się z treścią zadań jest wliczony w czas przeznaczony na wykonanie poszczególnych zadań.

Warunki zdania egzaminu

$1O  Zdający zdał egzamin maturalny, jeżeli z każdego egzaminu obowiązkowego w części ustnej
i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.

$1O  Na zdanie egzaminu maturalnego nie mają wpływuwyniki egzaminów z przedmiotów zdawanych jako dodatkowe te egzaminy nie mają ustalonego progu zaliczenia.

Informowanie o wynikach egzaminu maturalnego

$1O  Wyniki części ustnej egzaminu są ogłaszane przez przewodniczącego przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego w dniu egzaminu. Wyniki są ostateczne.

$1O  Wyniki części pisemnej egzaminu ustalone przez okręgową komisję egzaminacyjną są ostateczne.

Zgłaszanie zastrzeżeń

$1O  Jeżeli zdający uzna, że w trakcie egzaminu maturalnego zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, może
w terminie 2 dni roboczych od daty egzaminu maturalnego w części ustnej lub pisemnej
z danego przedmiotu, zgłosić pisemnie zastrzeżenie do dyrektora OKE. Zastrzeżenie musi zawierać dokładny opis zaistniałej sytuacji będącej naruszeniem przepisów.

Unieważnienie egzaminu

$1O  Unieważnienie egzaminu następuje w przypadku:

a) stwierdzenia, podczas trwania egzaminu, niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego

b) wniesienia przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego lub materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w wykazie ogłoszonym przez dyrektora CKE

c) zakłócania przez zdającego prawidłowego przebiegu części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym

d) stwierdzenia, podczas sprawdzania arkuszy egzaminacyjnych, niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez zdających z danego przedmiotu w części pisemnej

e) zaginięcia lub zniszczenia prac egzaminacyjnych lub kart odpowiedzi i braku możliwości ustalenia wyniku części pisemnej egzaminu

f) stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu, na skutek zastrzeżeń zgłoszonych przez zdającego lub z urzędu, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik danego egzaminu.

Termin dodatkowy

$1O  Zdający ma prawo, w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych uniemożliwiających przystąpienie zgodnie
z harmonogramem do części ustnej lub pisemnej egzaminu
z danego przedmiotu lub przedmiotów, zdawać egzamin
w terminie dodatkowym (w czerwcu 2014 r.).

$1O  Zdający lub jego rodzice (prawni opiekunowie) najpóźniej
w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu, składają do dyrektora macierzystej szkoły udokumentowany wniosek o umożliwienie przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym.

$1O  Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi dokumentami dyrektorowi OKE najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.

Ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego (egzamin w terminie poprawkowym)

Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który:

$1O  przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w maju/czerwcu w części ustnej
i pisemnej i żaden jego egzamin nie został unieważniony

$1O   nie zdał wyłącznie jednego egzaminu obowiązkowego
 w części ustnej lub pisemnej

$1O  w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu (nie później niż 4 lipca) złożył do dyrektora szkoły pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu z danego przedmiotu zgodnie z deklaracją ostateczną.

HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO W TERMINIE POPRAWKOWYM

$1O  dla zdających egzamin, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej

$1O  1. Część pisemna – 26 sierpnia 2014 r. (wtorek), godz. 9:00

$1O  2. Część ustna – 25–29 sierpnia 2014 r.

$1O   Informacja o miejscu egzaminu i szczegółowych terminach egzaminów ustnych zostanie umieszczona na stronie internetowej właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej
w terminie do 8 sierpnia 2014 r.

$1O  Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectw do szkół – 12 września 2014 r.

MATURA  MAJ 2014

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu maturalnego są dostępne na stronach:

www.oke.krakow.pl

www.cke.edu.pl

Dziękuję za uwagę.

Małgorzata Jędruszczak

ZSP NR1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie