kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W dniu 6 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny  XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji to:  „Strefa euro - szansa czy zagrożenie?”. Honorowy Patronat nad XXVII Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka.

Na uwagę zasługuje fakt, że 10 uczniów naszej szkołytj. z klasy drugiej i trzeciej technikum ekonomicznegowzięło udział w eliminacjach. Uczestnicy musieli wykazać się ugruntowaną wiedzą z podstaw ekonomii oraz znajomością zagadnień związanych z hasłem przewodnim olimpiady. Na wykonanie zadań uczestnicy mieli 120 minut, które skrupulatnie wykorzystali. Nad prawidłowością przebiegu olimpiady czuwała komisja w składzie: przewodniczący – Bożena Cieszko-Pankiewicz oraz członkowie: Małgorzata Typiak i Leszek Franczak.

 

Lekko przestraszeni, ale w dobrych nastrojach do eliminacji szkolnych przystąpili:

  • Klasa 3 TE – Paulina Dunaj, Patrycja Gaweł, Piotr Mąka, Anna Nizioł, Konrad Ożarowski,

  • Klas 2TE – Paulina Jaremek, Joanna Jaskułecka, Paulina Karczmarek, Patrycja Minicka, Justyna Trumińska.

Najwyższą liczbę punktów i zwycięstwo w eliminacjach szkolnych uzyskał - Piotr Mąka. Drugie miejsce uzyskała Patrycja Gaweła trzecie Paulina Dunaj.

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje, a zdobyta wiedza i doświadczenie na pewno zaprocentują w przyszłości.

Dlaczego temat przewodni OWE jest istotny i należy poświęcić mu więcej uwagi, możemy dowiedzieć się z informacji podanej przez organizatorów:

„Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. otwarło ważny rozdział w najnowszej historii gospodarczej Polski. Impuls rozwojowy dla kraju związany jest ze swobodnym przepływem towarów, kapitału i ludzi w ramach ugrupowania integracyjnego. Dla przedsiębiorstw dostęp do wspólnego rynku jest szansą na zwiększenie skali prowadzonej działalności. Z kolei środki z funduszy europejskich pozwalają na wyrównywanie dysproporcji zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i podmiotowym.

Pełniejsze wykorzystanie zalet uczestnictwa w Unii Europejskiej wymaga dalszego zacieśniania współpracy Polski z pozostałymi państwami członkowskimi. Jednym z jej przejawów jest kolejny etap integracji gospodarczej – przystąpienie do unii walutowej i przyjęcie euro.

Myśl przewodnia XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odnosi się do ważnego pytania: czy i kiedy Polska powinna wejść do strefy euro? Dyskusja na ten temat już od pewnego czasu toczy się nie tylko w kręgach polityków i ekonomistów. Ton debat o euro zmienia się często pod wpływem bieżących wydarzeń. Występujący w ostatnich latach kryzys zadłużeniowy w niektórych krajach strefy euro staje się argumentem podnoszonym przez przeciwników wspólnej waluty i skutkuje spadkiem poparcia opinii publicznej dla wprowadzenia euro w naszym kraju. Konieczna jest jednak rzetelna ocena korzyści i kosztów wejścia Polski do strefy euro z uwzględnieniem ryzyka i zagrożeń związanych z tą decyzją.”

Więcej na stronie: http://owe.pte.pl/informacje/informacje-ogolne/opis-hasla-biezacej-edycji.html

Zdjęcia: uczestnicy podczas pracy.

Opracowanie: Bożena Cieszko-Pankiewicz