E8492AA0 1531 4AC0 9B38 E74416A58F23

"Zetka Ratuje Życie" to projekt stworzony przez 6-cio osobową grupę uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie we współpracy z Ogólnopolską Olimpiadą "Zwolnieni z teorii" oraz Fundacją DKMS. Projekt jest realizowany w celu aktywnego poszukiwania potencjalnych Dawców szpiku oraz rejestrację chętnych w kilku punktach w naszej okolicy.

B889CA5A 34AB 48C7 98C2 4D5A94FF2BF7

Dawcy szpiku są nieustannie potrzebni - co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady "Zwolnieni z teorii", a naszym opiekunem jest Pani Monika Łepik. „Zwolnieni z Teorii” to inicjatywa, w której młodzież uczy się pracy w zespole realizując autorskie projekty społeczne. Każdy projekt ma szansę pomóc lub zmienić na lepsze nasze otoczenie. Tym samym zachęcamy każdą ogólnie osobę pomiędzy 18 a 55 rokiem życia do zgłoszenia się na zostanie Dawcą. Każda osoba jest bardzo ważna, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia Dawcy szpiku dla osoby chorej wynosi 1 : 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów, dlatego rejestrując osoby dostarczamy szansę na drugie życie Pacjentom chorym na nowotwory krwi.

Rejestracja jest bardzo prosta:

- wypełnienie formularza

- pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka

Po odnalezieniu "bliźniaka genetycznego" proces pomocy w 90 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.

Można zyskać ogromną satysfakcję z bardzo znaczącej pomocy drugiej osobie jaką jest uratowanie życia niewielkim kosztem, bez większego wkładu własnego. Za poświęcony czas i nieocenioną pomoc Dawcy przysługuje szereg korzyści, o których można dowiedzieć się na stronie internetowej:

Działania w ramach projektu są zaplanowane na szeroką skalę, ponieważ punkty rejestracyjne znajdować się będą w innych instytucjach na terenie powiatu krasnostawskiego.

W chwili obecnej zakończyliśmy spotkania informacyjne i rejestrację potencjalnych Dawców w Zespole Szkół Nr 1 z wynikiem 30 zarej. Wszystkim zarejestrowanym serdecznie dziękujemy w imieniu swoim i fundacji.

Wszystkich chętnych do dołączenia do grona potencjalnych Dawców zapraszamy do naszych punktów rejestracyjnych:

1 LO w Krasnymstawie - 08.02.2023 r.

2 LO w Krasnymstawie - 09.02.2023 r.

Urząd Miasta Krasnystaw - 14.02.2023 r.

Dom Pomocy Społecznej Krasnystaw - 14.02.2023 r.

Zespół Szkół Nr 2 w Krasnymstawie - 15.02.2023 r.

Urząd Gminy Fajsławice - 16.02.2023 r.

Mazurek Metal - 17.02.2023 r.

Urząd Gminy Żółkiewka - 20.02.2023 r.

Jankes w Fajsławicach - 20.02.2023 r.

PSS Gama Krasnystaw - 21.02.2023 r.

Bank Spółdzielczy w Żółkiewce - 22.02.2023 r.

Starostwo Powiatowe Krasnystaw - 23.02.2023 r.

Przychodnia Rejonowa SPZOZ w Krasnymstawie - 27.02.2023 r.

Trzymajcie za nas kciuki i śledźcie nasze działania na mediach społecznościowych projektu:

Facebook: Zetka Ratuje Życie

Instagram: zetka_ratuje_zycie