kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

Najnowsze artykuły

22 Kwi 2024 15:21 - Dzień Ziemi
Dzień Ziemi z EkoFlow!

  Dzień Ziemi z EkoFlow! Z okazji Dnia Ziemi gościliśmy przedszkola w naszej szkole: Przedszkole Nr 1 im. Słoneczka Jedyneczka w Krasnymstawie Przedszkole Nr 4 im. Kubusia Puchatka w Krasnystawie Przedszkole Nr 5 im. Bajeczka w Krasnymstawie Mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. “Sprzątanie Świata” Przedszkola Nr 5 „Bajeczka” Dziękujemy grupie 5 latków oraz wychowawcy i autora przedstawienia Pani Małgorzacie Gwarda Na końcu wszyscy obecni zostali [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
22 Kwi 2024 15:06 - Dzień Ziemi
Udział w akcji organizowanej przez Młodzieżową Radę Powiatu - Sprzątanie Świata.

Dnia 22 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji organizowanej przez Młodzieżową Radę Powiatu- Sprzątanie Świata, aby w Dzień Ziemi posprzątać okolice szkoły. Nasi uczniowie zebrali 6 worków śmieci. Dziękujemy Pani Agacie Jędruszczak za opiekę nad uczniami.

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
22 Kwi 2024 12:48 - Tomasz Bożko
Szkolenie techniczne uczniów branżowej szkoły budowlanej.

Dnia 18 kwietnia br. w budynku warsztatów szkolnych naszego Zespołu Szkół, w tzw. „Czerwieniaku” zostało przeprowadzone pierwsze z serii szkoleń skierowanych do uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie murarz-tynkarz. Pan Kamil, przedstawiciel handlowy HartzLack zapoznawał przyszłych budowlańców z tematyką lakierowania parkietów, zasadami impregnacji i malowania drewna wewnątrz, jak i na zewnątrz. Uczniowie mieli okazję osobiście brać udział w testach wyrobów oraz [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
22 Kwi 2024 12:42 - Tomasz Bożko
Otwarcie sezonu rowerowego w Krasnymstawie!!!

Otwarcie sezonu rowerowego w Krasnymstawie!!! W piątek 19.04.24r. mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie naszej szkoły brali udział w inauguracji sezonu rowerowego. Dla podkreślenia, byliśmy jedyną reprezentacją szkół powiatowych. Na koniec odbyło się losowanie nagród rzeczowych w którym to nasza uczennica Agata Urbańska wygrała profesjonalny rower górski- warto być aktywnym. Opiekę sprawowali Grzegorz Świech i [ ... ]

Wydarzenia sportoweCzytaj więcej...
18 Kwi 2024 10:29 - warsztaty kulinarne

W Zespole Szkół Nr 1 im. Tadusza Kościuszki w Krasnymstawie 25 kwietnia 2024 r. o godz. 12:00 odbędą się warsztaty kulinarne - OSM i Zetka gotują z Katarzyną Bosacką.   

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
17 Kwi 2024 06:12 - Super User
Kontakt z kulturą – Zetka w teatrze!

Kontakt z kulturą – Zetka w teatrze! Uczniowie naszej szkoły wybrali się w piątek 12 kwietnia  na spektakl teatralny ,,Tartuffe, czyli Świętoszek’’. Sztuka ta była wystawiana w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Przedstawienie zrobiło na nas bardzo duże wrażenie. Ciekawa, nowoczesna aranżacja (samochód, telewizor, stół bilardowy, stroje postaci), mimo że sztuka ma już ponad 350 lat, przybliża nam utwór Moliere’a i powoduje, że  wciąż pozostaje [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
16 Kwi 2024 11:04 - Postaw na zawód
Dzień Otwarty w ZETCE

Dzień otwarty w Zetce. Wtorek, 16 kwietnia 2024r., godz. 9.00. Tego dnia Zetka gościła uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych naszego powiatu. Przywitaliśmy ich rockowo: muzyką w wykonaniu naszych uczniów grających na perkusji i gitarach elektrycznych. Mocne brzmienia i  humorystyczne przedstawienie zawodowej specyfiki Zetki stworzyły dobry klimat do tego, by pokazać, że nasza szkoła to pasje zawodowe i nie tylko…Przesłaniem tej części stały się słowa: ”Bądź wyrazisty. [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
14 Kwi 2024 17:49 - Lekcja historii
APEL PAMIĘCI POŚWIĘCONY OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W piątek 12 kwietnia w Zespole Szkół Nr 1 im. Tadeusz Kościuszki odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie oraz grono pedagogiczne uczcili 84 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego śpiewania hymnu. Następnie, uczniowie Michał Piasecki (2tp), Paulina Chojda (1tz), Damian Nizioł (2tp), Nikola Róg (1tz), Igor Głąbicki (2tp), Sylwia Jaremek (5tzm), Klaudia Turkiewicz (5tpe), Karolina Rosolińska (4tz), Sylwia [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki prowadzony jest nabór absolwentów gimnazjów do następujących typów szkół:

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2013/2014

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Technikum Nr 1 (4-letnie) kształcące w zawodach:

  • Technik budownictwa

  • Technik ekonomista

  • Technik mechanik

  • Technik pojazdów samochodowych

  • Technik usług fryzjerskich

  • Technik żywienia i usług gastronomicznych

 Zasadnicza Szkoła Zawodowa (3-letnia) kształcąca w zawodach:

  • Murarz-tynkarz

  • Mechanik pojazdów samochodowych

  • Kucharz, sprzedawca

 

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

 

     Postaw na zawód!!!

 

Zapraszamy

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie,

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw,

tel/fax. (82) 576-37-55

adres strony internetowej: www.zspnr1-krasnystaw.edu.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy do poczytania o kierunkach

{accordionfaq autonumber=0}

Technik budownictwa 311204                                            

Przygotowanie zawodowe technika budownictwa pozwala na podjęcie pracy w przedsiębiorstwach budowlanych, w państwowym nadzorze budowlanym, w administracjach budynków, w biurach projektów jako asystent projektanta. Na absolwentów czekają atrakcyjne oferty pracy. Mogą założyć własną firmę budowlaną, być konkurencyjni na rynku pracy. Po ukończeniu szkoły można kontynuować naukę studiując na uczelniach wyższych np. Politechnika Lubelska, UMCS zdobywając tytuł inżyniera i magistra. Nowy sposób kształcenia zawodowego wymaga zdawania w czasie nauki trzech kwalifikacji zawodowych. Do skorzystania z oferty zapraszamy również dziewczyny.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

  • Matematyka
  • Geografia

Przedmiot uzupełniający realizowany od klasy trzeciej:

  • Historia i społeczeństwo

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

B.18. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich – egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa I semestr

B.33. Organizacja i kontrolowanie robót budowlanych - egzamin potwierdzający kwalifikacjęIII klasa II semestr

B.30. Sporządzanie kosztorysów oraz przygotowywanie dokumentacji przetargowej - egzamin potwierdzający kwalifikację IV klasa I semestr

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik budownictwa powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • wykonywania określonych robót budowlanych;
  • organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy;
  • organizowania i kontrolowania robót budowlanych stanu surowego i robót wykończeniowych;
  • organizowania i kontrolowania robót związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej;
  • sporządzania kosztorysów oraz przygotowywania dokumentacji przetargowej.

 

 

Rynek pracy potrzebuje absolwentów technikum budowlanego.

 

Technik ekonomista 331403

Na liście zawodów z przyszłością z pewnością znajduje się zawód technika ekonomisty. Technik Ekonomista poznaje podstawowe zasady i mechanizmy funkcjonowania całej gospodarki oraz działających w niej przedsiębiorstw. Uczy się prowadzenia księgowości metodą tradycyjną i komputerową. Zdobywa umiejętności związane z organizacją i technika pracy biurowej. Absolwent technikum ekonomicznego może podjąć dalszą naukę w szkołach policealnych i studiować na uczelniach wyższych.Dzięki nauce na tym kierunku wszystkie studia ekonomiczne są znacznie łatwiejsze. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają w przyszłości znaleźć bardzo dobrze płatną pracę.Absolwent w tym zawodzie może również samodzielnie prowadzić małą firmę, kierować zespołami współpracowników lub pełnić funkcje asystenta prezesa czy dyrektora. Absolwenci mogą podjąć pracę w urzędach, w bankach, w biurach rachunkowych, w urzędzie skarbowym, w gminach, w biurach podatkowych, w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

  • Matematyka
  • Geografia

Przedmiot uzupełniający realizowany od klasy trzeciej:

  • Historia i społeczeństwo

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

A.35. Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji – egzamin potwierdzający kwalifikację II klasa II semestr.

A.36. Prowadzenie rachunkowości - egzamin potwierdzający kwalifikację IV klasa I sem.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • planowania i prowadzenia działalności gospodarczej;
  • obliczania podatków;
  • prowadzenia spraw kadrowo-płacowych;
  • prowadzenia rachunkowości;
  • wykonywania analiz i sporządzania sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Jesteś ambitny wybierz technikum ekonomiczne!

Po ukończeniu szkoły będzie Ci łatwiej zdobyć pracę!!!

Na zajęciach z przedmiotów zawodowych ekonomicznych używamy do obliczeń kalkulatorów i programów księgowych. Poradzisz sobie, to nie jest zaawansowana matematyka :)

Dlaczego wybrać zawód technik ekonomista?

 

Technik mechanik 311504

Nauka technika mechanika obejmuje przygotowanie zawodowe polegające na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do zawodu mechanika – obsługi nowocze­snych maszyn i urządzeń oraz do wykonywania prac projektowych, produkcyjnych oraz remontowo – instalacyjnych maszyn i urządzeń technicznych. Zawód technik mechanik jest zawodem szerokoprofilowym, umożliwiającym specjalizację pod koniec okresu kształcenia. Szkoła określa umiejętności specjalistyczne, biorąc pod uwagę potrzeby regionalnego rynku pracy i zainteresowania uczniów. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i stanowiskach nadzoru technicznego m.in. jako: organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, w stacjach obsługi pojazdów samochodowych, w zakładach produkcyjnych jako kontrolerzy jakości, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę oraz konserwujący maszyny i urządzenia techniczne.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

  • Matematyka
  • Fizyka

Przedmiot uzupełniający realizowany od klasy trzeciej:

  • Historia i społeczeństwo

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

  • M.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających - egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.
  • M.44. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń - egzamin potwierdzający kwalifikację IV klasa I sem.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • wytwarzania części maszyn i urządzeń;
  • dokonywania montażu maszyn i urządzeń;
  • instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń;
  • obsługiwania maszyn i urządzeń;
  • organizowania procesu produkcji.

 

Jako absolwent szkoły będziesz miał zawód!

 

Technik pojazdów samochodowych 311513

Technik pojazdów samochodowych jest to kierunek związany z diagnostyką, naprawą i obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych, które są wyposażone w elektronikę i nowoczesne technologie. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. Zapotrzebowanie na techników pojazdów samochodowych jest coraz większe. Zdobywając zawód technika pojazdów samochodowych możesz podjąć pracę w stacjach obsługi pojazdów samochodowych, zakładach produkcyjnych naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniem komunikacyjnym czy przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji

 

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

  • Matematyka
  • Fizyka

Przedmiot uzupełniający realizowany od klasy trzeciej:

  • Historia i społeczeństwo

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

M.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych– egzamin potwierdzający kwalifikację II klasa II semestr.

M.12. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych - egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II sem.

M.42. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych – egzamin potwierdzający kwalifikację IV klasa I semestr.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik pojazdów samochodowych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • diagnozowania stanu technicznego pojazdów samochodowych;
  • obsługiwania i naprawiania pojazdów samochodowych;
  • organizowania i nadzorowania obsługi pojazdów samochodowych.

 

Rynek pracy potrzebuje absolwentów po technikum samochodowym!

 

Technik usług fryzjerskich 514105

Technik usług fryzjerskich zarządza zakładem fryzjerskim, świadczy usługi fryzjerskie w pełnym zakresie, w tym usługi wykraczające poza standard. Projektuje i urządza zakład fryzjerski zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowymi oraz sanitarnymi. Prowadzi promocję i marketing w zakresie usług fryzjerskich. Kieruje zespołem pracowniczym oraz kontroluje przebieg świadczonych usług. Prowadzi zaopatrzenie, gospodarkę materiałową i finansową. Prowadzi działalność szkoleniową i wychowawczą. Świadczy usługi fryzjerskie przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć fryzjerstwa oraz tendencji światowych z zakresu stylistyki. Doradza w zakresie doboru modelu i kolorystyki fryzury. Korzysta z technik komputerowych w pracy zawodowej. Może również wykonywać usługi fryzjerskie dla celów reklamowych, prasy czy fotografii artystycznej. Celem kształcenia w zawodzie technik usług fryzjerskich jest przygotowanie absolwenta do skutecznego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki rynkowej. Wymaga to dobrego przygotowania ogólnego, opanowania podstawowej wiedzy i umiejętności oraz prezentowania właściwych postaw zawodowych.

Po uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich można kontynuować naukę w szkołach wyższych na kierunku kosmetologia.
Technik usług fryzjerskich może pracować w zakładach i salonach fryzjerskich lub samodzielnie prowadzić taki zakład. Może też pracować jako fryzjer teatralny lub filmowy w teatrach, filharmoniach i operach oraz w wytwórniach filmowych i w telewizji. Może również pracować na stanowisku perukarza w zakładach wykonujących peruki, tresy i tupety.

 

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

  • Matematyka
  • Chemia                                                                                                                                               

Przedmiot uzupełniający realizowany od klasy trzeciej:

  • Historia i społeczeństwo

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

A.19. Wykonywanie zabiegów – egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.

A.23. Projektowanie fryzur- egzamin potwierdzający kwalifikację IVklasa I sem                

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów;
  • wykonywania zabiegów chemicznych włosów;
  • wykonywania strzyżenia włosów;
  • wykonywania stylizacji fryzur;
  • wykonywania projektów fryzur.

 

Technik żywienia i usług gastronomicznych 343404

Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik usług gastronomicznych jest przygotowanie absolwenta do organizacji i prowadzenia produkcji w zakładach gastronomicznych. Absolwent potrafi sporządzić plan produkcji, kalkulację oraz produkcję wszystkich potraw i posiłków. Dokonuje organoleptycznej oceny jakości produktów i wyrobów gotowych, potraw i napojów pod kątem ich zgodności z przepisami kulinarnymi. Pobiera próbki potraw i napojów do badań laboratoryjnych. Nadzoruje przestrzeganie wymogów sanitarnych oraz bhp w placówkach gastronomicznych. Organizuje i nadzoruje obsługę konsumentów, pracę magazynu oraz prac w dziale produkcyjnym, takie jak odbiór jakościowy surowców i towarów, magazynowanie, obróbka wstępna, obróbka termiczna, wykończenie, dekorowanie i ekspozycja potraw. Rozlicza produkcję zakładu gastronomicznego. Obsługuje maszyny i urządzenia gastronomiczne (urządzenia chłodnicze, grzewcze, mechaniczne i służące do obsługi konsumenta).
Po ukończeniu kształcenia absolwent danego typu szkoły kształcącej w zawodzie technik usług gastronomicznych, może być zatrudniony w: zakładach i placówkach prowadzących działalność gastronomiczną ( hotele, restauracje, bary), a także na stanowiskach administracyjnych. Może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

  • Matematyka
  • Biologia

Przedmiot uzupełniający realizowany od klasy trzeciej:

  • Historia i społeczeństwo

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

T.6. Sporządzanie potraw i napojów – egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.

T.15. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych - egzamin potwierdzający kwalifikację IVklasa Isem

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • oceniania jakości żywności oraz jej przechowywania;
  • sporządzania i ekspedycji potraw i napojów;
  • planowania i oceny żywienia;
  • organizowania produkcji gastronomicznej;
  • planowania i realizacji usług gastronomicznych.

Zapraszamy!!!

 

Murarz-tynkarz 711204

To robotnik wykwalifikowany zajmujący się wznoszeniem ścian i filarów z cegły, pustaków, kamieni i kształtek (ceramicznych, betonowych i gipsowych) oraz innych materiałów budowlanych, różnego rodzaju stropów, schodów, okładzin ściennych a także wykuwaniem otworów w istniejących już ścianach. Wprawnie posługuje się dokumentacją techniczną. Może być zatrudniony na stanowisku murarza w małych, średnich i dużych firmach budowlanych, w rzemieślniczych zakładach remontowo – budowlanych, ma możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej (własnej firmy).

 

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

B.18. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich - egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie murarz-tynkarz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych;
  • wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych;
  • wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych;
  • wykonywania remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych;
  • wykonywania napraw tynków wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Mechanik pojazdów samochodowych 723103

Naukę zawodu „mechanik pojazdów samochodowych” można podjąć po ukończeniu gimnazjum w zasadniczych szkołach zawodowych. Po ukończeniu nauki absolwent może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a po jego zdaniu uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Nauka trwa 3 lata. W jej trakcie odbywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Mechanik pojazdów samochodowych wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze samochodów osobowych i zespołów samochodowych; kontroluje stan techniczny zespołów i układów samochodowych oraz reguluje i sprawdza działanie pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych na uniwersalnych i specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych, z użyciem narzędzi ślusarskich i monterskich.

Mechanicy pojazdów samochodowych znajdują zatrudnienie w wyspecjalizowanych usługowych warsztatach samochodowych, w zakładach diagnostycznych i naprawczych oraz w stacjach obsługowo-naprawczych. Mogą również otworzyć własny warsztat.

 

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

M.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych - egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • użytkowania pojazdów samochodowych;
  • diagnozowania pojazdów samochodowych;
  • naprawiania pojazdów samochodowych.

 

Kucharz 512001

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez kucharza należą wszystkie czynności związane z przygotowywaniem wszelkiego rodzaju potraw i napojów w różnorodnych zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych; ponadto czynności związane z przechowywaniem i magazynowaniem artykułów spożywczych, surowców, półproduktów i produktów kulinarnych.  Typowymi miejscami pracy kucharza są wszelkiego rodzaju podmioty gospodarcze zajmujące się prowadzeniem działalności gastronomicznej, przede wszystkim restauracje, kawiarnie, hotelowe zakłady gastronomiczne, bary szybkiej obsługi, pensjonaty, domy wczasowe, restauracje na statkach i promach. Kucharz jest zatrudniany również w szpitalach, sanatoriach, szkołach, internatach, stołówkach prowadzonych przez zakłady pracy, czy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją produktów i półproduktów spożywczych. Ponadto może również prowadzić własną działalność gospodarczą.

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

T.6. Sporządzanie potraw i napojów - egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • przechowywania żywności;
  • sporządzania potraw i napojów;
  • wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów.

 

Sprzedawca 522301

Zawód sprzedawca należy do grupy zawodów usługowych, gdzie dominującym typem relacji w procesie pracy jest człowiek - człowiek. W zawodzie tym istotne jest kształtowanie następujących postaw i nawyków: uczciwości, komunikatywności, spostrzegawczości, odpowiedzialności, zamiłowania do porządku, dbałości o własny wygląd. W czasie procesu edukacji uczniowie zapoznają się ze strukturą organizacji handlowej, poznają zasady prowadzenia działalności handlowej sklepów.                                                                                   Zadania zawodowe sprzedawcy obejmują zadania właściwe dla zawodów: akwizytor oraz pracownik salonu sprzedaży. Miejscem pracy sprzedawcy mogą być zatem: hurtownie, punkty sprzedaży detalicznej, a także wszystkie te miejsca, w których dokonuje się sprzedaży akwizycyjnej: mieszkania, instytucje.

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik tego egzaminu pozwala uzyskać następujące kwalifikacje:

A.18. Prowadzenie sprzedaży - egzamin potwierdzający kwalifikację III klasa II semestr.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży;
  • wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży;