dzien nauczyciela 17

14 października to od lat święto Edukacji Narodowej. Uroczystość rocznicy uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej stała się okazją gromadzącą w ZS nr 1 ludzi, którym bliskie są słowa Nelsona Mandeli: „Edukacja to najpotężniejsza broń, jakiej możesz użyć, aby zmieniać świat”.   W przeddzień święta na akademię przybyli: Dyrektor naszej szkoły, Pani Małgorzata Jędruszczak, Wicedyrektor szkoły, Pan Wojciech Maślona, Kierownik kształcenia praktycznego, Pani Katarzyna Mańko, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz społeczność uczniowska. Nasze święto uświetniły swą obecnością: Pani Teresa Hałas, Poseł na Sejm RP oraz Pani Aleksandra Stachula, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu. Wspólnie z Dyrekcją ZS nr 1 wręczyły nagrody wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.

zd3

Prowadzący uroczystość przybliżyli zgromadzonym działalność KEN, która została uznana za jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski w czasach oświecenia, a jej patriotyczno-obywatelskie wychowanie dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów.  Warto podkreślić, że Komisja działała do 1794 roku. Każdego roku w rocznicę utworzenia obchodzimy Dzień Nauczyciela, co potwierdza jej rolę.

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich, dla których słowo „edukacja” ma szerokie znaczenie.

Po części oficjalnej nastąpił występ uczniów, którzy w humorystycznym ujęciu przedstawili szkolną codzienność. Publiczność doceniła aktorstwo i trafność żartów gorącymi oklaskami. Puentą części artystycznej była piosenka o naszej szkole, wyrażająca podziękowanie uczniów za trud pracowników oświaty. Nie zabrakło upominków dla ciała i ducha.

zd2

Na zakończenie można było obejrzeć widowiskowy występ solistek Freak Dance Academy. Warto przypomnieć, że Freak Dance Academy z Krasnegostawu odniosło wielki sukces w mistrzostwach świata w Szwecji disco&disco freestyle federacji IDO. Formacja Freak Dance Kids została tegorocznym mistrzem świata. Jedną z występujących była Weronika Piekaś, nasza uczennica z kl. 2tze. Jesteśmy dumni z jej osiągnieć i wytrwałości, ponieważ ćwiczy już od 7 lat. Weronika i jej koleżanka, Mają Stępniak, swoimi umiejętnościami, wywarły na widowni ogromne wrażenie.

dance

Mamy nadzieję, że tegoroczna akademia z okazji DEN była chwilą oddechu w codziennych zmaganiach pracowników oświaty i uczniów, stała się także okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla tworzących edukację w naszej szkole.