„Proszę wstać, sąd idzie!”

4d83f030 7fd8 4777 b4a9 7838ddbb0dbb

Nieznajomość prawa szkodzi Ignorantia iuris nocet czyli co o pracy sądu powinniśmy wiedzieć.
W dniu 25 maja 2023 r. uczniowie klasy 3Tz uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości,
poznanie przebiegu procesu sądowego, strukury organizacyjnej sądu.
Z pracą sądu i jego specyfiką zapozanli nas: pan sędzia Kamil Mania oraz starszy sekretarz sądowy panią Joanna Czwórnóg. Mogliśmy zasiąść w ławach sali rozpraw i poczuć atmosferę tego miejsca uczestnicząc w dwór rozprawach karnych oraz dowiedzieć się jak działa sąd.
W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, kuratora, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości i co grozi nieletnim za łamanie prawa. Każdy zainteresowany miał również możliwość założenia togi sędziowskiej, łańcucha z wizerunkiem orła oraz mógł usiąść za stołem sędziowskim.
Kulisy pracy sądu zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Wycieczka była
interesującą formą zdobycia wiedzy na temat roli prawa w naszym życiu. Każdy z uczestników uzmysłowił sobie, jakie mogą być konsekwencje jego nieprzestrzegania.

3813f2d6 5bcd 4982 ab91 9dcdb29c0bb7