Krasnostawscy przedsiębiorcy potwierdzili to w pełni. Zwracali uwagę, że bardzo często mając intratne zlecenia potrzebują pracowników potrafiących spawać, znających rysunek techniczny, będących przygotowanymi do zawodu. Jako przedstawiciele branży metalowej jesteśmy zainteresowani operatorami nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie – mówił pan Marek Wereszczyński.

Podczas spotkania padła wstępna deklaracja, że pracodawcy zatrudnią co roku w swoich firmach dwudziestu uczniów, którzy będą przejawiać zainteresowanie zawodem i po prostu zechcą być dobrymi fachowcami w przyszłości.

Naczelnik wydziału oświaty Marek Majewski powiedział, że nasze szkoły przygotowały już specjalistyczne kierunki kształcenia. Dla przykładu ZSP Nr 1 prowadzi już nauczanie  w zawodzie technik mechanik, którego pierwszą kwalifikacją jest obsługa nowoczesnych obrabiarek skrawających, takich które wykorzystywane są w procesie produkcji  wyżej wymienionych przedsiębiorstw. Przedmioty zawodowe praktyczne będą realizowane w tych firmach podczas normalnego procesu produkcyjnego. Jednocześnie szefowie firm będą mogli na bieżąco obserwować swoich  przyszłych pracowników, by wybrać tych najlepszych.  Na tym będzie m.in. polegała współpraca szkoły z tymi przedsiębiorstwami.

Wicestarosta Henryk Czerniej zwrócił także uwagę na ciekawą klasę wielozawodową, która będzie pomagać wykształcić fachowców w tzw. zawodach niszowych, na które jest jednostkowe zapotrzebowanie np.: piekarzy, cukierników, blacharzy samochodowych, zegarmistrzów i wszystkich innych, na które pracodawcy zgłaszają popyt. Jest to specyficzna forma kształcenia, gdyż teoretyczne przygotowanie zawodowe w danym zawodzie uczeń zdobywa na specjalistycznych kursach zawodowych, za które płaci szkoła. Praktyczna nauka zawodu jest realizowana u przedsiębiorcy, z którym uczeń zawiera umowę o pracę jako pracownik młodociany. Wiąże się z tym kilka korzyści dla ucznia: umowa o pracę, to staż pracy i wynagrodzenie, praktyka u pracodawcy to zapewnione przyszłe miejsce stałej pracy.

Żródło: Powiat Krasnostawski link