kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

Najnowsze artykuły

13 Wrz 2024 11:16 - Narodowe czytanie
Narodowe czytanie 2024

        Co roku w całej Polsce odbywa się niezwykłe wydarzenie, które łączy ludzi w miłości do literatury. Mowa o Narodowym Czytaniu, inicjatywie zainaugurowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP. To wspaniała okazja, aby wspólnie zanurzyć się w polską literaturę i poczuć jedność naszej społeczności. W 2024 roku świętujemy już 13. edycję Narodowego Czytania, a tegoroczną lekturą jest “Kordian” Juliusza Słowackiego.    

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
13 Wrz 2024 10:13 - otrzęsiny
Otrzęsiny klas pierwszych w ZETCE 2024

Dnia 12 września 2024r. o godz. 11:00 w Zespole Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki    w Krasnymstawie odbyły się Otrzęsiny Klas I. Po przywitaniu dyrekcji, nauczycieli w tym wychowawców oraz uczniów, a także oficjalnym otwarciu Otrzęsin Klas I 2024/2025 przez panią Małgorzatę Jędruszczak dyrektor szkoły rozpoczęły się zmagania klas pierwszych w 5 kategoriach: hula- hop, rozpoznawanie przypraw, wiązanie kuców z włosów manekina, układanie wieży z drewnianych kolorowych [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
06 Wrz 2024 19:59 - film
Pokaz filmu ,,KOS

Projekcja filmu „KOS” Nasi uczniowie z klas 3 tse i 4 tze  wraz z opiekunami wybrali się do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie na projekcję  filmu „KOS”. Film  dotyczył patrona naszej szkoły-Tadeusza Kościuszko. Muzeum Regionalne zorganizowało to wydarzenie w ramach projektu „Rycerz ponad granicami. Tadeusz Kościuszko na ekranie i w opowieści”. Wydarzenie to wspiera Powiat Krasnostawski.

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
09 Wrz 2024 17:51 - Narodowe czytanie
Narodowe czytanie ,,Kordian

    Dnia 09.09. 2024 r. w wirydarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie o godz. 13.00 odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, organizowana pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Na uroczystości zostały przeczytane fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Uroczystość poprowadziła pani Elżbieta Patyk-dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Pani Joanna Kawęcka –dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie odczytała list od pana [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
09 Wrz 2024 17:21 - Projekty unijne
Fundusze europejskie dla „Zetki”

6 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie członek zarządu powiatu Mariusz Frąc, skarbnik powiatu Janusz Cieciera  oraz Małgorzata Jędruszczak dyrektor ZS Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie podpisali umowę na dofinansowanie w.w przedsięwzięcia.Celem projektu jest wspieranie równego dostępu do dobrej jakości kształcenia zawodowego,  zdobycie dodatkowych kwalifikacji i kompetencji uczniów Technikum Nr 1 oraz Szkoły Branżowej I stopnia Nr [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...

       W dobie wzrastających uzależnień narkotykami, alkoholem i nikotyną ważną rolę profilaktyczną w życiu młodego człowieka odgrywa szkoła, która ma za zadanie zapewnić nie tylko prawidłowy rozwój intelektualny, ale również społeczny i emocjonalny. Aby przestrzec młodego człowieka przed zawoalowanym złem, jakim są używki  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie już po raz piętnasty zorganizował konkurs profilaktyczny pod hasłem "Wolni od uzależnień".
          Głównym celem konkursu było: wykorzystanie umiejętności praktycznych uczniów związanych z nowoczesną technologia multimedialną do działań profilaktycznych, wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą oraz  pokazanie roli szkoły i samorządów w realizacji integralnej profilaktyki uzależnień. Przedmiotem konkursu  było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat uzależnień. 
         W dniu 13 maja 2015 roku w świetlicy szkoły odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Wszystkich przybyłych uczestników konkursu oraz zaproszonych  gości powitał pan Wojciech Maślona- dyrektor placówki. 
         W uroczystości uczestniczyli i nagrody wręczali m.in. Ewelina Zając  – przedstawiciel Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Alicja Grabiec  - pełnomocnik Burmistrza Krasnegostawu ds. Profilaktyki, Marcin Wojewoda – Prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy.
Jury konkursu pod przewodnictwem Pani Anny Popis -  przedstawiciela Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie oceniło  prace pod względem profilaktycznego przekazu treści, przejrzystości, oryginalności, pomysłowości oraz formy estetycznej i wyłoniło zwycięzców. 
 
I miejsce – Wioletta Bociong i Dorota Szymaszek z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie,
II miejsce – Piotr Merski i Sławomir Wójcik –  Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce,
III miejsce – Karolina Karpiuk i Olga Kruk – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie,
Wyróżnienie – Kinga Weremko i Karolina Czerwonka – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie.  
 
  Uczestnicy finału oraz młodzież klas drugich z ZSP Nr 1 miała możliwość obejrzenia prezentacji słowno – muzycznej na temat uzależnień, podkreślającej jak cenne a jednocześnie kruche jest życie. Trzeba je przeżyć mądrze,  jak najlepiej i tak jak zaśpiewał Michał „…życie nie po to jest, by brać, życie nie po to by bezczynnie trwać…”
Po części artystycznej głos zabrała pani Alicja Grabiec, która w imieniu swoim oraz pani burmistrz Hanny Mazurkiewicz podziękowała dyrekcji szkoły za organizacje konkursu i za aktywne włączanie się w działania profilaktyczne. 
          Na zakończenie prowadzący wyrazili nadzieję że to spotkanie będzie dla wszystkich powodem do zastanowienia się nad swoim życiem i podejmowaniem właściwych decyzji.
      Tegoroczny konkurs i nagrodzenie finalistów było możliwe dzięki hojności naszych sponsorów. A byli nimi w tym roku: 
 - Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, 
 - Urząd Miasta Krasnystaw,
 - Urząd Gminy Krasnystaw
 - Urząd Gminy Żółkiewka,   
 - Urząd Gminy Izbica,
 - Urząd Gminy Łopiennik Górny,  
 - Bank Spółdzielczy w Izbicy, 
 - Nadleśnictwo Krasnystaw
 
Po części oficjalnej zaproszeni goście oraz uczestnicy finału zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowanych przez uczniów z pracowni gastronomicznej pod opieką nauczycielek Agnieszki Pawlas i Agaty Sadlak  - Skrzypek. 
Konkurs zorganizowały: Halina Szewczyk – nauczyciel przedmiotów zawodowych i Ewa Gałka – pedagog szkolny. 
 
DSC 0020
 
 
DSC 0023 
 
 
DSC 0044
 
 
DSC 0048
 
 
 DSC 0049
 
 
DSC 0054
 
 
DSC 0062
 
 
DSC 0063
 
 
DSC 0067
 
 
DSC 0070
 
 
DSC 0066
 
 
 

 IGP0278 1203x800W dniu 28.04.2015 r. w Zesple Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie odbyły się VII Mistrzostwa Szkół Powiatu Krasnostawskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy ,,Zetka’’ oraz ZSP nr 1 w Krasnymstawie. Celem zwodów było propagowanie ćwiczeń kulturystycznych, ich walorów rekreacyjnych i zdrowotnych oraz wyłonienie zwycięzców w poszczególnych kategoriach wagowych.

W kategorii do 60 kg I miejsce zajął Mateusz Nowakowski z gimnazjum w Rejowcu z wynikiem 60 kg .

W kategorii 75 kg I miejsce zajął Maciej Mucha uczeń   z ZSP nr 1 w Krasnymstawie z wynikiem 100kg .

W kategorii 82,5 kg I miejsce zajął Zakrzewski Sebastian z ZSP nr 1 w Krasnymstawie z wynikiem 105 kg .

W kategorii   100 kg I miejsce zajął Patyra Sebastian Uczeń II LO w Krasnymstawie z wynikiem 115kg .

Wśród dziewcząt zwyciężyła Joanna Jaskułecka uczennica Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody zakupione ze środków pochodzących z dotacji Urzędu Miasta Krasnystaw oraz wyroby mleczarskie i inne gadżety ufundowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie oraz UM Krasnystaw.
Sędzią głównym zawodów był prezes UKS ,, Zetka ” Leszek Dworucha

{gallery artykuly/2015/mistrz_laweczka}

Plakat metamorfozy„Metamorfozy” - to wspólna wystawa fotograficzna podsumowująca kilkumiesięczną współpracę Koła Fotograficzno-Filmowego działającego przy Krasnostawskim Domu Kultury i klasy Technikum Usług Fryzjerskich Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie. Stylizacją fryzur i wizażem zajęły się uczennice klasy II TF. Autorami zdjęć są gimnazjaliści, członkowie koła fotograficznego działającego przy KDK. Otwarcie wystawy w piątek 23 maja o godz. 17 w KDK.

Serdecznie zapraszamy!

DSC zw0002 2

 

 

Wegetarianizm – rodzaj praktyki (w sensie świadomej i celowej działalności człowieka), charakteryzującej się wyłączeniem z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzących z uboju zwierząt np. smalcu, wyrobów skórzanych. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. W języku potocznym przyjmuje się, że wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

12 maja 2014 roku gościliśmy na wykładzie oraz na zajęciach praktycznych panią Alicję Barcikowską, która z powodzeniem od 18 lat preferuje dietę wegetariańską. Jest również członkiem Fundacji Sanctus Nemus na rzecz zwierząt więcej tutaj. Omówiła nam zagadnienia związane z dietą wegetariańską, poleciła fachową literaturę w tej tematyce oraz uczuliła, że zbilansowana dieta wegetariańska nie zagraża naszemu zdrowiu. Kilkoro z nas zastanowiło się nad podjęciem 30-dniowej próby takiego sposobu żywienia. Z jakim skutkiem przekonamy się wkrótce.  Wspólnie sporządziliśmy kilka potraw wegetariańskich: zupa curry z soczewicy, pomidorów z dodatkiem mleczka kokosowego, kopytka szpinakowe, drożdżowe sakiewki z nadzieniem pieczarkowym, cytrynowo-makowe muffiny, na które przepisy znajdziecie na naszym blogu kulinarnym.

 

 

 

DSC zw0007 2

 

 

DSC zw0008 2

 

 

wDSC 0024

 

 

wDSC 0028 2

 

 

wDSC 0033

image(6) 1071x800W dniu 7 maja 2014 roku w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się sesja sprawozdawczo-wyborcza Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Sesję Parlamentu otworzyli krótkimi przemówieniami Pan Wojciech Wilk Wojewoda Lubelski i Pan Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty.

W dalszej części posiedzenia Magdalena Sobczuk, która w poprzedniej kadencji Parlamentu pełniła funkcję Marszałka i Karol Górecki pełniący funkcję Wicemarszałka Parlamentu Dziecii Młodzieży Województwa Lubelskiego, podsumowali X kadencję Parlamentu oraz przybliżyli kandydatom na posłów specyfikę pracy w Parlamencie.

Ze wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego na podstawie wcześniej wysyłanych dokumentów, wyłoniono tylko 50 uczniów, którzy wykazali się osiągnięciami naukowymi i pracą na rzecz społeczności szkolnej. Natomiast ze wszystkich szkół ponadgimnazjanych powiatu krasnostawskiego do udziału w pracach Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego została zaproszona tylko jedna uczennica Patrycja Gaweł. Jest to uczennica III klasy Technikum Ekonomicznego nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie.

Na sesję Parlamentu przybyło 46 uczniów, którzy w krótkich przemówieniach prezentowali zgromadzonym swoje dokonania, na podstawie których w drodze głosowania wybrano członków Parlamentu na kolejną kadencję.

Do Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego wybrano 25 uczniów, wśród których jest nasza przedstawicielka Patrycja Gaweł. Jako jedyna uczennica ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego będzie miała zaszczyt prezentować naszą młodzież.

Fakt dostania się do Parlamentu potwierdza, że jest to bardzo wartościowa młoda osoba, która ma wiele wspaniałych pomysłów. Życzymy jej sukcesów w pracach Parlamentu i trzymamy mocno kciuki.

Serdeczne gratulacje od społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie.

{gallery artykuly/2014/sesja_parlamentu}

Więcej zdjęć

http://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=6393&m=55&ms=116

powitanieHasłem „ Postaw na zawód ” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 powitał w swoich progach gimnazjalistów z powiatu krasnostawskiego.

Licznie przybyli goście mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok 2014/2015 oraz  przekonać się na własnej skórze , jak wygląda   nauka w naszej placówce.

Gimnazjalistów powitał dyrektor Wojciech Maślona , zachęcając przybyłych do podjęcia nauki w technikum i zasadniczej szkole zawodowej .

Uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną , prezentującą humorystyczny pokaz szkolnej mody.

Goście zwiedzili budynek szkoły , warsztaty szkolne działu samochodowego , budowlanego , fryzjerskiego oraz gastronomicznego.

 

O tym , jakie atrakcje przygotowali dla nich uczniowie i nauczyciele poszczególnych zawodów możecie przeczytać poniżej.

Pracownia gastronomiczna

Jak co roku naszą pracownie gastronomiczną odwiedzają uczniowie klas trzecich gimnazjum. Ten dzień w każdej szkole jest prezentacją oferty edukacyjnej szkoły, ale też czasem na zwiedzanie, poznawanie rozkładu budynku, zawiązywanie nowych znajomości ze starszymi kolegami i koleżankami. Także i my na pracowni gastronomicznej pokazaliśmy naszym młodszym kolegom co w trawie piszczy... Od wejścia dla niepoznaki zaserwowaliśmy słodką przekąskę, własnoręcznie wyrabianą i pieczoną, następnie daliśmy im chwile na szybki rekonesans po pracowni i wzięliśmy ich w obroty ;) Łatwo nie było, bo tak na kuchni nie jest, musieli wykonać szereg prostych czynności kulinarnych, które my mamy w jednym paluszku: ubicie białek na sztywna pianę, drobne pokrojenie cebuli w kostkę czy ukręcenie kogla-mogla. Zabawy przy tym było co nie miara, ale mogliśmy już dostrzec perełki w naszym małym światku gastronomicznym. Dlatego najlepszych nagrodziliśmy symbolicznymi prezentami. mamy nadzieję na bliższe i częstsze spotkania z adeptami sztuki kulinarnej już od 1 września, czego sobie i Wam życzymy.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/gastronomia}

Pracownia fryzjerska

Gimnazjaliści wzięli udział w pokazie wykonania awangardowych fryzur , wykonanych przy użyciu nowoczesnych profesjonalnych urządzeń.

Odważni mogli poddać się wybranym zabiegom fryzjerskim : strzyżeniu lub czesaniu.

Dużą popularnością cieszyła się przygotowana   „ ścianka celebrytów” , przy której każdy zwiedzający mógł wykonać „słit focię”

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/fryzjerki}

Dział budowlany

Nasi goście obejrzeli prezentację multimedialną zawodu oraz pokaz sprzętu budowlanego.

Chętni i zainteresowani zawodem gimnazjaliści brali udział w konkursie cięcia terakoty.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/budowlanka}

Dział ekonomiczny

Dni otwarte w technikum ekonomicznym połączyliśmy z obchodami 18 „urodzin” tego kierunku kształcenia w Zespole Skół Ponadgimnazjalnych Nr 1.

Był to świetny moment, aby pokazać gimnazjalistom nasze osiągnięcia na przestrzeni tych 18 lat oraz zaznaczyć, że technik ekonomista to zawód z przyszłością.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/ekonomisci}

Stacja diagnostyczna i pracownia elektrotechniki pojazdowej.

Gimnazjaliści obejrzeli pokaz prac diagnostyczno – serwisowych . prowadzonych na wysokiej jakości sprzęcie pozyskanym w ramach projektów unijnych.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/diagnostyka}

Maszynownia szkolna .

Przybyłym gościom zaprezentowano pracę na tokarce CNC.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/maszynownia}

Plac manewrowy.

Wszyscy wielbiciele motoryzacji mieli okazję pojeździć po placu manewrowym nowiutkim szkolnym Suzuki Swift.

Był to dobry początek do zrobienia kursu na prawo jazdy , który w naszej szkole na kierunkach samochodowych jest bezpłatny.

Wiele zabawy i uśmiechu dostarczyła chętnym gościom przejażdżka szkolnym   „maluszkiem” , pomysłowo wyremontowanym przez uczniów w ramach zajęć praktycznych.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/plac}

te3aDni otwarte w technikum ekonomicznym połączyliśmy z obchodami 18 „urodzin”  tego kierunku kształcenia w Zespole Skół Ponadgimnazjalnych Nr 1. Był to świetny moment, aby pokazać gimnazjalistom  nasze osiągnięcia na przestrzeni tych 18 lat oraz zaznaczyć, że technik ekonomista to zawód z przyszłością.

Tego dnia przygotowaliśmy pracownię ekonomiczną jak na prawdziwe urodziny: balony serpentyny, tylko tortu nie było, ale za to z suto zastawionym stołem dla uczestników urodzin – uczniów klas ekonomicznych oraz gimnazjalistów odwiedzających w tym dniu naszą szkołę. Były quizy, krzyżówki i inne łamigłówki o tematyce ekonomicznej. Uczniowie przy ich rozwiązywaniu dobrze się bawili.

Gimnazjaliści mogli zobaczyć niecodzienne zajęcia w naszej szkole oraz usłyszeć z ust uczniów, że warto wybrać technikum ekonomiczne ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy, możliwość zatrudnienia zaraz po ukończeniu szkoły na stanowisku: księgowego, kadrowego, sekretarki, sprzedawcy, przedstawiciela handlowego i ..., a także o możliwości podjęcia studiów na kierunkach ekonomicznych. Nauczyciele zaznaczyli przy tym, że studiowanie ekonomii, rachunkowości , czy finansów jest zdecydowanie łatwiejsze  po technikum ekonomicznym niż po liceum ogólnokształcącym, ze względu na przygotowanie zawodowe.

Ponadto uczniowie uświadomili gimnazjalistów, że nie trzeba być „mózgiem” z matematyki, aby kształcić sie w technikum ekonomicznym. Dziś ekonomista korzysta z techniki i technologii informacyjnej, co znacznie ułatwie i przyśpiesza pracę.

 Zaznaczyliśmy również, że od września w ofercie szkoły jest nowy kierunek technik handlowiec - Klasa marketingu handlowego, zachęcaliśmy gimnazjalisów do podjęcia nauki w tym zawodzie. Handel to przyszłość - rynek potrzebuje specjalistów ds. handlu.

Gimnazjalisto  – postaw na zawód, wybierz  technikum ekonomiczne lub handlowe w ZSP Nr  1.

{gallery artykuly/2014/Dni_otwarte/ekonomisci}

  • 18 lecie Technikum Ekonomicznego
  • Autor: Ekonomiści
  • Odsłon: 5122
  • Downloads: 842
  • Ocena: Brak głosów 
  • 18 lecie Technikum Ekonomicznego
  • Autor: Ekonomiści
  • Odsłon: 5258
  • Downloads: 890
  • Ocena: Brak głosów 
  • 18 lecie Technikum Ekonomicznego
  • Autor: Ekonomiści
  • Odsłon: 5230
  • Downloads: 901
  • Ocena: Brak głosów 
  • 18 lecie Technikum Ekonomicznego
  • Autor: Ekonomiści
  • Odsłon: 4994
  • Downloads: 880
  • Ocena: Brak głosów 

 

25 kwietnia 2014 roku odbyło się pożegnanie klas maturalnych. W uroczystości wziął udział Starosta Powiatu Krasnostawskiego, pan Janusz Szpak, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Były nagrody dla najlepszych i najbardziej zasłużonych uczniów, były kwiaty i  słowa wdzięczności kierowane do wychowawców, były życzenia sukcesów na maturze i w dorosłym życiu dla opuszczających szkolne mury. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas młodszych, ale  maturzyści również  postanowili śpiewająco pożegnać się z miejscem, w którym spędzili cztery lata. Trzeba przyznać, że ich przedstawiciel zrobił niesamowite wrażenie na publiczności  i otrzymał moc oklasków. Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci tak absolwentów, jak i całej społeczności  szkolnej.

 

zak1

zak6

zak2

zak

zak3

zak4

zak5

zak7

zak8

  • Pożegnanie maturzystów 2014
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6460
  • Downloads: 929
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pożegnanie maturzystów 2014
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6287
  • Downloads: 933
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pożegnanie maturzystów 2014
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6410
  • Downloads: 938
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pożegnanie maturzystów 2014
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6344
  • Downloads: 953
  • Ocena: Brak głosów 

 

 

„Pamięci nie można rozstrzelać” – te słowa stanowiły motto apelu z dnia 14 kwietnia 2014 roku poświęconego upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej sprzed 74 lat. Reprezentanci uczniów przedstawili montaż słowno – muzyczny wzbogacony o informację historyczną. Minutą ciszy uczczono także pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

apel1

apel2

apel3

 

apel4

ZANIM PODEJMIESZ PRACĘ –

SPOTKANIE Z OKRĘGOWYM INSPEKTOREM PRACY

     16 kwietnia 2014r. gościła w naszej szkole pani Marzena Skorek - Okręgowy Inspektor Pracy z Lublina.

    W spotkaniu wzięli udział uczniowie kończący szkołę tj. uczniowie klas maturalnych i 3 klas zasadniczych i uczniolwie klas 3 teb i 2 tf. Temat spotkania to : „Zanim podejmiesz pracę”.

  Pani inspektor przybliżyła uczniom tajniki rynku pracy, na który niebawem część z nich na pewno trafi. Poruszyła zagadnienia umów o pracę i umów cywilnoprawnych, wyjaśniając różnicę między nimi. Ponadto pani Skorek zapoznała uczestników z kompetencjami Państwowej Inspekcji Pracy oraz poinformowała o możliwości skorzystania z pomocy PIP w razie konfliktów  z pracodawcą.  Uczniowie następnie zadawali Pani inspektor pytania związane z tematem spotkania.

   Co prawda takie zagadnienia są omawiane na lekcjach przedsiębiorczości ale spojrzenie osoby z zewnątrz na tę tematykę jest cenne i uczniowie mają świadomość, że to czego się uczyli wcześniej nie jest suchą teorią tylko rzeczywistością rynków pracy.

                                                            Katarzyna Mańko

zdjecie do PIP

P1000999 1200x80016.04.2013r. uczniowie klas III tb, te, tp wraz z opiekunami p. Ewa Gałka, p. Sławomir Czwórnóg, p. Ewa Guziuk uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami poszczególnych instytutów nauk PWSZ w Chełmie, gdzie przedstawiono bogatą ofertę edukacyjną.

Uczelnia kształci kadry w zakresie nauk: humanistycznych, neofilologii, rolniczych, technicznych i lotnictwa. Nauka odpowiada europejskim standardom studiów pierwszego stopnia, co jest możliwe dzięki wysokiej jakości bazy dydaktyczno-lokalowej.

Prowadzący podkreślali możliwość zdobycia konkretnego i prestiżowego zawodu, co w przyszłości umożliwi młodemu człowiekowi odnalezienie się na rynku pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich, gdzie młodzież mogła zwiedzać nowoczesne laboratoria i zobaczyć innowacyjne rozwiązania technologiczne, oraz prezentację sprzętu. Dużą atrakcją był bezpośredni udział uczniów w przeprowadzanych doświadczeniach.

Następnym etapem wizyty było Centrum Lotnictwa, kolejne doświadczenia i możliwość bliższego obcowania z samolotami pokazowymi i szkoleniowymi.

Młodzież wróciła bogatsza o doświadczenia i być może z pomysłem na swoją przyszłość.

{gallery artykuly/2013/pwszz_chelm}