Punktualnie o godzinie 9:00 w dniu 4 listopada 2015 roku odbyły sięw naszej szkole, jak i innych szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce,  zawody I stopnia  XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Honorowym patronatem bieżącej edycji jest  Prezes Narodowego Banku Polskiegoprof. dr hab.  Marek Belka, a hasło przewodnie brzmi„Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy”

Jak nierówności społeczne wpływają na rozwój gospodarczy?

„Według OECD wpływ wzrastających nierówności dochodowych na obniżenie wzrostu gospodarczego polega na zmniejszonych inwestycjach w kapitał ludzki, co przejawia się w ograniczeniu dostępu do edukacji w przypadku niskich grup dochodowych. W rezultacie gospodarka traci potencjał oraz zmniejsza się mobilność pracy. Z kolei tzw. elastyczne formy zatrudnienia (non-standard work) mogą skutkować zwiększeniem nierówności (gospodarstwa domowe, których dochód pochodzi głównie z tego rodzaju źródeł posiadają znacznie wyższy poziom wskaźnika ubóstwa). W badaniach rozróżnia się też wpływ nierównomiernego rozkładu bogactwa i rozkładu dochodów na wzrost gospodarczy. Koncentracja bogactwa wpływa niekorzystnie na inwestycje.”” Więcej informacji na stronie: http://owe.pte.pl/informacje/informacje-ogolne/opis-hasla-biezacej-edycji.html

Nad problemem nierówności społecznych zastanawiało się 9 uczennic z klas ekonomicznych: Jaremek Paulina, Jaskułecka Joanna, Karczmarek Paulina, Minicka Patrycja, Bielesza Natalia,  Bojarska Pamela,  Gaweł Dominika,  Linkiewicz Katarzyna, Michałowska Anna.

olie

Potwierdzamy zdanie organizatorów, którzy podają, że: „celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia”.

Trzymamy kciuki za uczestników z naszej szkoły!!!

olia