kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

  • prez_szkoly_01.jpg
  • prez_szkoly_02.jpg
  • prez_szkoly_03.jpg
  • prez_szkoly_04.jpg
  • prez_szkoly_05.jpg
  • prez_szkoly_06.jpg
  • prez_szkoly_07.jpg
  • prez_szkoly_08.jpg
  • prez_szkoly_09.jpg
  • prez_szkoly_10.jpg
  • prez_szkoly_11.jpg
  • prez_szkoly_12.jpg
  • prez_szkoly_13.jpg
  • prez_szkoly_14.jpg
  • prez_szkoly_15.jpg
  • prez_szkoly_16.jpg
  • prez_szkoly_17.jpg
  • prez_szkoly_18.jpg
  • prez_szkoly_19.jpg
  • prez_szkoly_20.jpg
  • prez_szkoly_21.jpg
  • prez_szkoly_22.jpg
  • prez_szkoly_23.jpg
  • prez_szkoly_24.jpg

Najnowsze artykuły

16 Cze 2025 07:42 - konkurs
Ogólnopolski konkurs edukacyjny dla uczniów -

       Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym: “Sygnalista - ważna rola”. “Sygnalista - ważna rola” - ogólnopolski konkurs edukacyjny Firma GoWork.pl zaprasza młodzież w wieku od 16 do 24 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym “Sygnalista - ważna rola”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat roli sygnalistów w społeczeństwie. Konkurs ma charakter edukacyjny i promuje postawy odpowiedzialności obywatelskiej, [ ... ]

Konkursy i olimpiadyCzytaj więcej...
13 Cze 2025 09:28 - Wycieczka
WYCIECZKA DO LUBLINA

WYCIECZKA DO LUBLINA. 11 czerwca 2025 roku uczniowie klas: 1 tpz, 1 msf, 1 kmr, 2 kmr, 3 msf, 3 kmr, 2 tz, 2 tp, 3 tz, 3 tse, 4 tse wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Lublina. W pierwszej kolejności pod okiem przewodnika zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku, centrum pamięci i edukacji, upamiętniające ofiary obozu koncentracyjnego i zagłady. Spacerując po byłym obozie koncentracyjnym nasi uczniowie poznali jego historię,  zobaczyli pozostałości baraków, krematorium, [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
10 Cze 2025 11:08 - Wycieczka
Uczniowie Zetki na dniu otwartym w Komendzie Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Uczniowie Zetki na dniu otwartym w Komendzie Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Dnia 9 czerwca uczniowie klasy 3 kmr wraz z opiekunami uczestniczyli w dniu otwartym zorganizowanym w Komendzie Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Podczas spotkania uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia mieli okazję poznać specyfikę pracy funkcjonariuszy poszczególnych wydziałów oraz mogli zapoznać się z częścią wyposażenia jakim policjanci dysponują. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Policji przedstawili [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
06 Cze 2025 05:35 - wystawa
UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA WYSTAWIE FOTOGRAFICZNEJ „STRUKTURY”.

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA WYSTAWIE FOTOGRAFICZNEJ „STRUKTURY”. 5 czerwca 2025 roku uczniowie z  kl. 1 msf wraz z opiekunami wybrali do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie w celu obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Struktury”. Autorem wystawy jest pan Leszek Janeczek, doktor nauk medycznych, pasjonat lokalnej historii. Podczas spotkania z pracownikiem biblioteki uczniowie obejrzeli zdjęcia przedstawiające różnorodne struktury – zarówno te naturalne, jak i stworzone [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
05 Cze 2025 20:01 - spotkanie
Godzenie ról zawodowych i rodzinnych – spotkania doradcy zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery z uczniami  Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie

Godzenie ról zawodowych i rodzinnych – spotkania doradcy zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery z uczniami  Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie    W dniu 5 czerwca 2025 r.  w Zespole Szkół Nr 1 im. T. Kościuszki  w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery, które miało na celu omówienie tematu godzenia ról zawodowych i rodzinnych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 4 technikum pojazdów samochodowych [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
05 Cze 2025 17:39 - Super User

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 ogłasza nabór na wolne stanowisko: Sekretarz szkołyWymiar etatu: pełny etatForma zatrudnienia: umowa o pracę (Kodeks pracy)1. Wymagania od kandydata:

Komunikaty i ogłoszeniaCzytaj więcej...
05 Cze 2025 06:46 - bezpieczeństwo
O odpowiedzialności na drodze– ważna lekcja od policji dla naszych uczniów.

O odpowiedzialności na drodze– ważna lekcja od policji dla naszych uczniów. 4 czerwca 2025r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu młodych kierowców, zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Krasnymstawie we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Krasnystaw. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz ZS nr 2 – obecni i przyszli kierowcy. Spotkanie poprowadzili mł. asp. Anna Chuszcza, oficer prasowa KPP w Krasnymstawie, [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...

 IMG 3259

W dniu 29 kwietnia 2022 roku, w podniosłej atmosferze, w obecności dyrektora szkoły pana Wojciecha Maślony, wychowawców, nauczycieli oraz młodszych koleżanek i kolegów, z murami Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie imienia Tadeusza Kościuszki, rozstali się tegoroczni maturzyści.

Uroczystość, swoją obecnością uświetnił Starosta Krasnostawski – pan Andrzej Leńczuk.  Pogratulował absolwentom uzyskania świadectw dojrzałości oraz życzył sukcesów na zbliżających się egzaminach maturalnych i spełnienia marzeń związanych z wybraną ścieżką kariery zawodowej. Podkreślił, że wszyscy powinniśmy przyczynić się do budowania pokoju w kraju i na świecie.

Następnie tegoroczni maturzyści odebrali z rąk Dyrektora Szkoły pana Wojciecha Maślony i Starosty Krasnostawskiego nagrody i dyplomy.

Nagrodę Starosty Krasnostawskiego za najlepsze wyniki w nauce otrzymała uczennica klasy IV tpf kształcąca się w zawodzie technik ekonomista - Kinga Kuczma oraz Olga Kociubińska z klasy 4 tz kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Nagrody z ramienia Rady Rodziców za wysokie wyniki w nauce, frekwencji i na egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz za pracę na rzecz szkoły, czytelnictwo, udział w licznych konkursach, otrzymali uczniowie: Kinga Kuczma (technik ekonomista), Aleksandra Hałas (technik ekonomista),Weronika Potębska (technik ekonomista), Mateusz Czwórnóg (technik pojazdów samochodowych), Kacper Buraczyński (technik pojazdów samochodowych), Jarosław Chwała (technik pojazdów samochodowych), Daniel Piętal (technik pojazdów samochodowych), Olga Kociubińska (technik żywienia i  usług gastronomicznych), Mateusz Szaron (technik żywienia i usług gastronomicznych).

Uroczystość zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich pod kierownictwem pani Małgorzaty Typiak i pani Bożeny Cieszko-Pankiewicz. Uczniowie zaangażowani w przygotowaniu uroczystości to: Aleksandra Chruściel, Kacper Bochyński, Amelia Urbańska, Izabela Kwiatosz, Weronika Karauda, Karolina Kucharska, Michał Kowalczyk, Krystian Wójcik, Sylwia Rosolińska, Karolina Rosolińska, Magdalena Stasak, Natalia Brzozowska, Bartłomiej Chachaj.

Na zakończenie pan dyrektor podziękował występującym uczniom, którzy wprowadzili wszystkich zebranych w sentymentalny nastrój, życzył absolwentom powodzenia na maturze i zaprosił ich do odwiedzania szkoły.

Serdecznie gratulujemy tegorocznym absolwentom i życzymy sukcesów podczas egzaminów maturalnych.

 IMG 2843

 

„W Zetce wszystko mi gra,
W Zetce lepszy jest świat,
Bo mogę być w nim sobą...”

- śpiewali uczniowie ZS nr 1 podczas Dnia Otwartego.

27 kwietnia 2022 r. do naszej szkoły zawitali uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych powiatu krasnostawskiego. Zostali ciepło przyjęci przez grupę uczniów, którzy w krótkim programie słowno-muzycznym zaprezentowali kierunki kształcenia oraz przybliżyli atmosferę szkoły.

„Hej dziewczyno, cześć chłopaku,

Dziś cię Zetka wita.

Nasze hasło: „Postaw na zawód.”

Tu ekipa znakomita.

Chcemy wam przedstawić, moi drodzy,

zawodowe metamorfozy.”

W części wprowadzającej do prezentacji zawodów były piosenki, rymy, a nawet taniec flamenco inspirowany wrażeniami z wyjazdów uczniów Zetki do Hiszpanii w ramach programu Erasmus Plus.

Po obejrzeniu części oficjalnej każdy z ósmoklasistów mógł zobaczyć, jak wygląda nauka w poszczególnych działach zawodowych. Można było również wzmocnić ciało smacznymi przekąskami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego - 
zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią, 
piekłem i szatanem - składamy serdeczne życzenia. 
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca, 
napełniając je światłem Zmartwychwstania, 
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim 
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać 
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu. 
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Zdrowych, spokojnych i wesołych świąt Zmartwychwstania życzy dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół  nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

wielkanoc

 

4 kwietnia 2022 r w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022.

Z ogromną radością informujemy, że stypendium Prezesa Rady Ministrów 2021/2022 otrzymali: uczennica klasy IV Kinga Kuczma kształcąca się w zawodzie technik ekonomista i uczeń klasy II Kamil Panas kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

stypendium

 

 anigif

 absolwenci

       Nietypowe, ale wyjątkowe pożegnanie Maturzystów w naszej szkole odbyło się 30 kwietnia.  Bez uroczystej akademii, bez obecności całej społeczności szkolnej, bez tradycyjnych przemówień…   Mimo wszystko udało się  stworzyć nastrój powagi i podkreślić doniosłość chwili. 

       Absolwenci naszej szkoły  zakończyli  4-letnią naukę i  w niezwykłej sytuacji pandemicznej rozpoczynają dorosłe życie. Każdy z nich doświadczył trudów nauki i problemów, jakie dodatkowo narzuciła rzeczywistość. Wszyscy  ukończyli edukację i mogą o sobie powiedzieć: „Daliśmy radę. Wy też możecie”. Taki przekaz pozostawili młodszym rocznikom.

       Teraz przed Absolwentami egzamin maturalny i życie, które, mimo trudnych warunków osobistego rozwoju, mogą kształtować według swoich przekonań i szukać własnej przestrzeni do samorealizacji.

       Społeczność naszej szkoły pożegnała tegorocznych Absolwentów  w formie przekazu medialnego.

       Nietypowe, ale wyjątkowe pożegnanie Maturzystów w naszej szkole odbyło się 30 kwietnia.  Bez uroczystej akademii, bez obecności całej społeczności szkolnej, bez tradycyjnych przemówień…   Mimo wszystko udało się  stworzyć nastrój powagi i podkreślić doniosłość chwili. 

       Absolwenci naszej szkoły  zakończyli  4-letnią naukę i  w niezwykłej sytuacji pandemicznej rozpoczynają dorosłe życie. Każdy z nich doświadczył trudów nauki i problemów, jakie dodatkowo narzuciła rzeczywistość. Wszyscy  ukończyli edukację i mogą o sobie powiedzieć: „Daliśmy radę. Wy też możecie”. Taki przekaz pozostawili młodszym rocznikom.

       Teraz przed Absolwentami egzamin maturalny i życie, które, mimo trudnych warunków osobistego rozwoju, mogą kształtować według swoich przekonań i szukać własnej przestrzeni do samorealizacji.

       Społeczność naszej szkoły pożegnała tegorocznych Absolwentów  w formie przekazu medialnego.

https://www.facebook.com/zetkakrasnystaw/videos/2903643669902783

 

 

            W kwietniu w szczególny sposób pamiętamy o Patronie Naszej Szkoły. Tadeusz Kościuszko to bohater, którego idee i przekonania mają ponadczasowy wymiar. Urodził się i działał w niezwykle trudnych społecznie i politycznie czasach. Swoje siły poświęcał przede wszystkim na walkę o wolność i niepodległość. Jego zaangażowanie w szerzenie wartości wolności, równości i niepodległości przekraczało granice. Postać Kościuszki znana jest nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Szwajcarii czy Ameryce.  Był prawdziwym obywatelem świata.

            Pragniemy złożyć hołd pamięci naszego Bohatera. Jesteśmy dumni, że to właśnie On jest Patronem Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie.

https://www.facebook.com/zetkakrasnystaw/videos/756851865002985

patron

patron1

 

Sewilla – miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja. Duży port nad rzeką Gwadalkiwir. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy główne zabytki tj. Plac Hiszpański i Alkazar. Pogoda jak najbardziej nam sprzyjała, było ciepło i słonecznie. Trudno opisać wrażenia jakie wywarł na nas Plac Hiszpański. To co nam rzuciło się w oczy to nie tylko elementy wodne, ale także piękne mosty, które symbolizują królestwa, wielka fontanna na środku placu oraz otaczające galerie w kształcie podkowy. Cały kompleks jest otoczony przepięknym parkiem z egzotyczną roślinnością i żyjącymi w nim papugami. Plac Hiszpański w Sewilli zaprojektował znany architekt Aníbal González. Przechadzając się po tym bogato zdobionym miejscu, zobaczymy inspiracje różnymi stylami architektonicznymi. Kolejnym punktem był Pałac Królewski Alkazar to wiele pięknie ozdobionych sal, patios oraz gigantyczny ogród, który niespodziewanie nas zachwycił, spotkaliśmy także na naszej drodze piękne pawie, które spacerowały po ogrodzie. Początki pałacu sięgają XI w., kiedy rezydowali w nim przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowaną do własnych potrzeb.

Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do rezydencji na pyszną kolację w wykonaniu naszej gospodyni Inmy.

plac hiszpański

centrum Sewilli kopia

plac hiszpański 2

 

PLAŻA COSTA DEL SOL

Europejskie praktyki zawodowe w ramach realizowanego projeku Erasmus+ Zetka w Hiszpanii

W piątek 9 kwietnia osiemnastu uczniów naszej szkoły Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki  w Krasnymstawie  wyjechało na praktyki do Hiszpanii. Praktyki będą trwały trzy tygodnie. W tym czasie młodzież poznaje specyfikę pracy w poszczególnych zawodach: takich jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik pojazdów samochodowych oraz   murarz-tynkarz.  W sobotę wylądowaliśmy na lotnisku w Maladze. Powitała nas Pani Maja, która zabrała nas na plażę, gdzie spędziliśmy miło czas. Kolejnym elementem naszej przygody był dojazd do naszej rezydencji w Sewilli. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z Panią Adą opiekunką naszej grupy z ramienia partnera EuroMind i naszą gospodynią Irmą.  Z wielką przyjemnością mogliśmy się rozpakować w naszych pokojach.  Szybko się zadomowiliśmy, a teraz tylko czekają nas spotkania z pracodawcami i praktyki. Trzymajcie za nas kciuki!

Serdeczne pozdrowienia ze słonecznej Sewilli!

Ps. Nasze nowe doświadczenia

Mój pierwszy lot. Stres jaki mi towarzyszył był tak wielki że trudno go opisać. Byłem kłębkiem nerwów już od kilku dni , ale to co czułem w samolocie przed startem to apogeum wszystkich strachów. Trząsłem się cały, a serce waliło mi tak ze chyba wszyscy słyszeli. Nagle pojawiła się pomocna dłoń, której uścisk pozwolił mi to przeżyć. Start którego się bałem okazał się fajnym przeżyciem A cały lot był przyjemny i bezpieczny  a widoki były cudne. Lądowanie przypomina jazdę kolejką i chętnie przeżyję to kolejny raz.PLAZA COSTA DEL SOL 1 .jpeg kopia

 

 

Kształcimy zawodowo - to jest nasza tradycja

Postaw na zawód !!!

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2020/2021

TECHNIKUM NR 1
Technik ekonomista
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik pojazdów samochodowych
Technik usług fryzjerskich
Technik budownictwa
Technik mechanik

SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA
Kucharz
Murarz-tynkarz
Mechanik pojazdów samochodowych

 

 

Kształcimy zawodowo - to jest nasza tradycja

Postaw na zawód !!!

zawodowiec

Oferta edukacyjna ZS nr 1

 

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie zwraca się z gorącą prośbą do Rodziców uczniów wszystkich klas o wyrażenie zgody na założenie dziecku konta w usłudze G Suite dla Szkół i Uczelni.

Wzór zgody: załęcznik

G Suite dla Szkół i Uczelni to pakiet narzędzi firmy Google, które ułatwiają pracę w szkołach i są używane przez kilkadziesiąt milionów uczniów i nauczycieli na całym świecie. Pakiet ten zawiera m.in. usługi Gmail, Kalendarz, Dokumenty i Classroom. Uczniowie naszej szkoły korzystają już G Suite do wykonywania zadań, komunikowania się online z nauczycielami oraz nauki umiejętności potrzebnych do uczestniczenia w społeczności internetowej XXI wieku. 

Założenie uczniowskiego konta pozwoli w lepszy sposób dotrzeć do uczniów za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji. Z założeniem konta wiąże się podanie imienia i nazwiska oraz adresu email państwa dziecka oraz na życzenie opiekuna/rodzica jego adres emai. Zakładając, że Państwo korzystają już z takich usług jak wyszukiwarka Google, Youtube, Mapy Google, Gmail firma Google już te dane posiada i przetwarza. Założenie konta dla ucznia skutkuje założeniem dodatkowego konta Google (Classroom, Gmail, Dysk Google itp.) o nazwie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (gdzie X to pierwsza litera.nazwiska + ewentualnie nr w dzienniku jeżeli dwóch uczniów w klasie ma takie samo imię i pierwszą literę nazwiska np Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Konto będzie wykorzystywane do czasu ukończenia przez ucznia szkoły i/lub zaprzestania korzystania przez szkołę z usługi G Suite dla Szkół i Uczelni.

W obecnej trudnej sytuacji dot. zagrożeniem koronawirusem wyżej wymienioną zgodę można wydrukować (tylko pierwszą stronę!), wypełnić i przesłać jako załącznik w formie skanu lub nawet zdjęcia z telefonu na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

UWAGA! Wystarczy wysłać skan lub zdjęcie pierwszej strony, z wypełnionymi czytelnie danymi .

Prosimy o pilne złożenie (wysłanie) zgody.

Książka Książek Biblioteka - Darmowa grafika wektorowa na PixabayW cyfrowej bibliotece znajdziesz bezpłatne lektury:



Biblioteka internetowa Wolne Lektury

wolnelektury.pl

Darmowe audiobooki – biblioteka Wolne Lektury

Wolne Lektury – biblioteka internetowa prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Zasoby audioteki Wolnych Lektur są uzupełniane dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Audiobooki to alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą czytać książek – zabierz nagranie ze sobą i ciesz się lekturą w każdym miejscu i czasie! W bibliotece Wolne Lektury dostępnych jest kilkaset audiobooków. Książki czytają m.in. Danuta Stenka (utwory Elizy Orzeszkowej), Jan Peszek (Księga dżungli), Andrzej Chyra (Obrona Sokratesa) czy Wiktor Korzeniewski (cykl Komedii ludzkiej).

Z audioteki Wolnych Lektur można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Wszystkie nagrania udostępnione zostały na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Audiobooki dostępne są w trzech formatach: MP3, Ogg Vorbis oraz DAISY (dostosowany do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych i wszystkich mających poważne trudności z czytaniem).

Lektury dla liceum i technikum

(zgodnie z Podstawą programową 2025)

 Zakres podstawowy

Utwory poznawane w całości:

  1. Jan Parandowski Mitologia, część I: Grecja;
  2. Sofokles Antygona;
  3. William Szekspir Makbet;
  4. Molier Skąpiec;
  5. Adam Mickiewicz Dziady cz. III;
  6. Bolesław Prus Lalka;
  7. Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara;
  8. Stanisław Wyspiański Wesele;
  9. Stefan Żeromski Przedwiośnie;
  10. Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem;
  11. Albert Camus Dżuma;
  12. George Orwell Rok 1984;
  13. Sławomir Mrożek Tango

Krótkie utwory literackie poznawane w całości i utwory literackie poznawane we fragmentach:

 

-  Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana;

 - Homer Iliada (fragmenty);

 -wybrane utwory polskiego średniowiecza, w tym: Lament świętokrzyski (fragmenty), Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty);

- Pieśń o Rolandzie (fragmenty);

- Ignacy Krasicki, wybrana satyra;

- Adam Mickiewicz,  wybrane ballady, w tym Romantyczność;

-Henryk Sienkiewicz,  Potop (fragmenty);

-Władysław Stanisław Reymont , Chłopi (fragmenty);

-  Witold Gombrowicz,  Ferdydurke (fragmenty);

- Tadeusz Borowski,  Proszę państwa do gazu;

-Gustaw Herling-Grudziński,  Inny świat (fragmenty);

-Marek Nowakowski, Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii);

-Andrzej Stasiuk, Miejsce  (z tomu Opowieści galicyjskie);

 -Olga Tokarczuk , Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach);

-Ryszard Kapuściński , Podróże z Herodotem (fragmenty).

Książka Książek Biblioteka - Darmowa grafika wektorowa na PixabaySofokles Król Edyp ;

Biblia (wybrane psalmy, fragmenty: Pieśni nad Pieśniami, Księgi Hioba, Apokalipsy św. Jana);

*Bogurodzica, Lament świętokrzyski;

*Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm;

Mikołaj Sęp Szarzyński – wybrane sonety;

William Szekspir Makbet; 

Dzieje Tristana i Izoldy (fragmenty);

Miguel Cervantes Don Kichote (fragmenty);

Jan Chryzostom Pasek Pamiętniki (fragmenty);

Ignacy Krasicki – wybrana satyra ;

Adam Mickiewicz – wybrane sonety i inne wiersze (w tym Romantyczność);

Adam Mickiewicz *Dziadów część III;

Adam Mickiewicz *Pan Tadeusz;

Juliusz Słowacki – wybrane wiersze;

Adam Mickiewicz Dziady część IV (fragmenty);

Juliusz Słowacki Kordian (fragmenty) ;

Cyprian Norwid – wybrane wiersze;

Bolesław Prus *Lalka;

Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara;

Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Leopold Staff – wybrane wiersze;

Stanisław Wyspiański *Wesele;

Władysław Stanisław Reymont Chłopi (tom I – Jesień);

Stefan Żeromski – wybrany utwór (Ludzie bezdomni, Przedwiośnie);

Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Julian Przyboś, Józef Czechowicz,

*Bruno Schulz – wybrane opowiadanie;

Witold Gombrowicz *Ferdydurke

Zofia Nałkowska Granica; 

Tadeusz Borowski – wybrane opowiadania (np.: Proszę państwa do gazu)

Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak – wybrane wiersze;

Miron Białoszewski – wybrane utwory;

wybrany dramat dwudziestowieczny z literatury polskiej (np.: Sławomira Mrożka Tango);

wybrana powieść światowa z XX lub XXI w. (np. Alberta Camusa Dżuma);

Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem; 

Gustaw Herling- Grudziński Inny świat (fragmenty);

Ryszard Kapuściński Podróże z Herodotem; (fragmenty);

Jan Paweł II – wybrany utwór (np. fragmenty tekstu Pamięć i tożsamość)

 

Teksty oznaczone * obowiązują w całości.

 

Branżowa szkoła I stopnia

Nauczyciel w branżowej szkole I stopnia odwołuje się do wiedzy i umiejętności, które uczeń nabył na wcześniejszych etapach edukacyjnych. Wprowadza ucznia w świat kultury, inspiruje do refleksji wypływającej z poznawania dzieł. Zwraca uwagę na kulturę współczesną, popularną i nowoczesne środki przekazywania informacji w kontekście tradycji.

Spis tekstów kultury ustala nauczyciel, dostosowując go do potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów. Należy zrealizować nie mniej niż cztery pozycje książkowe w roku szkolnym.


W bieżącym roku szkolnym – wyjątkowo, tytuł Mistrza rachunkowości otrzymały 2 osoby – Klaudia Mazurek i Konrad Sierpina z klasy czwartej Technikum Ekonomicznego.
Rywalizacja była zacięta dlatego komisja konkursowa uznała, że w tym roku tytuł przypadnie aż dwóm uczestnikom. Wysokie umiejętności z zakresu rachunkowości zostały potwierdzone również na egzaminie z kwalifikacji: „Prowadzenie rachunkowości”, w którym uczniowie uzyskali wysokie wyniki.
Wszystkich młodszych uczniów klas ekonomicznych (i nie tylko), zachęcamy do pogłębiania wiedzy z zakresu rachunkowości, by w przyszłym roku zostać Mistrzem Rachunkowości i osiągnąć wysokie wyniki na egzaminie zawodowym.
Obecnym MISTRZOM życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym i pracy w wymarzonym zawodzie!

rachunkowosc

 

DSC 3241Pożegnanie maturzystów wnaszej szkole odbyło się 26 kwietnia 2019 r. Prowadzący akademię uczeń kl. I technikum Mateusz Czwórnóg serdecznie powitał zaproszonych na uroczystość gości: pana Marka Nowosadzkiego Wicestarostę Krasnostawskiego, pana Wojciecha Maślonę Dyrektora Szkoły, panią Małgorzatę Jędruszczak - Wicedyrektor Szkoły, rodziców, nauczycieli, maturzystów i uczniów młodszych klas.

W swoim wystąpieniu pan Dyrektor życzył absolwentom konsekwencji   w realizowaniu wyznaczonych sobie celów i marzeń. Podziękował im za czteroletnią współpracę i zachęcił do odwiedzania szkoły.

 

Następnie głos zabrał pan Marek Nowosadzki Wicestarosta Krasnostawski, który życzył maturzystom sukcesów na zbliżających się egzaminach . Podziękował także nauczycielom za trud włożony w przekazywanie wiedzy i wychowanie.

Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się uczniów nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Powiatu Krasnostawskiego i Radę Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie. Nagrody za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie wręczyli: Pan Marek Nowosadzki , Dyrekcja Szkoły oraz wychowawcy klas maturalnych: pani Bożena Cieszko – Pankiewicz i pani Monika Kowalik – Żebrowska.

Nagrody Starosty otrzymali: Klaudia Mazurek i Ireneusz Mazurek.

Nagrody Dyrektora Szkoły odebrali: Magdalena Demczuk, Konrad Sierpina, Przemysław Solan, Sebastian Staszak i Krystian Dubiel.

Następnie przedstawiciel absolwentów Konrad Sierpina skierował słowa podziękowania wobec Dyrekcji i nauczycieli za przekazaną wiedzę, życzliwość i poświęcony czas. Wyrazem wdzięczności były kwiaty złożone przez maturzystów na ręce Wicestarosty, Dyrekcji i Wychowawców klas maturalnych.

Pani Małgorzata Jędruszczak wręczyła uczestnikom praktyk w Hiszpanii certyfikaty ich ukończenia i znajomości języka hiszpańskiego. Otrzymali je: Iwona Król i Przemysław Solan.

Następnie pan Marcin Łukaszczyk i pani Małgorzata Gadomska – Matycz uhonorowali wyróżniających się absolwentów upominkami i dyplomami za osiągnięcia sportowe w czasie ich czteroletniej nauki w szkole. Nagrodzeni zostali: Dominika Chmiel, Iwona Król, Grzegorz Dąbek, Sebastian Staszak, Łukasz Grabczak, Krystian Dubiel, Damian Jaślikowski, Kamil Zacharzyński.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pani Katarzyna Oleszczuk i pan Tomasz Bożko podziękowali za owocną współpracę Konradowi Sierpinie, który twórczo i z zaangażowaniem realizował zadania wyznaczone przez członków samorządu.

Pani Agata Sadlak – Skrzypek podziękowała uczennicom technikum w zawodzie technik  żywienia i usług gastronomicznych - Patrycji Kapelusznej i Aleksandrze Furgale za współtworzenie bloga kulinarnego szkoły.

Na zakończenie uczniowie młodszych klas pożegnali swoich starszych kolegów prezentując część artystyczną pod hasłem „do widzenia przyjaciele...”. Maturzyści mieli okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu Kamili Gleń, a także Pauliny Kostrzanowskiej, której grą na gitarze akompaniowała Natalia Ujma. Refleksje o życiu i ciepłe słowa w formie życzeń skierowali do absolwentów: Mateusz Czwórnóg, Weronika Potębska, Paulina Korowaj, Kinga Prościńska, Magdalena Demczuk oraz Krystian Pokora. Oprawę muzyczną i prezentację ukazującą najciekawsze fotografie żegnających się ze szkołą maturzystów przygotował Wojciech Gwarda z kl. III. Dzięki temu uczniowie klas czwartych mieli okazję przypomnieć sobie miłe chwile spędzone w szkole i utrwalone na zdjęciach, by ocalić je od zapomnienia..

 

Pożegnanie maturzystów wnaszej szkoleodbyło się 26 kwietnia 2019 r. Prowadzący akademię uczeń kl. I technikum Mateusz Czwórnóg serdecznie powitał zaproszonych na uroczystość gości : pana Marka Nowosadzkiego Wicestarostę Krasnostawskiego, pana Wojciecha Maślonę Dyrektora Szkoły, panią Małgorzatę Jędruszczak - Wicedyrektor Szkoły, rodziców, nauczycieli, maturzystów i uczniów młodszych klas.

W swoim wystąpieniu panDyrektorżyczył absolwentom konsekwencji   w realizowaniu wyznaczonych sobie celów i marzeń. Podziękował imza czteroletnią współpracę i zachęcił do odwiedzania szkoły.

Następnie głos zabrał pan Marek Nowosadzki Wicestarosta Krasnostawski, który życzył maturzystom sukcesów na zbliżających się egzaminach . Podziękował także nauczycielom zatrud włożony w przekazywanie   wiedzy i wychowanie.

Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się uczniów nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Powiatu Krasnostawskiego i Radę Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie. Nagrody za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie wręczyli: Pan Marek Nowosadzki , Dyrekcja Szkoły oraz wychowawcy klas maturalnych: pani Bożena Cieszko – Pankiewicz i pani Monika Kowalik – Żebrowska.

Nagrody Starosty otrzymali: Klaudia Mazurek i Ireneusz Mazurek.

Nagrody Dyrektora Szkoły odebrali: Magdalena Demczuk, Konrad Sierpina, Przemysław Solan, Sebastian Staszak i Krystian Dubiel.

Następnie przedstawiciel absolwentów Konrad Sierpina skierował słowa podziękowania wobec Dyrekcji i nauczycieli za przekazaną wiedzę, życzliwość i poświęcony czas. Wyrazem wdzięczności były kwiaty złożone przez maturzystów na ręce Wicestarosty, Dyrekcji i Wychowawców klas maturalnych.

Pani Małgorzata Jędruszczak wręczyła uczestnikom praktyk w Hiszpanii certyfikaty ichukończenia   i znajomości języka hiszpańskiego. Otrzymali je: Iwona Król i Przemysław Solan.

Następnie pan Marcin Łukaszczyk i pani Małgorzata Gadomska – Matyczk honorowali wyróżniających się absolwentów upominkami i dyplomami za osiągnięcia sportowe w czasie ich czteroletniej nauki w szkole. Nagrodzeni zostali: Dominika Chmiel, Iwona Król, Grzegorz Dąbek, Sebastian Staszak, Łukasz Grabczak, Krystian Dubiel, Damian Jaślikowski, Kamil Zacharzyński.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pani Katarzyna Oleszczuk i pan Tomasz Bożko podziękowali za owocną współpracę Konradowi Sierpinie, który twórczo i z zaangażowaniem realizował zadania wyznaczone przez   członków samorządu.

Pani Agata Sadlak – Skrzypek podziękowała uczennicom technikumw zawodzie technikżywienia i usług gastronomicznych - Patrycji Kapelusznej i Aleksandrze Furgale za współtworzenie bloga kulinarnego szkoły.

Na zakończenie uczniowie młodszych klas pożegnali swoich starszych kolegów prezentując część artystyczną pod hasłem „do widzenia przyjaciele...”. Maturzyści mieli okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu Kamili Gleń ,a także Pauliny Kostrzanowskiej, której grą na gitarze akompaniowała Natalia Ujma. Refleksje o życiu i ciepłe słowa w formie życzeń skierowali do absolwentów: Mateusz Czwórnóg, Weronika Potębska, Paulina Korowaj, Kinga Prościńska, Magdalena Demczuk oraz Krystian Pokora. Oprawę muzyczną i prezentację ukazującą najciekawsze fotografie żegnających się ze szkołą maturzystów przygotował Wojciech Gwarda z kl. III.Dzięki temu uczniowie klas czwartych mieli okazję przypomnieć sobie miłe chwile spędzone w szkole i utrwalone na zdjęciach, by ocalić je od zapomnienia..

 

DSC 3241

 

dni otwarte

ZSP NR 1 zaprasza na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY. Nasza szkoła szeroko otwiera swoje DRZWI dla wszystkich zainteresowanych. Pokażemy szkołę, pracownie, odpowiemy na wszystkie pytania. Wraz z uczniami zaangażujemy Cię w proste czynności zawodowe na wybranym kierunku. Popróbuj swoich sił w ,,ZETCE". Poczuj się członkiem naszej szkolnej społeczności! Zapraszamy!

 

POSTAW NA ZAWÓD - kształcimy zawodowo!!!

 

 anigif zetka

                                              

 ue

W Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zamościu rozpoczyna się rekrutacja do projektu "Od Szkolenia Do Zatrudnienia - YEI".

Zapraszamy :

  • osoby w wieku 18 - 24 lata, chętne do udziału w przedsięwzięciu, które ukończyły liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2018/2019 i nie planują podjęcia dalszej nauki w trybie dziennym ( ewentualnie planują kontynuację nauki w szkole policealnej i na studiach wyższych w trybie zaocznym)
  • lub osoby, w wieku 18-24 lata które ukończyły liceum ogólnokształcące, technikum, szkołę zawodową/branżową, gimnazjum w latach wcześniejszych i nie pracują i nie są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne i nie uczą się w trybie dziennym

W ramach projektu realizowane będą kursy zawodowe:

1.Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej, terminala płatniczego, programów komputerowych oraz modułem Visual Decorator Merchandiser;


2. Magazynier z obsługą wózków jezdniowych z napędem mechanicznym wraz z bezpieczną wymianą butli gazowej;

                                                                 oraz

                                                   3-miesięczne staże.

 

Za kursy i staże przysługuje stypendium szkoleniowe i stażowe ok.1000 zł netto (na rękę)

Uczestnicy dodatkowo otrzymają wsparcie w postaci wyżywienia w trakcie zajęć oraz dofinansowanie kosztów dojazdów na zajęcia, a podczas kursów zawodowych i stażu zawodowego także refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną.

Szkolenia rozpoczną się pod koniec maja 2019 roku.

Kontakt :

Michał Misiarz

Specjalista ds.programów

CEiPM OHP Zamość

ul.Bazyliańska 3

t.84  638 57 85

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UNIEWAŻNIENIE POSTĘPOWANIA  o udzielenie zamówienia publicznego pt: „Budowa ogólnodostępnej strefy rekreacyjnej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie”

25 kwietnia 2018 roku ponad 320 sportowców z terenu naszego województwa otrzymało stypendia sportowe ufundowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Łączna suma przyznanych nagród to prawie 870 tys. zł. Celem realizowanego przez Województwo Lubelskie programu stypendialnego dla sportowców z terenu województwa lubelskiego jest udzielenie wsparcia finansowego szczególnie młodym i perspektywicznym sportowcom uprawiającym sporty i konkurencje olimpijskie oraz paraolimpijskie w początkowych latach ich sportowej kariery.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych jest uczeń klasy 1 tz Maciej Smyk i absolwenci szkoły Tomasz Stasicki i Dominik Gęba. Na co dzień sportowcy trenują zapasy w stylu wolnym pod okiem trenera Pana Adama Swatka w Ludowym Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Krasnymstawie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

smyk m

swatek

zapasy

 

 

 

 



Już po raz osiemnasty w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie odbył się Powiatowy Konkurs Profilaktyczny. 
W dniu 20 kwietnia 2018r. uczniowie  szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krasnostawskiego walczyli o tytuł „Mistrza wiedzy o uzależnieniach”. Wśród zaproszonych gości obecni byli: pani Aleksandra Stachula z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, pani Alicja Grabiec  pełnomocnik burmistrza Krasnegostawu do spraw profilaktyki,  Pani Anna Popis – przedstawiciel Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Pan Sławomir Kozioł, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Izbicy Pani Teresa Zych.
 Konkurs przebiegał na zasadach znanego i lubianego teleturnieju telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”. W rolę Tadeusza Sznuka wcielił się uczeń klasy 4 technikum Piotr Frańczak. Po trzech emocjonujących etapach Mistrzem wiedzy o uzależnieniach został uczeń z II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie - Kacper Bednaruk, który wykazał się najlepszą znajomością problematyki uzależnień,  II miejsce zajęła uczennica z I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie– Adela Sawa, a III miejsce Weronika Traczyńska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce. 
Jury tegorocznego konkursu: Alicja Grabiec, Anna Popis i Małgorzata Jędruszczak było pod wrażeniem poziomu wiedzy dotyczącej uzależnień,  odwagi i opanowania uczestników turnieju.
Konkurs przygotowały: Agata Sadlak – Skrzypek i Ewa Gałka.
    
     
     Organizatorzy dziękują sponsorom, którzy niezawodnie, każdego roku wspierają bardzo ważną ideę profilaktyki uzależnień i fundują wspaniałe nagrody rzeczowe dla finalistów: Bankowi Spółdzielczemu w Krasnymstawie, Bankowi Spółdzielczemu w Izbicy, Urzędom Gmin w Izbicy, Łopienniku Górnym, Kraśniczynie, Urzędowi Miasta Krasnystaw i Starostwu Powiatowemu w Krasnymstawie.
 DSC 0001
 
DSC 0003
 
DSC 0010
 
DSC 0017
 
DSC 0022
 
DSC 0038
 

stypendia zapasy

 
 

20 kwietnia 2018 roku Nasi uczniowie: Krystian Knap, Miłosz Luchowski, Maciej Smyk i Adrian Bielecki uczestniczyli w uroczystości wręczenia stypendiów sportowych Miasta Krasnystaw. Stypendium otrzymali za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym w dyscyplinie zapasy. Na co dzień uczniowie ZSP nr 1 w Krasnymstawie trenują w Ludowym Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Krasnymstawie. 

Jesteśmy dumni z Naszych uczniów, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

 

23 marca uczniowie klas gastronomicznych wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Wesoło, zdrowo i kolorowo” przeznaczony dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Krasnymstawie oraz ich rodziców.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami: panią Katarzyną Oleszczuk oraz panią Agnieszką Pawlas zaprezentowali i pomogli wykonać swoim młodszym kolegom zdrowe przepisy na owocowe masy deserowe oraz warzywne hummusy. Wszystkie dania zostały udekorowane rzeźbionymi owocami i warzywami a czarodziejski, warzywny bukiet pani Kasi cieszył oko różnorodnością barw i kształtów.
   Wspólne spotkanie było wynikiem realizacji zaplanowanych działań w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w ramach Szkoły Promującej Zdrowie oraz było okazją do integracji uczniów obu placówek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr  reprezentowali: Aleksandra Furgała, Iwona Król, Patrycja Kapeluszna, Edyta Szewczak, Jakub Kalman, Weronika Bubic, Klaudia Dziedzic, Aleksandra Gutowaka, Weronka Lewczuk, Aleksander Pilarski i Kinga Prościńska.
   Serdecznie dziękujemy pani Beacie Maj i pani Joannie Kowalczyk za zaproszenie, i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Przepisy z warsztatów oczywiście już wkrótce na blogu (https://kulinarnizsp1kras.blogspot.com/). 
 
DSC 0216
 
DSC 0217
 
DSC 0221
 
DSC 0224
 
DSC 0232
 
DSC 0234
 
DSC 0240
 
DSC 0243
 
DSC 0263
 
IMG 6499

anigif zetkaszkoła dni 1

 

anigif oferta 2018

Jesteśmy szkołą z tradycją – kształcimy zawodowo

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie ZSP nr 1 w Krasnymstawie serdecznie zapraszają uczniów klas III gimnazjum na Dni Otwarte, które odbędą się 24 kwietnia 2018 r. o godz. 9.00.

W trakcie spotkania będzie można uzyskać informacje o szkole, o kierunkach kształcenia w technikum i szkole branżowej I stopnia, spotkać się i porozmawiać z nauczycielami i uczniami oraz poczęstować się wypiekami własnej produkcji. Ponadto nasi uczniowie zaprezentują umiejętności, które opanowali w ramach nauki szkolnej. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie gości gimnazjalistów

26 kwietnia 2017 w ZSP nr 1 w Krasnymstawie odbyły się Dni Otwarte, na które licznie przybyli uczniowie gimnazjów Powiatu Krasnostawskiego wraz z opiekunami.

Goście mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną na specjalnie dla nich przygotowanych stoiskach, przy których nauczyciele i uczniowie szkoły udzielali wyczerpujących informacji na temat poszczególnych kierunków kształcenia.

Podczas spotkania na sali gimnastycznej gimnazjalistów przywitała dyrekcja i Samorząd Uczniowski oraz patron szkoły, generał Tadeusz Kościuszko, który w swym orędziu zachęcił do  nauki i zdobywania zawodu.

Uśmiech na twarzach przybyłych wywołała przygotowana przez uczniów część artystyczna, pokazująca w zabawny sposób  zalety  kształcenia zawodowego .

Młodzi goście zwiedzali budynek szkoły, pracownię fryzjerską, pracownię ekonomiczną, pracownię gastronomiczną, dział budowlany, dział diagnostyki samochodowej .

Podziwiali uczniów technikum samochodowego, którzy pod okiem instruktora demonstrowali swoje umiejętności jazdy szkolnym Suzuki Swift.

Na zakończenie spotkania gości poczęstowano pyszną kiełbaską z grilla i chlebem własnego wypieku .

Zetka to szkoła z tradycją - kształci zawodowo !!!dyr

 

 

kos

dni

 

 

 

     

 Już po raz kolejny uczestniczymy w konkursie ekonomicznym!

Fundacja „Na rzecz nauki i edukacji – Talenty”, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie i spółka REVAS zorganizowały piątą edycję konkursu ekonomicznego „Wirtualny Menedżer”dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województw: podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

W tym roku naszą szkołę reprezentują uczennice drugiej klasy Technikum Ekonomicznego: Magdalena Demczuk, Klaudia Mazurek i Karolina Świąder.

Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.

     

 W ramach konkursu uczniowie  zarządzają przedsiębiorstwami i konkurują ze sobą na wirtualnych rynkach z wykorzystaniem branżowej symulacji biznesowej REVAS (więcej szczegółów nt. symulacji na stronie www.revas.pl
 Konkurs podzielony został na 3 etapy:

·         I etap – szkolenie dla nauczycieli (on-line – 10h lekcyjnych),

·         II etap – rozgrywka eliminacyjna (on-line - 8 tygodni),

·         III etap – rozgrywka finałowa (Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej k. Rzeszowa – 2 dni).

Konkurs dostarcza wielu emocji, uczy współpracy w zespole i poprzez rywalizację mobilizuje do większego zaangażowania. Uczestnicy analizują uzyskane wyniki i wprowadzają działania korygujące.

 Przed nami jeszcze 5 rozgrywek – życzymy dziewczynom wytrwałości i podejmowania właściwych decyzji.

Powodzenia!

wirtualny

wirtualny1

 

SAM 3393 00006XVII edycja Powiatowego Konkursu Profilaktycznego przebiegała pod hasłem „Bliżej siebie – dalej od nałogów”. W dniu 11 kwietnia 2017r. w ZSP nr 1 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.

       Wśród zaproszonych gości obecni byli: Burmistrz Krasnegostawu Pani Hanna Mazurkiewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie Pan Marek Majewski, Prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy Pan Marcin Wojewoda, Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Pan Sławomir Kozioł, uczestnicy konkursu wraz ze swoimi opiekunami.

         Zadanie konkursowe polegało na napisaniu Listu do przyjaciela, w którym autor skłania go do zerwania z jego uzależnieniem lub nakłania do unikania używek, ukazując przy tym piękno życia, które należy chronić.

       Jury konkursu w składzie:

Pani Alicja Grabiec – pełnomocnik burmistrza Krasnegostawu do spraw profilaktyki – przewodniczący,

Pani Anna Popis – przedstawiciel Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie,

Pani Małgorzata Jędruszczak – wicedyrektor ZSP Nr 1 w Krasnymstawie, nauczyciel biologii

przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Arkadiusz Siedlecki, ZS CKR w Siennicy Różanej,

II miejsce – Piotr Olech, ZS Nr 2 w Krasnymstawie,

III miejsce – Angelika Bednaruk, ZS CKR w Siennicy Różanej,

IV miejsce - Edyta Szewczak, ZSP nr 1 w Krasnymstawie.

Wyróżnienia otrzymali: Sabina Jaremek i Adrianna Jawor - ZSP w Żółkiewce, Paulina Duda - ZSP Nr 2 w Krasnymstawie, Klaudia Mazurek i Magdalena Demczuk - ZSP Nr 1 w Krasnymstawie.

       Praca zwycięzcy konkursu napisana była w oryginalnym stylu, przemawiała do odbiorcy i wpisywała się w hasło tegorocznego konkursu.

       Młodzież z ZSP Nr 1 przygotowała interesujący montaż słowno - muzyczny prezentując rodzaje i skutki uzależnień.

     Przesłaniem całego konkursu było zachęcenie młodych ludzi do nawiązania bliskich relacji w rodzinie, ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi, poznania ich potrzeb, wspierania oraz zwrócenie uwagi na to jak ogromną rolę odgrywa zwykła, codzienna, życzliwa rozmowa. Jasne stanowisko rodziców, pedagogów wobec używania substancji psychoaktywnych, przestrzeganie ustalonych wspólnie zasad, może pomóc podjąć nastolatkowi decyzję, jakiej od niego oczekują: nie będę używał narkotyków, palił papierosów, pił alkoholu.

     Bo życie mamy jedno i możemy żyć pięknie i wiele osiągnąć, ale też możemy je przegrać i stoczyć się na dno.

     Organizatorzy dziękują sponsorom , którzy niezawodnie, każdego roku wspierają bardzo ważną ideę profilaktyki uzależnień:

Bankowi Spółdzielczemu w Izbicy, Bankowi Spółdzielczemu w Krasnymstawie, Urzędom Gmin w Gorzkowie, Łopienniku Górnym, Żółkiewce, Urzędowi Miasta Krasnystaw i Starostwu Powiatowemu w Krasnymstawie.

{gallery artykuly/2017/powkonprof}

DSC 0371
 
 
Wczoraj kury tak gdakały, 
nasze jajka oszalały...
malowały się w paseczki, 
i w kółeczka i wstążeczki. 
Teraz wszystkie krzyczą – Hurra! Hurra! 
Wesołego Alleluja
 
Wielki Postu to czas zastanowienia nad samym sobą i czas niesienia pomocy innym. Fundacja ,,Dr Clown" już tradycyjnie wspólnie z Kulinarnymi „Zetki” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie i klasą pierwszą (wychowawca pani Renata Suryś) z Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie przygotowała słodkie świąteczne niespodzianki dla wychowanków domów dziecka i placówek specjalnych na terenie województwa lubelskiego. Kolorowo przyozdobione i zapakowane babeczki wraz z najlepszymi życzeniami świątecznymi zostaną przekazane również małym pacjentom szpitali w Krasnymstawie, Chełmie, Świdniku, Lubartowie, Lublinie i Zamościu itp.
       "Kulinarnych" w tym przedsięwzięciu reprezentowały: panie Agnieszka Pawlas i Katarzyna Oleszczuk oraz uczniowie - Monika Matycz (kl 3k), Jakub Kalman (kl. 2k).
     Najlepsze Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom składają: Fundacja ,,Dr Clown'' Region Lubelszczyzna, „Kulinarni Zetki” w Krasnymstawie i Zespół Szkół Nr 1 w Krasnymstawie. 
* foto. Przemysław Sarzyński 
 
 
DSC 0026
 
DSC 0375
 
 
DSC 0386
 
DSC 0378
 
DSC 0391

spacer

 

Drodzy gimnazjaliści, zapraszamy 26 kwietnia 2017 roku o godz. 11.00 na Dni Otwarte naszej szkoły.

 Nasza szkoła posiada bogatą ofertę edukacyjną. Chcielibyśmy przybliżyć Wam nasze kierunki kształcenia, dlatego zamierzamy zorganizować dla Was spacer po zawodach. W najbliższym czasie będziemy publikować informacje o każdym kierunku kształcenia naszej oferty edukacyjnej. Zapraszamy - Zetka kształci zawodowo - Postaw na zawód!!! (informacje będą zamieszczane na stronie internetowej i facebooku szkoły).

Szkoła branżowa I stopnia:
Murarz i tynkarz
Mechanik pojazdów samochodowych
Fryzjer
Kucharz
Klasa wielozawodowa – kształcąca w zawodach niszowych np.; sprzedawca, piekarz, cukiernik. Uczeń jest pracownikiem młodocianym, otrzymuje wynagrodzenie a czas nauki wlicza się do stażu pracy

Technikum:
Technik żywienia i usług gastronomicznych – specjalista z zakresu żywienia i dietetyki
Uczniowie uczą się:
 - sporządzania potraw i napojów,
- organizacji żywienia i usług gastronomicznych,
Po ukończeniu nauki i potwierdzeniu kwalifikacji w zawodzie możesz:
-odjąć zatrudnienie w barach, hotelach, restauracjach
-otworzyć własny lokal gastronomiczny
Praktyki zawodowe dla najlepszych odbywają się w zagranicznych lokalach gastronomicznych

Technik pojazdów samochodowych – diagnosta i serwisant pojazdów samochodowych

Uczniowie uczą się:
 - diagnozowania i naprawy podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych
 - diagnozowania oraz naprawy elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych
 - organizacji i prowadzenia procesu obsługi pojazdów samochodowych
Nauka na specjalistycznym sprzęcie diagnostycznym i oprogramowaniu. Praktyki w serwisach samochodowych m.in. SCANIA Polska
PRAWO JAZDY BEZ ŻADNYCH OPŁAT
Po ukończeniu nauki i potwierdzeniu kwalifikacji w zawodzie możesz:
- pracować w serwisach samochodowych, salonach sprzedaży, stacjach obsługi samochodów
- otworzyć własny warsztat serwisowo-samochodowy

Technik ekonomista – menadżer w firmie, księgowy i doradca finansowy

Uczniowie uczą się:
- planowania i prowadzenia działalności gospodarczej w organizacji
- obliczania podatków i dokonywania rozliczeń
- prowadzenia spraw kadrowo-płacowych
- sporządzania analiz i sprawozdań
- prowadzenia rachunkowości i marketingu
- zasad funkcjonowania rynku walutowego, akcji, rynków finansowych
Po ukończeniu nauki i potwierdzeniu kwalifikacji w zawodzie możesz:
- pracować w banku, w urzędach, w biurach podatkowych, analitycznych, domach maklerskich
- otworzyć własną kancelarię podatkową, świadczyć usługi księgowe i analityczne

Technik mechanik – klasa tworzona we współpracy z lokalnymi pracodawcami branży metalowej, praktyczna nauka zawodu odbywa się i pracodawców w realnych warunkach produkcyjnych, a najlepsi uczniowie mają zagwarantowane zatrudnienie po ukończeniu szkoły.
Uczniowie uczą się:
- użytkowania obrabiarek skrawających w tym sterowanych numerycznie CNC
- organizacji i nadzorowania procesów produkcji maszyn i urządzeń

Technik usług fryzjerskich – specjalista od stylizacji i wizażu

Uczniowie w klasie wizażu i stylizacji fryzur uczą się:
- wykonywania zabiegów fryzjerskich,
- projektowania i stylizacji fryzur,
Po ukończeniu nauki i potwierdzeniu kwalifikacji w zawodzie możesz:
- podjąć zatrudnienie jako charakteryzator, stylista fryzur, wizażysta
- otworzyć własne studio fryzur i wizażu

Technik budownictwa – organizator robót, kosztorysant, projektant wnętrz
Uczniowie w klasie nowoczesnych technologii budownictwa uczą się:
- wykonywania prac wykończeniowych w budownictwie,
- organizacji i kontroli robót budowlanych,
 - sporządzania kosztorysów i sporządzania dokumentacji przetargowej w nowoczesnych programach specjalistycznych
Po ukończeniu nauki i potwierdzeniu kwalifikacji w zawodzie możesz:
- założyć własną firmę budowlaną
- pracować w biurach projektowych, nadzorze budowlanym lub w firmach budowlanych

Nasza szkoła oferuje również naukę w :

Liceum ogólnokształcące dla dorosłych – absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej rozpoczynają naukę od klasy drugiej (III semestru) realizując program liceum. Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym to geografia i informatyka. Ukończenie liceum daje możliwość przystąpienia do matury i uzyskania wykształcenia średniego.

Szkoła Policealna nr 1 w Krasnymstawie - nauka trwa 4 semestry, nauka jest bezpłatna.

- technik rachunkowości

- technik administracji

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – dla pełnoletnich uczniów są możliwością zdobycia dodatkowych kwalifikacji zawodowych (dodatkowego zawodu), a dla osób dorosłych, którzy chcą zdobyć zawód daje możliwość uzupełnienia takiego wykształcenia. Jest to bezpłatna forma kształcenia osób dorosłych w systemie zaocznym.

 

Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei oraz miłości. Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzy dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie.

wesolych swiat

 


W naszej szkole uczniowie uczą się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.

Pracownie komputerowe (sala 10, 11), ufundowane przez Europejski Fundusz Społeczny, w których uczniowie zgłębiają tajniki wiedzy informatycznej oraz uczą się obsługi programów na przedmiotach zawodowych np. program INSERT GT (program finansowo-księgowy), program Gastro Pos. W pracowni zanjduje się tablica interaktywna i rzutnik multimedialny. 

Klasopracownie są wyposażone w pomoce i urządzenia, służące lepszemu prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Ich wystrój jest bogaty i ściśle związany z charakterem odbywających się tam zajęć.

W ostanich latach dzięki Europejskim Funduszom nasza szkoła została bogato wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Nasi uczniowie cenią sobie konfort nauki.

Pracownia chemiczna (sala 35, I piętro) została w roku szkolnym 2018/2019 wyposażona w zestawy odczynników i sprzętu laboratoryjnego, który umożliwia samodzielne wykonywanie eksperymentów przez uczniów. Dostosowana jest ona pod względem przepisów BHP do wykonywania eksperymentów.  Znajduje się w niej również rzutnik multimedialny i komputer, co umożliwia prezentowanie uczniom filmów, ukazujących bardziej skomplikowane eksperymenty, wymagające specjalistycznego sprzętu i odczynników.

Pracownie matematyczne znajdują się na drugim piętrze (s.42, 45),   w których nauczyciele wraz z uczniami dbają o miłą atmosferę, sprzyjającą zdobywaniu wiedzy. Sale te wyposażone są w pomoce dydaktyczne (przyrządy geometryczne, plansze tematyczne, modele figur przestrzennych). 

Pracownia geograficzna mieści się w sali 44. Znajduje się tutaj standardowe wyposażenie: mapy, liczne plansze i plakaty.

Pracownia biologiczna znajduje się w sali 39. Nauczanie biologii powinno odbywać się w odpowiednio zorganizowanej i wyposażonej pracowni, która daje możliwość kształcenia poglądowego oraz rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Zaplecze pracowni biologicznej posiada elektroniczną wagę analityczną, zestawy odczynników chemicznych niezbędnych do wykonywania analiz powietrza, wód czy gleby oraz eksperymentów biologicznych. Do wyposażenia pracowni należą także sprzęt optyczny (lupy, wysokiej klasy mikroskopy optyczne monokularowe), sprzęt laboratoryjny (szkiełka podstawowe, szkiełka nakrywkowe, skalpele, pęsety, ezy, narzędzia preparacyjne, cylindry, zlewki, szalki Petriego), preparaty biologiczne, modele biologiczne i plansze edukacyjne.                        Lekcje języka polskiego odbywają się w dwóch przystosowanych do tego pracowniach polonistycznych (sala 29 i sala 47). Na zajęciach często wykorzystywany jest sprzęt multimedialny. Uczniowie oglądają tu filmy, słuchają muzyki, czytają wiersze, dyskutują, słowem-uczą się.

 Pracownia języków obcych

Do nauki języków obcych (j. angielskiego i niemieckiego) służą sale 30, 43. Pracowaniie językowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt do nauki języków obcych. 

Uczniowie naszej szkoły  uczą się języka niemieckiego w komfortowej  pracowni językowej, wyposażonej w tablicę interaktywną oraz 16 stanowisk  do ćwiczenia umiejętności słuchania i mówienia w języku obcym.

Na zajęciach lekcyjnych oglądają filmy i  teledyski w oryginalnej wersji językowej, wykonują ćwiczenia on-line , wyszukują informacje w internecie, grają w gry językowe.

W ramach projektu unijnego „ Szkoła nowych możliwości „ uczniowie uczestniczą w kursie języka niemieckiego biznesowego. Kurs ten przygotowuje do używania języka niemieckiego w sytuacjach zawodowych i aktywnym poszukiwaniu pracy na rynku zagranicznym.

j.niemc2prac j.niem

prac j.niem1

 

 

 

Nasza szkoła kształci zawodowo - mamy bogatą ofertę edukacyjną. Uczniowie wybierając dany zawód uczą się w specjalistycznych pracowniach:

Pracownia ekonomiczna:

W naszej szkole uczniowie kształcący się w zawodzie technikum ekonomistauczą się przedmiotów zawodowych w pracowniach ekonomicznych w sali 10, 11, 34.

Wyposażenie w pracowniach  ufundowane zostało przez Europejski Fundusz Społeczny, w których uczniowie zgłębiają tajniki wiedzy ekonomicznej, oraz uczą się obsługi programów na przedmiotach zawodowych np. program INSERT GT (program finansowo-księgowy). W pracowniach zanjdują się tablice interaktywne, rzutnik multimedialny, komputery, laptopy.

Klasopracownie są wyposażone w pomoce i urządzenia, służące lepszemu prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Ich wystrój jest bogaty i ściśle związany z charakterem odbywających się tam zajęć.

W ostanich latach dzięki Europejskim Funduszom nasza szkoła została bogato wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Nasi uczniowie cenią sobie konfort nauki.

ekon0ekon5ekon4ekon8

insert1insert

Sala  34  znajduje się na I piętrze szkoły. Jest  pracownią  ekonomiczną, w której odbywają się lekcje przedmiotów zawodowych ekonomicznych np. rachunkowość, analiza ekonomiczna i sprawozdawczość,  kadry i płace, marketing , czy podstawy prawa, ochrona pracy i środowiska. Na stanie pracowni jest  11 laptopów z oprogramowaniem biurowym i finansowo- księgowym Insert GT wraz  z  dostępem do sieci Internet.

Z projektu unijnego 12.4 realizowanego przez szkołę pracownia została wyposażona  w projektor, ekran, urządzenie wielofunkcyjne, niszczarkę dokumentów , bindownicę i inne mniejsze urządzenia biurowe. 

Pracownia gastronomiczna

 Zajęcia praktyczne w klasach o profilu gastronomicznym (Technik żywienia i usług gastronomicznych, Kucharz) odbywają się w pracowni gastronomicznej. Pracownia gastronomiczna jest stworzona na bazie profesjonalnej kuchni i jest wyposażona w stanowiska robocze wyposażone w sprzęt do przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe

Dysponujemy nowoczesnymi narzędziami i urządzeniami gastronomicznymi, są to min: piec konwekcyjno parowy, trzony kuchenne piekarnik gazowy, szafy chłodnicze i witryna cukiernicza, maszyny uniwersalne, wilki, szatkownice, bemary, roboty uniwersalne, warniki, ekspresy do kawy, krajalnice, frytownice, gofrownice, miesiarki do ciast, grille elektryczne i tradycyjne, kuchenki mikrofalowe, blendery , blendery barmańskie, zestawy garnków i patelni, syfony do bitej śmietany, szybkowary, podgrzewacz do talerz, kuchenki indukcyjne i gazowe, naświetlacze do jaj, naczynia do zapiekania ceramiczne podgrzewacze do potraw i talerzy GN1/1, kostkarka do lodu, pakowarka próżniowa, zestawy do carvingu, zestawy do robienia i serwowania sushi, Sous vide - urządzenie do gotowania w niskich temperaturach, pralko-suszarka, stacja do prasowania dystrybutor napojów zimnych komplety zastawy i bielizny stołowej oraz wiele innych drobnych narzędzi  i urządzeń

Uczniowie mogą się realizować w naszej pracowni na wielu płaszczyznach ponieważ oprócz zajęć praktycznych realizowanych w szkole w ramach podstawy programowej odbywają zajęcia prowadzone w ramach projektów unijnych (Nowa Szkoła Zawodowa, Szkoła Nowych Możliwości). W ramach projektu uczniowie mogą uczestniczyć w następujących zajęciach:

- cukiernik

- sushi

- dietetyka

- agroturystyka

- savoir vivre przy stole

- carving

- tajniki kuchni regionalnych i kuchni świata

 - gastro pos

Uczniowie zdobywają doświadczenie również poprzez udział w przygotowaniach cateringu i obsłudze imprez na terenie powiatu krasnostawskiego. Poza tym w pracowni gastronomicznej często odbywają się warsztaty dla przedszkolaków, uczniów gimnazjum i szkół podstawowych.

Nauczyciele zajęć praktycznych nadzorują prowadzony przez naszych uczniów szkolny blog kulinarny, który jest ewenementem na skalę krajową. Uczniowie wyszukują ciekawe przepisy lub wykorzystują te tradycyjne, będące w ich rodzinach od pokoleń. Przygotowując potrawę dokumentują etapy jej sporządzania i umieszczają na stronie bloga, dzieląc się w ten sposób interesującymi przepisami. Zapraszamy do odwiedzania bloga pod adresem: https://kulinarnizsp1kras.blogspot.com/.

gastrogastro1

gastro2gastro3

gastro14gastro5

 

 

gastro4gastro6

gastro8

gastro9

gastro 15gastro pos

 

 Pracownia budowlana

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w budynku Warsztatów Szkolnych. Zajęcia praktyczne realizowane są w pracowni do robót murarskich, w której znajdują się odpowiednie stanowiska spełniające warunki do wykonywania ćwiczeń praktycznych z robót murarskich oraz tynkarskich. W pomieszczeniach warsztatów znajdują się narzędziownie wyposażone w profesjonalny sprzęt oraz narzędzia niezbędne do realizacji tematów zajęć. Pracownia murarska spełnia warunki  do przeprowadzania egzaminu zawodowego z części praktycznej z kwalifikacji BUD.12.  Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.

Szkoła posiada pracownię budowlaną wyposażoną w normy, aprobaty techniczne, przykładowe dokumentacje projektowe, specyfikacje warunków technicznych wykonania i odbioru robót, katalogi nakładów rzeczowych, próbki materiałów budowlanych, modele i rysunki konstrukcji budowlanych.

b1

 

 

Pracownia elektryczna i elektroniczna

W ramach projektów 12.4 i 13.6 zakupiono sprzęt do doposażenia pracowni  elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów  samochodowych :

  1. Zestawy demonstracyjne:

System zintegrowany typu Motronic M1.5.5

ABS/ASR - system regulacji siły hamowania

System klimatyzacji Climatronic

System sterowania silnikiem ZS typu Common Raill

  1. Zestawy panelowe:

Zestawy elementów oraz układów elektrycznych i elektronicznych - Podstawy elektroniki i elektrotechniki pojazdowej

Układy zapłonowe pojazdu

Zestaw czujników systemów elektronicznych pojazdu

pd7pds

pds1pds3

pds4pds10

pds11pds13

 

 

 

Pracownia samochodowa

Pracownia zajęć praktycznych to kolejna działająca w naszej szkole pracownia symulacyjna. Utworzona została  z wykorzystaniem środków z UE. Pracownia wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt służący uczniom uczących się w technikum pojazdów samochodowych i w szkole branzowej I stopnia (mechanik pojazdów samochodowych). Pracownia wyposażona jest m.in. w :

  • urządzenie do kontroli geometrii kół pojazdu  WERTHER 3D
  • Podnośnik jedno kolumnowy 
  • Diagnoskopy do wszystkich dostępnych modeli pojazdów samochodowych azjatyckich, europejskich i USA, oraz  wielofunkcyjny  analizator spalin z dymomierzem                                                                                                      

  • urządzenie do ustawiania świateł,
  • analizator spalin.
  • ps8

Nauka w takiej pracowni pozwala uczniom zetknąć się ze sprzętem, który swoją jakością i nowoczesnością nie odbiega wyposażeniu warsztatów działających na rynku. Jest to najlepsza pracownia do nauki zawodu w powiecie. 

 ps5

Po zajęciach lekcyjnych nasi uczniowie uczęszczają na proejkt Nowy Star.
 ps6

Projekt unijny  "Nowy Star "Zajęcia mają na celu podwyższenie wiedzy i umiejętności z zakresu mechaniki samochodowej. Celem projektu jest odbudowa samochodu strażackiego Star 25. Uczniowie w czasie zajęć wykorzystują sprzęt pozyskany z projektu. 

ps

ps2

ps3

ps4

ps5

Pracownia fryzjerstwa

Pracownia dostosowana jest do aktualnych wymogów technicznychi technologicznych we fryzjerstwie.Zajęcia w pracowni koncentrują się wokół zabiegów fryzjerskich, takich jak: pielęgnacja, farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, strzyżenie, przedłużanie i zagęszczanie, modelowanie oraz stylizowanie fryzur. 

Wyposażenie podstawowe:

  • stanowiska fryzjerskie
  • myjka
  • profesjonalne kosmetyki fryzjerskie
  • nowoczesny sprzęt fryzjerski
  • akcesoria do farbowania włosów
  • główki treningowe z naturalnego włosa
  • palety kolorów

fryz.jpg

f1.jpg

Pracownia spawalnictwa

Spawalnictwo zajmuje się łączeniem materiałów różnymi metodami spawalniczymi. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik spawalnictwa wykonują połączenia spawane różnymi metodami spawalniczymi:
- spawanie w osłonie gazów ochronnych MIG/MAG i TIG,

 

IMG 0429

s1.jpg

 

 

Pracownia mechaniczna

„Pracownia technik CNC” wyposażona w najnowocześniejsze oprogramowanie niemieckiej firmy MTS Mathematisch Technische Software-Entwicklung GmbH do nauki obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (frezowanie i toczenie CNC). W trakcie nauki uczniowie wykonują takie same czynności jak na obrabiarkach przemysłowych oraz przeprowadzają symulację obróbki.„Pracownia zapisu konstrukcji” wyposażona w najnowszą wersję programu firmy SIMENS SolidEdge2019 pozwalającego na tworzenie dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej – modelowanie brył 3D oraz rysunków wykonawczych 2D części i zespołów części. W ramach licencji uczeń może zainstalować program na swoim osobistym komputerze i użytkować legalnie przez cały okres nauki w szkole w domu doskonaląc swoje umiejętności.

mech

 

 

Nauka jazdy - kategoria B

 auto3 W trakcie nauki uczniowie mogą bezpłatnie zrobić kurs prawa jazdy kat. Bauto2

 

W dniu 13 kwietnia 2016roku został zorganizowany konkurs motoryzacyjny dla młodzieży naszej szkoły.

Do udziału w nim zgłosiło się wiele dziewcząt i chłopców nie związanych z profilem mechanika samochodowego, co dowiodło szczególnie żywego zainteresowania motoryzacją.

   Pan kierownik warsztatów Monika Łepik dokonała otwarcia konkursu i powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie - pan Sławomir Niepogoda, Kierownik SCANIA Lublin - pan Jerzy Bielawski oraz pani Marta Figura i pan Łukasz Mataczyński.

Honorowy patronat objął i nagrody dla wszystkich uczestników przeznaczył Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie. Nagrody dla 3 najlepszych osób ufundowała SCANIA Lublin, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez WORD i Scania.. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie przekazała wyroby mleczarskie, które cieszyły się wielkim uznaniem wśród zaproszonych gości oraz uczestników zmagań.

Krasnystaw 28 kwietnia 2015 r. godz. 11.00

sztangaMiejsce :Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie ul. Zamkowa 1, sala gimnastyczna

Organizator : Uczniowski Klub Sportowy ,,Zetka ”

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1    w Krasnymstawie

       Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Zetka” oraz Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w   Krasnymstawie serdecznie zaprasza Młodzież do udziału w VII Mistrzostwach  Szkół Powiatu Krasnostawskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, które odbędą się 28.04.2015 r. w naszej szkole o godzinie 11.00. 

Zapisy przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego

                                               SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Więcej szczegółów razem z regulaminem w załączniku.

II Wojewódzki Konkurs wiedzy  z Rachunkowości

w Lublinie

    20 kwietnia 2015 roku dwoje uczniów IV klasy technikum ekonomicznego: Paulina Dunaj i Mateusz Wieczerniak  jako laureaci szkolnego etapu wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oddział Lublin i Zespół Szkół Nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie.

    Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na 50 pytań testowych z zakresu rachunkowości finansowej. Jury ogłaszając wyniki podkreśliło, że poziom prezentowany przez uczestników – uczniów techników ekonomicznych z województwa lubelskiego był bardzo wysoki.

      Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oddział Lublin zaznaczył, że zawód księgowego jest bardzo ciekawy i ma przyszłość. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że młodzież chętnie podejmuje wyzwania i zgłębia wiedzę z zakresu rachunkowości, chcąc w przyszłości wykonywać zawód księgowego.

      Paulina Dunaj została laureatką tego konkursu otrzymując dyplom i upominki od organizatora zajmując IX miejsce.

 

 GRATULACJE!!!

Katarzyna Mańko

kr

krr

konkurs satyryczny1

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie zaprasza uczniów do wzięcia udziału w konkursie piosenki satyrycznej, który odbędzie się

28 maja 2015 roku o godz. 10.00 w świetlicy szkolnej ZSP Nr 1 .

Cele konkursu :

- Popularyzacja tekstów satyrycznych

- Rozwijanie talentów estradowych młodzieży

- Rozwijanie zainteresowania piosenką kabaretową

- Promocja twórczości polskich satyryków

  • Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego.
  • Udział w konkursie mogą brać udział wykonawcy indywidualni oraz zespoły do 4 osób.
  • Prezentowane powinny być utwory już publikowane , np. autorstwa J.Przybory i J. Wasowskiego , W.Młynarskiego , M. Hemara .
  • Każdy uczestnik konkursu powinien przygotować dwa utwory , których łączny czas wykonania nie może przekraczać 10 minut.

 

  • Nagrody główne przyznawane będą od I do III miejsca.
  • Przewidywany czas występu wynosi od 5 do 10 minut.

 

KRYTERIA OCENY:

-wartości artystyczne,

- oryginalność wykonania

- sposób prezentacji

- aranżacja utworu

- poprawna dykcja

- właściwy dobór repertuaru

  • Organizator zapewnia

-nagłośnienie

- możliwość podłączenia keybordu

Zgłoszenia należy przysłać do dnia 10 maja 2015 r. na adres

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1

   ul. Zamkowa 1

22-300 Krasnystaw

Lub

adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

           ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Dnia 23/03/2015 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 1 w Krasnymstawie im. Tadeusza Kościuszki zyskał nowy maszt w kolorze biało-czerwonym na którym zawisła flaga państwowa. Maszt zwieńczany jest godłem (orłem w koronie).

1

Obecność flagi na maszcie przed naszą szkołą stanowi o przywiązaniu do barw narodowych, o podtrzymaniu ducha patriotyzmu i kształtowaniu nowych pokoleń uczniów do poszanowania naszej Ojczyzny- Polski.

2

Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej
"Mazurek Dąbrowskiego"

Słowa: Józef Wybicki, 1797 r.

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

     Marsz, marsz Dąbrowski,
     Z ziemi włoskiej do Polski.
     Za twoim przewodem
     Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

     Marsz, marsz ...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

     Marsz, marsz ...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany -
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

     Marsz, marsz ...

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.

Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.

Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

3

Opracował: Tadeusz Słotwiński

PICT0084Tomek Smyk przechodzi kontrolę trzeźwości – 0,00 oczywiście

Tomek Smyk kończy trasę przejazdu na miejscu II – gratulacje

Drużyna w składzie:

Opiekun: Tadeusz Słotwinski

  • Tomek Smyk 4 „tp”
  • Patryk Prystupa 2 „tp”
  • Artur Skrzypek  2 „tp”    odbiera nagrodę za zajęcie  III miejsca- gratulacje!!!!

W przyszłym roku będzie lepiej.

{gallery 2014/elim_pow_kon_mlod}

       Każdego dnia pokonujemy wiele dróg, dróżek, chodników, schodów, wind. Trzeba sobie zadać podstawowe pytanie: gdzie mnie one wszystkie prowadzą? Czy są tylko plątaniną pośród przeszkód dzisiejszego świata?
Potrzeba się o to zapytać, bo od tego, czy potrafimy na to pytanie odpowiedzieć, zależy, czy widzimy w naszym życiu jakikolwiek sens . Alkohol, narkotyki… - droga do wolności czy droga donikąd?.

       W tym roku XIV Powiatowy Konkurs Profilaktyczny odbywał się właśnie pod hasłem " Nałogi - droga donikąd". Głównym celem konkursu było: wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia i życia, pokazanie roli szkoły i samorządów w realizacji integralnej profilaktyki uzależnień oraz zaangażowanie młodzieży do działań profilaktycznych.

 

         Finaliści XIV Konkursu to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego reprezentowali gminy: Izbica, Siennica Różana, Fajsławice, Żółkiewka oraz miasto  i gminę Krasnystaw.

 Przedmiotem konkursu adresowanego do uczniów klas drugich było napisanie pracy na temat: Nałogi – droga donikąd.

W dniu 15 kwietnia 2014 roku w świetlicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Wszystkich przybyłych uczestników konkursu oraz gości powitał pan Wojciech Maślona- dyrektor placówki. Okolicznościowy referat wygłosiła pani Czesława Teklak .

W uroczystości uczestniczyli i nagrody wręczali m.in. Aleksandra Stachula – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Alicja Grabiec  - Pełnomocnik Burmistrza Krasnegostawu ds. Profilaktyki, Marcin Wojewoda – Prezes BS w Izbicy, Sławomir Kozioł Dyrektor BS w Krasnymstawie.              Jury konkursu pod przewodnictwem Pani Anny Popis -  przedstawicieki Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Patrycja Minicka uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie,

II miejsce – Karolina Kowalik – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce,

III miejsce Katarzyna Kręgulec – uczennica Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej,

Wyróżnienia otrzymali:  Jaskułecka Joanna ZSP Nr 1w Krasnymstawie i Oskar Tryksza ZS CKR w Siennicy Różanej.

      Uczestnicy finału oraz młodzież z ZSP Nr 1 miała możliwość obejrzenia spektaklu „Upadam wraz ze śniegiem” według scenariusza Sary Gontaro w wykonaniu Krasnostawskiej grupy programu PAT (Profilaktyka a Ty)  działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie.  Przedstawiona historia to wołanie o zwalczanie obojętności wobec drugiego człowieka. Spektakl wywołał w widzach duże emocje i został nagrodzony gromkimi brawami.

          Na zakończenie prowadzący zachęcali  młodzież do asertywnej postawy i mówienia „nie” w sytuacjach nacisku kolegów.  Przestrzegali  przed niewłaściwymi wyborami: „podejmujcie  dobre decyzje i budujcie wiarę we własną godność i wartość, mądry człowiek potrafi korzystać z doświadczenia innych ludzi i nie musi próbować wszystkiego na sobie”.

Wyrazili nadzieję, że to spotkanie, ta nietypowa lekcja profilaktyki, będzie dla wszystkich powodem do zastanowienia się nad swoim życiem i podejmowaniem właściwych decyzji,  albowiem  NAŁOGI TO DROGA DONIKĄD.

      Tegoroczny konkurs i nagrodzenie finalistów było możliwe dzięki hojności naszych sponsorów. A byli nimi w tym roku: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw, Urząd Gminy Żółkiewka,  Urząd Gminy Izbica, Urząd Gminy Łopiennik Górny, Urząd Gminy Siennica Różana,  Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie,  Bank Spółdzielczy w Izbicy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie

Dziękujemy!

Po części oficjalnej zaproszeni goście oraz uczestnicy finału zostali zaproszeni na słodki poczęstunek w formie przepysznych deserów przygotowanych przez uczniów z pracowni gastronomicznej pod opieką nauczycielek Agnieszki Pawlas i Agaty Sadlak  - Skrzypek. 

 

pedagog szkolny Ewa Gałka

kobieta z wenusDnia 01.04.2014 r. w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Stanisława Reymonta, odbyła się VI Edycja Konkursu Fryzjerskiego. Temat przewodni: „KOBIETA Z WENUS”.

Pragniemy przedstawić reprezentację naszej szkoły w składzie:

Fryzjerka: Magdalena Piłat (kl. II TF), Modelka: Aleksandra Łata (kl. II TF).

Gratulujemy kreatywności i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy również do odwiedzenia naszych galerii:

  1. Facebook: http://on.fb.me/1h0Mnpd
  2. Gmail: http://bit.ly/1hINGix

Dziękujemy!

B.5 Montaż systemów suchej zabudowy

Kurs obejmuje zagadnienia z zakresu montażu w systemie suchej zabudowy:

  • ścian działowych,
  • sufitów podwieszanych,
  • obudowy konstrukcji dachowych,
  • okładzin ściennych,
  • płyt podłogowych,

W ramach organizowanego kursu jego uczestnicy nabędą umiejętności wykonywania powyżej wymienionych zadań z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodatkowo w ramach kursu uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawową wiedzą z zakresu podejmowana i prowadzenia działalności gospodarczej oraz elementami języka obcego w zakresie wykonywanej działalności zawodowej.

Po zakończeniu kursu istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w ramach kwalifikacji B.5

Czas trwania kursu – 3 semestry.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: wrzesień 2014 roku.

Klasy gastronomiczne ZSP nr 1 w Krasnymstawie już po raz drugi miały przyjemność gościć panią Urszulę Wojewodę z LODR-u w Końskowoli na interesującym wykładzie. Tym razem uczniowie dowiedzieli się wszystkiego na temat programu „Zagroda edukacyjna”.

ZAGRODA EDUKACYJNA to przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich, gdzie realizowane są przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród niżej wymienionych:

  • edukacja w zakresie produkcji roślinnej,
  • edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,
  • edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,
  • edukacja w zakresie świadomości  ekologicznej i konsumenckiej,
  • edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi,  tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej

Obiekt powinien posiadać zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie.

Jak się okazało większość z uczniów może prowadzić takie gospodarstwo, bo mieszkają na terenach wiejskich oraz mogą wykorzystać swoje umiejętności kulinarne do żywienia swoich gości. Uczniowie z uwagą wysłuchali założeń tego ogólnopolskiego projektu oraz obejrzeli filmy instruktażowe o gospodarstwach uczestniczących w tym projekcie. Dowiedzieli się jak ubiegać się o przyznanie uczestnictwa i jak mądrze wykorzystać potencjał drzemiący w nich samych. W przyszłości planują podjąć wyzwanie i uczynić ze swoich gospodarstw rolnych takie właśnie zagrody edukacyjne, w których będą serwować zdrowe i smaczne posiłki, przygotowane zgodnie zasadami higieny, ale również z tradycją kulinarną wsi polskiej.

 

Obraz 021

 

Obraz 022

 

Obraz 020

 SAM 116127 marca 2014 r, odbyła się kolejna edycja  Powiatowego Konkursu Piosenki Satyrycznej pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie.

 Po przesłuchaniach konkursowych jury w składzie:  Jerzy Żuk, Andrzej Woźniak i  Tadeusz Kiciński wydało  werdykt;

 

 I miejsce ex-aequo zajęli:

• Roksana Kostrzewska z II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie ,

 opiekun – p. Monika Adamczuk-Szamik

• Eliza Banak  z I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie,

 opiekun – p.Anna Kowalska

• Artur Proskura  z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie,

 opiekun – p. Anna Klus

 

II miejsce ex-aequo :

• Dorota Łusiak z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie,

opiekun – p. Anna Klus

• Amanda Dzik  z I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie,

opiekun – p. Dorota Matysiak

• Alan Kwiecień z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie,

opiekun – p. Jadwiga Litkowska

    

W kategorii zespołów I miejsce przyznano  zespołowi wokalnemu „ZŁOTA PIĄTKA”  z  Zespołu Szkół Nr 5 w Krasnymstawie, opiekun – p. Małgorzata Dzik

 

Przewodniczący jury, pan Jerzy Żuk podkreślił wysoki i bardzo wyrównany poziom wykonanych utworów.

Nagroda publiczności, „Gwóźdź Programu” przypadła w udziale Arturowi Proskurze.

Zmagania konkursowe zwieńczył pozakonkursowy występ uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 ; Pauliny Jaremek i Krzysztofa Skowronka, który zaskoczył widzów swoim niekonwencjonalnym wykonaniem utworów z Kabaretu Starszych Panów.

Nagrody i dyplomy wręczył  uczestnikom konkursu starosta krasnostawski, p. Janusz Szpak oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie, p. Wojciech Maślona.

 

Fundatorami nagród i poczęstunku III Konkursu Piosenki Satyrycznej są:

• Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie,

• Przedsiębiorstwo Handlowe ROLMAX; p. Janina Grabek,

• Zakład Piekarniczo-Cukierniczy”KAWA”, p. Robert Kawa,

• Firma Handlowo-Usługowa ALFA, p. Ryszard Miscior.

   Nagłośnieniem  imprezy zajął się p. Andrzej Woźniak, sprzętu do nagłośnienia użyczyło Gminne Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom i Gminnemu Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

   

Wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

  • III Powiatowy Konkurs Satyryczny-1
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6254
  • Downloads: 1021
  • Ocena: Brak głosów 
  • III Powiatowy Konkurs Satyryczny-2
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6221
  • Downloads: 1041
  • Ocena: Brak głosów 
  • III Powiatowy Konkurs Satyryczny-3
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6233
  • Downloads: 988
  • Ocena: Brak głosów 
  • III Powiatowy Konkurs Satyryczny-4
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6161
  • Downloads: 1024
  • Ocena: Brak głosów 

II Konkurs Piosenki Satyrycznej18  kwietnia 2013r.  w  Zespole  Szkół  Ponadgimnazjalnych Nr 1  odbył się II  Konkurs  Piosenki  Satyrycznej,  skierowany  do  uczniów   szkół gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych   powiatu   krasnostawskiego.  

Konkurs  został   objęty  patronatem   przez  Starostwo   Powiatowe w  Krasnymstawie.

 

     Jury w  składzie:  Jerzy Żuk,  Andrzej Woźniak  i  Tadeusz Kiciński wyłoniło zwycięzców:

 

w  kategorii  solistów:

                     I miejsce   - Eliza Banak   z I  Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły  w  Krasnymstawie, przygotowana przez panią Agnieszkę Chwaszcz,

                     II miejsce - Natalia Chwała  z  Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie, opiekun pan Zbigniew Wolanin,

                   III miejsce – Jagoda Małysz  z I  Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, opiekun  -  pani Agnieszka Chwaszcz,

 

w  kategorii  zespołów:

                       • I miejsce – Zespół wokalny  z Zespołu Szkół Nr 5 w Krasnymstawie , opiekun  - pani  Małgorzata Dzik.

 

      

     Sympatię widzów i nagrodę publiczności czyli „Gwóźdź programu”zdobył gimnazjalista  z  Zespołu  Szkół  w Izbicy, Sylwester Bożemski,któremu  na gitarze  akompaniował  opiekun,  pan Wiesław Jarocki.

 

 

     Wykonawcom    nagrody   wręczył   starosta  krasnostawski, pan  Janusz  Szpak,  w  towarzystwie  przewodniczącej  Komisji Oświaty, Kultury  i  Kultury Fizycznej,  pani  Elżbiety  Kmieć  oraz dyrektora szkoły, pana Wojciecha  Maślony .

 

 Fundatorami  nagród  i  poczęstunku II  Konkursu  Piosenki  Satyrycznej są:

 

• Starostwo  Powiatowe  w Krasnymstawie,

• Przedsiębiorstwo  Handlowe „Rolmax”  pani  Janina Grabek,

• Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „OKMAZ”,

• Zakład  Piekarniczo-Cukierniczy  KAWA,  pan  Robert Kawa

• Firma  Handlowo-Usługowa”Alfa”   p. Ryszard Miścior.

    

 Profesjonalne  nagłośnienie  imprezy  możliwe  było  dzięki  uprzejmości dyrektora  Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej, pani Doroty Rybczyńskiej,

która już po raz drugi nieodpłatnie  użyczyłasprzętu nagłośnieniowego oraz dzięki pracy pana Andrzeja Woźniaka .

       

Organizatorzy   składają  serdeczne  podziękowania  sponsorom

oraz  Gminnemu  Centrum  Kultury  w Siennicy Nadolnej.

  

     Przewodniczący  jury, pan  Jerzy Żuk  oraz  starosta,   pan Janusz Szpak , z   uznaniem odnieśli się do poziomu wykonywanych utworów konkursowych, podkreślając, że jest to niszowa, godna kontynuacji impreza, zwłaszcza w sytuacji,  kiedy z programów nauczania  zniknął  przedmiot „wychowanie muzyczne”. Tym cenniejsze jest zaangażowanie   nauczycieli  i  opiekunów w  upowszechnianie kultury muzycznej  i  literackich  tekstów satyrycznych oraz rozwijanie talentów wokalnych.

    Przypomnijmy  jeszcze,  że impreza zorganizowana  została z  inicjatywy nauczyciela bibliotekarza  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 w Krasnymstawie, pani Jolanty Kicińskiej.

 

Uczestnikom  konkursu  gratulujemy  i  życzymy dalszych  sukcesów artystycznych  a organizatorom równie udanych imprez w przyszłości.

  • II Konkurs Piosenki Satyrycznej
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6621
  • Downloads: 1113
  • Ocena: 5.00 (1 Głosuj) 
  • II Konkurs Piosenki Satyrycznej
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6858
  • Downloads: 1189
  • Ocena: Brak głosów 
  • II Konkurs Piosenki Satyrycznej
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6770
  • Downloads: 1200
  • Ocena: Brak głosów 
  • II Konkurs Piosenki Satyrycznej
  • Autor: Jolanta Kicińska
  • Odsłon: 6645
  • Downloads: 1151
  • Ocena: Brak głosów 

 

SAM 3600

Klasy, które odznaczają się duchem walki mogły wypróbować swoich sił w zawodach w piłkę siatkową, zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego z  okazji Dnia Wiosny. W zawodach zmierzyły się trzy drużyny. Walka była wyrównana, ale najlepszymi okazali się uczniowie  II klasy tb, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IV tsp, a trzecie miejsce zdobyli uczniowie klasy I tb. Uczestnicy zawodów otrzymali dyplomy. Najlepszym atakującym został Kamil Mikuła. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i tak trzymać Panowie - Sport to zdrowie!

 

 SAM 3614SAM 3597

SAM 3596SAM 3615

Uczeń klasy 1 tp Arkadiusz Wawrzycki został Mistrzem Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w zapasach w stylu wolnym.

W dniach 05-07.04.2013r w Mielnie odbyły się Mistrzostwa Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w zapasach w stylu wolnym.  Dużym sukcesem okazał się start zawodnika z LMKS Krasnystaw Arkadiusza Wawrzyckiego, który w grupie juniorów do lat 17 w kategorii do 100 kg pokonał w walce finałowej swojego przeciwnika ze Środy Wielkopolskiej Filipa Nowaczka zapewniając sobie tytuł Mistrza Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. 

Gratulujemy Arek !!!

Zarząd LMKS Krasnystaw serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków zapasów na Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 20, które odbędą się w dniach 19-20 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Krasnymstawie. 

zap

 

Na zdjęciu od lewej: E. Bednarczyk, K. Skaskiewicz (wicemistrz Europy w kat. do 96 kg. Tibilisi 2013r. ), A. Wawrzycki

 

 

Udział maturzystów z klasy Technikum Ekonomicznego w Drzwiach Otwartych Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie

15 marca 2013 roku uczennice z klasy 4 TE pod opieką nauczyciela przedmiotów ekonomicznych, Bożeną Cieszko-Pankiewicz uczestniczyły w Drzwiach Otwartych UMCS w Lublinie. Uroczystości odbywały się w budynkach Wydziału Ekonomicznego i Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Akcję oficjalnie zainaugurowali JM Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, a także Prorektor ds. Studenckich prof. Urszula Bobryk.

1

Ponad 2,5 tysiąca osób biorących udział w wydarzeniu (wg danych UMCS) miało okazję zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną Uczelni, nowościami oraz zasadami rekrutacji na studia. Wśród gości byliśmy także my – maturzyści z ZSP Nr1 w Krasnymstawie.

23

Naszą uwagę skierowaliśmy głównie na wydział ekonomiczny gdzie mogliśmy porozmawiać ze studentami II i IV roku. Wynik rozmowy był dla nas zaskakujący - okazało się, że studenci pogratulowali nam wyboru technikum ekonomicznego. Stwierdzili, iż właśnie ta klasa daje najlepsze podstawy do osiągania wysokich wyników podczas studiów, szczególnie na kierunku: Rachunkowość i finanse.

Zamierzamy studiować na wydziale ekonomicznym, chociaż jeszcze nie wiemy jakiej uczelni, ale już wpisaliśmy się na listę gości.

456

Wyjazd zaliczyliśmy do udanych, ponieważ:

- uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami Samorządu Studentów pt „ Jak studiować, żeby nie żałować?”,

- braliśmy czynny udział w warsztatach prowadzonych przez studenta pt „ Komunikacja i praca w grupie po studencku”,

- wysłuchaliśmy wykładu dr Romana Asyngiera pt „ Przestępstwo na rynku finansowym – manipulacja czy świadoma działalność”

78

Pożegnano nas uroczyście przy dźwięku bębnów.

9

Więcej zdjęć: http://www.umcs.lublin.pl/gallery.php?gid=501

 

 

Dni otwarte w szkole-1025 marca 2013 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie trzecich klas gimnazjum wraz z rodzicami, w celu zapoznania się z ofertą i bazą edukacyjną szkoły. Na gości czekały niespodzianki: od progu witali ich  starsi uczniowie z własnoręcznie wykonanym słodkim poczęstunkiem. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z warunkami panującymi w pracowni gastronomicznej oraz jej wyposażeniem. Obserwowali uczniów klasy 3 tk podczas sporządzania potraw. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny, w którym można było zaprezentować swoje podstawowe umiejętności kulinarne. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w konkurencjach. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Nasi „kucharze” zachęcali młodszych kolegów do podjęcia od września nauki w klasach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Zasadniczej Szkole Zawodowej kucharz.

  • Dni otwarte w szkole-1
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6663
  • Downloads: 1130
  • Ocena: Brak głosów 
  • Dni otwarte w szkole-2
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6860
  • Downloads: 1155
  • Ocena: Brak głosów 
  • Dni otwarte w szkole-3
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6590
  • Downloads: 1086
  • Ocena: Brak głosów 
  • Dni otwarte w szkole-4
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6687
  • Downloads: 1110
  • Ocena: Brak głosów 

Kiermasz Wielkanocny-3Wielkanoc to  najstarsze i najważniejszeświętochrześcijańskieupamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przezKościołychrześcijańskie. Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów m.in.: śniadanie wielkanocne, pisanki,święcone,śmigus-dyngus,palma wielkanocna.

Uczniowie klas gastronomicznych wychodząc naprzeciw zwyczajom przygotowali kiermasz wielkanocny na którym można było zakupić słodkości na stół wielkanocny i do koszyczka ze święconką. Na stoisku przed świetlicą szkoły można było zakupić:

- orzeszki

- bakaliowe babeczki

- babeczki do koszyczka

- baby wielkanocne

- wielkanocne baranki

- ozdoby wielkanocne wykonane własnoręcznie przez uczniów.

  • Kiermasz Wielkanocny-1
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6164
  • Downloads: 1091
  • Ocena: Brak głosów 
  • Kiermasz Wielkanocny-2
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6244
  • Downloads: 1079
  • Ocena: Brak głosów 
  • Kiermasz Wielkanocny-3
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 28006
  • Downloads: 1093
  • Ocena: Brak głosów 
  • Kiermasz Wielkanocny-4
  • Autor: Agnieszka Pawlas
  • Odsłon: 6399
  • Downloads: 1141
  • Ocena: Brak głosów 

 

Pierwszy dzień wiosny w pracowni gastronomicznej-121 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, tradycyjnie uczniowie chodzą na wagary, ale nie uczniowie klasy 1 tz (technik żywienia i usług gastronomicznych), którzy tego dnia licznie przybyli na dodatkowe zajęcia kulinarne – wypieki wielkanocne. Chętnie poznawali tajniki i receptury tradycyjnych wypieków wielkanocnych, na które składały się:

- piaskowe pyszne baby wielkanocne z bakaliami, lukrowane lub w czekoladowej polewie,

- wielkanocne baranki o aromacie rumowym,

- czekoladowe babeczki do koszyczka ze święconką

- kruche babeczki z nadzieniem kajmakowo-bakaliowym

- orzeszki z mlecznym nadzieniem.

Uczestnicy warsztatów skrupulatnie notowali receptury, by je potem odtworzyć w przygotowaniu śniadania wielkanocnego, w swoich domach.

Wszystkie przepisy będą udostępnione na blogu kulinarnym naszej szkoły: http://kulinarnizsp1kras.blogspot.com/

  • Pierwszy dzień wiosny w pracowni gastronomicznej-1
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 29374
  • Downloads: 1138
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pierwszy dzień wiosny w pracowni gastronomicznej-2
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 5923
  • Downloads: 1088
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pierwszy dzień wiosny w pracowni gastronomicznej-3
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6239
  • Downloads: 1086
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pierwszy dzień wiosny w pracowni gastronomicznej-4
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6115
  • Downloads: 1081
  • Ocena: Brak głosów 

plan200x200dziennik200x200kulinarnibudowlanka250zetka w hiszpanii

Oferta edukacyjna ZS nr 1

bip logo

Archiwum artykułów