XIII Powiatowy Konkurs Profilaktyczny-4W dniu 29.05. 2013r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie XIII Powiatowego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem „Szczęśliwe i zdrowe życie bez alkoholu”. Warunkiem uczestnictwa było przesłanie pracy pisemnej na ten temat. Konkurs był skierowany do uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego.

Celem Konkursu było:

-utrwalenie wiedzy na temat alkoholu i jego wpływu na organizm człowieka;

-uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia i życia;

-wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia;

-pokazanie roli szkoły i samorządów w realizacji integralnej profilaktyki uzależnień;

Na uroczyste podsumowanie Konkursu przybyli zaproszeni goście: Andrzej Jakubiec – burmistrz Krasnegostawu , Aleksandra Stachula – P. O. Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Wojciech Maślona - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, Czesława Teklak – długoletni pedagog w ZSP Nr1 , Beata Suszek – przewodnicząca Rady Rodziców.

Jury w składzie:

Anna Popis – przewodniczący jury; przedstawiciel Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie, prezes Krasnostawskiego Stowwarzyszenia Klub Abstynenta "ODNOWA"

Maria Pustuła – członek jury; przedstawiciel Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie

Wanda Małysz – członek jury; biolog, długoletni pracownik ZSP Nr 1

przyznało następujące nagrody:

I Miejsce - Ilona Korzeniowska -Technikum Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej

II Miejsce - Katarzyna Jasińska -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie

III Miejsce - Karolina Opat -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie

Wyróżnienie - Paulina Dunaj -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie

Wyróżnienie - Karolina Demczuk - I LO w Krasnymstawie

Wyróżnienie - Arkadiusz Jurek -Technikum Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej

Wyróżnienie - Monika Rotmańska -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody rzeczowe, książki i dyplomy.

Nagrodzenie zwycięzców było możliwe dzięki sponsorom, a byli nimi:

1. Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

2. Urząd Miasta Krasnystaw

3. Urząd Gminy Żółkiewka

4. Urząd Gminy Kraśniczyn

5. Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie

6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie

Praca Ilony została doceniona za własne przemyślenia i opinie na temat problemu alkoholowego oraz opisanie swoich bardzo dramatycznych przeżyć. W pracy znalazły się stwierdzenia: „W życiu trzeba się cieszyć każdą daną nam chwilą. Należy szanować siebie i innych, chronić najbliższych. Coraz częściej spotykamy się z nieodpowiedzialnością ludzi, zwłaszcza młodych, którzy po wypiciu chcą zaimponować innym. Skutki są tragiczne”.

Ilona apeluje do młodych ludzi, aby zastanowić się, czy pijąc alkohol zachowujemy się dojrzalej, doroślej, czy nikogo nie krzywdzimy. Życie jest jedno i trzeba przeżyć je szczęśliwie i zdrowo – bez alkoholu.

Finał Konkursu uatrakcyjniła scenka pod tytułem: „A co ty wybierasz ?”. w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. Mamy nadzieję, że przesłanie zawarte w przedstawieniu pobudziło widzów do głębszych przemyśleń i refleksji.

Wszystkim nagrodzonym uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje!

• XIII Powiatowy Konkurs Profilaktyczny-1
  • Odsłon: 5484