Stres - rosnący problem społeczny XXI wieku

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

ped1W dniu 18 listopada 2015 roku, w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas czwartych z pracownikami SANEPID-u z Krasnegostawu, p. Bogumiłą Prymaczuk i p. Agatą Wójtowicz. Tematem spotkania była: „Profilaktyka chorób związanych ze stresem” oraz „Choroby psychiczne w tym depresja jako choroby cywilizacyjne”. Spotkanie to odbyło się w ramach realizowanego w naszej szkole Powiatowego Programu Ochrony Zdrowa Psychicznego.

    W czasie prelekcji nasi uczniowie dowiedzieli się, co to jest stres, jakie są jego objawy i jakie są czynniki stresogenne. Młodzież zapoznała się również z technikami radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz dowiedziała się o wpływie aktywności fizycznej i roli diety w pokonywaniu stresu.

Najczęściej zalecane metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami:

  • utrzymuj kontakt z naturą – pachnący świeżością las i śpiew ptaków może dostarczyć ci energii, której nie mają w sobie betonowe osiedla,
  • miej czas właśnie dla siebie – zrób sobie przyjemność – tak jak lubisz, wyłącz telefon, usiądź wygodnie w fotelu lub idź na spacer,
  • porozmawiaj z kimś , kto naprawdę ma ochotę cie wysłuchać – nie udawaj kogoś, kto nie może się mylić ani okazywać słabości,
  • pozwól sobie pomóc,
  • stosuj techniki relaksacyjne – może to być joga, medytacja czy proste kontrolowanie oddechu,
  • uprawiaj sport – ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie lepszym sposobem na okiełznanie stresu niż obsesyjne myślenie o tym co może się wydarzyć i zamartwianie się,
  • zdrowo się odżywiaj – pamiętaj istnieje związek między fizyczną i psychiczna człowieka, unikaj używek: papierosów, kawy, alkoholu.

Pamiętaj: Przecież tylko „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

ped2

Szukaj

Menu użytkownika