tak

Dnia 6 marca 2023 w świetlicy szkolnej odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego „Transplantacja – jestem na Tak” oraz  prelekcja pani Małgorzaty Borawskiej  - koordynatora transplantacyjnego I Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie pt. ”Transplantacje – fakty i mity”.

Celem organizacji konkursu „Transplantacja- jestem na TAK” było  popularyzowanie wśród uczniów wiedzy na temat dawstwa i transplantacji tkanek oraz narządów oraz podkreślenie, że wiele osób oczekujących na przeszczep umiera – nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do przeszczepu.

nm

Podsumowania konkursu , wręczenia dyplomów i nagród dokonał  wicedyrektor szkoły  pan Wojciech Maślona.  Nagrodzeni autorzy prac to:

PRACE ZWYCIĘSKIE:

grupowe:

1. Wiktoria Sawicka, Amelia Sulej, Zuzia Szczepanik, Sylwia Warchoł, Jakub Hukiewicz

2. Magdalena Stasak, Mateusz Kulawczuk, Weronika Piekaś, Magdalena Podgórska, Natalia Szewczyk

indywidualne:

1. Nikola Kuźmicka

PRACE WYRÓŻNIONE:

grupowe:

1. Paulina Lipa, Aleksandra Goś, Konrad Garlewicz, Amelia Łepik, Jan Berbeć

2. Maria Litkowska, Kinga Kaszak

indywidualne:

1. Jakub Niziński

2. Paula Adamczuk

zz

IMG 0664

Podczas wykładu Pani Małgorzata Borawska  przybliżyła temat transplantacji, młodzież miała okazję dowiedzieć się czym jest transplantacja i  na czym polega praca koordynatora transplantacyjnego.  Prowadząca szczegółowo wyjaśniła  kto może być dawcą  i dlaczego warto jest nim zostać. Zagadnienia przeszczepu narządów omówiono na konkretnych przykładach popartych danymi statystycznymi. Słuchacze uzyskali też  informacje o świadomej zgodzie na przekazanie po swojej śmierci narządów dla ratowania życia i zdrowia.

Organizacja konkursu szkolnego na plakat oraz prelekcji  ”Transplantacje – fakty i mity” są wyrazem  udziału Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie w  kształtowaniu pożądanych postaw społecznych wobec ważnego i trudnego tematu transplantacji.

Elżbieta  Garbowska

Joanna Sołodzińska