nc2021 foto list ksiazki

„Moralnie” zaczytani
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą i propagowanie dzieł polskiej literatury. W tym roku odbyło się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. Motywem przewodnim był utwór Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.
Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Zapolska z sukcesem potrafiła przekuć swoje różnorodne doświadczenia zawodowe i osobiste na barwne, emocjonujące sylwetki bohaterów scenicznych, dające pole do aktorskiego popisu, a postać Dulskiej szybko stała się jedną z najważniejszych ról kobiecych w polskiej dramaturgii.
Nasza szkoła także wzięła udział w tej szlachetnej inicjatywie kulturalnej. Przedsięwzięcie miało charakter integrujący społeczność szkolną, ponieważ w odczytaniu wybranych scen uczestniczyli uczniowie, dyrekcja i nauczyciele. Dobór fragmentów oraz ich interpretacja miały skłonić publiczność i uczestników nie tylko do śmiechu, ale i refleksji. Odczytaniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Karoliny Rosolińskiej z klasy 2tz. Pomysł zyskał ogromną aprobatę społeczności szkolnej i z pewnością rozbudził zainteresowania czytelnicze i aktorskie. Mamy nadzieję, że podobny sukces odniosą inne akcje Samorządu Uczniowskiego.