Daj mi szansę…

Już po raz kolejny w dniu 24 listopada 2016r odbyło się spotkanie ”Transplantacja - jestem na  Tak.” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie z udziałem dyrekcji, nauczycieli i uczniów Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz pani Marii Kmicic - koordynatora ds. transplantacji z  SPZOZ w Krasnymstawie.

Podczas spotkania pani Maria Kmicic przybliżyła temat transplantacji, młodzież miała okazję dowiedzieć się czym jest transplantacja, na czym polega śmierć mózgu, dlaczego warto być dawcą i jak ich decyzja może wpłynąć na życie osób oczekujących na przeszczep. Uczniowie poznali również historię transplantacji, wysłuchali podstawowych informacji dotyczących transplantacji tkanek i narządów oraz zapoznali się z możliwościami klinicznego ich zastosowania. W prezentacji pokazano jakie narządy i tkanki można przeszczepić. Młodzież wysłuchała także informacji o świadomej zgodzie na przekazanie po swojej śmierci narządów dla ratowania życia i zdrowia.

Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że przekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek, pomoże w obiektywny sposób wyrobić osobisty pogląd na idee transplantacji oraz przyczyni się do zmiany stanu świadomości społeczeństwa na temat przeszczepów. Każdy z nas nosi w sobie dar uzdrawiania, który jest najpiękniejszym podarunkiem, jaki możemy pozostawić po śmierci. Podsumowaniem spotkania było rozdawanie ulotek informacyjnych i oświadczeń woli.

„Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może  być decyzja o darowaniu narządów” tymi słowami Św. Jana Pawła II zakończyło się spotkanie.

transp

transp1