Konferencję rozpoczął wykład dr n. med. Jacka Furmagi - adiunkta I Kliniki Ogólnej i Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który  jako czynny chirurg-transplantolog przedstawił polskie uregulowania prawne oraz aspekty etyczne i medyczne transplantacji. Dr Furmaga szeroko przedstawił problematykę i procedury pobierania narządów od dawców zmarłych i żywych. Dopełnieniem wykładu była prezentacja zawierająca dane statystyczne dotyczące transplantologii lubelskiej oraz zdjęcia z operacji przeszczepu nerki.

Kolejnym prelegentem była Pani mgr Grażyna Płaszczewska - Kierownik Banku Tkanek Oka funkcjonującego przy Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która omówiła działalność Banku Tkanek oraz zaprezentowała problematykę przeszczepów rogówki oka, sposoby, metody i możliwości ich pozyskiwania od zmarłych dawców oraz prowadzonej działalności naukowej przez pracowników.

Następnym punktem konferencji było wystąpienie pacjentki, która żyje z przeszczepioną wątrobą. Opowiedziała o swojej chorobie, życiu przed transplantacją, oczekiwaniu na dawcę, obawach i nadziejach związanych z przeszczepem oraz o swoim obecnym "nowym życiu" i wdzięczności dla dawcy i jego rodziny.

Po wzruszającym świadectwie pacjentki Pani Beata Wysokińska - konsultant ds. edukacji przyrodniczej Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie, oddział w Chełmie przekazała młodzieży materiały edukacyjne związane z transplantacją oraz podzieliła się z nauczycielami pomysłem na ciekawą lekcję "Serce na dłoni".

Podsumowując należy powiedzieć, że transplantacja jest ogromnym potencjałem medycyny, którego umiejętne wykorzystanie i pozytywne promowanie w mediach i świadomości społeczeństwa z pewnością przełoży się na szczęśliwe i długie życie pacjentów, dla których tylko przeszczep jest szansą i nadzieją na życie. Ważnym przesłaniem konferencji jest wywołanie wśród młodych ludzi (ale nie tylko młodych) świadomości, że nawet po śmierci można spowodować, że ktoś będzie żył.

DSCF0232DSCF0254

DSCF0245DSCF0278