kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

Najnowsze artykuły

13 Wrz 2024 11:16 - Narodowe czytanie
Narodowe czytanie 2024

        Co roku w całej Polsce odbywa się niezwykłe wydarzenie, które łączy ludzi w miłości do literatury. Mowa o Narodowym Czytaniu, inicjatywie zainaugurowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP. To wspaniała okazja, aby wspólnie zanurzyć się w polską literaturę i poczuć jedność naszej społeczności. W 2024 roku świętujemy już 13. edycję Narodowego Czytania, a tegoroczną lekturą jest “Kordian” Juliusza Słowackiego.    

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
13 Wrz 2024 10:13 - otrzęsiny
Otrzęsiny klas pierwszych w ZETCE 2024

Dnia 12 września 2024r. o godz. 11:00 w Zespole Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki    w Krasnymstawie odbyły się Otrzęsiny Klas I. Po przywitaniu dyrekcji, nauczycieli w tym wychowawców oraz uczniów, a także oficjalnym otwarciu Otrzęsin Klas I 2024/2025 przez panią Małgorzatę Jędruszczak dyrektor szkoły rozpoczęły się zmagania klas pierwszych w 5 kategoriach: hula- hop, rozpoznawanie przypraw, wiązanie kuców z włosów manekina, układanie wieży z drewnianych kolorowych [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
06 Wrz 2024 19:59 - film
Pokaz filmu ,,KOS

Projekcja filmu „KOS” Nasi uczniowie z klas 3 tse i 4 tze  wraz z opiekunami wybrali się do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie na projekcję  filmu „KOS”. Film  dotyczył patrona naszej szkoły-Tadeusza Kościuszko. Muzeum Regionalne zorganizowało to wydarzenie w ramach projektu „Rycerz ponad granicami. Tadeusz Kościuszko na ekranie i w opowieści”. Wydarzenie to wspiera Powiat Krasnostawski.

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
09 Wrz 2024 17:51 - Narodowe czytanie
Narodowe czytanie ,,Kordian

    Dnia 09.09. 2024 r. w wirydarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie o godz. 13.00 odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, organizowana pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Na uroczystości zostały przeczytane fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Uroczystość poprowadziła pani Elżbieta Patyk-dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Pani Joanna Kawęcka –dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie odczytała list od pana [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
09 Wrz 2024 17:21 - Projekty unijne
Fundusze europejskie dla „Zetki”

6 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie członek zarządu powiatu Mariusz Frąc, skarbnik powiatu Janusz Cieciera  oraz Małgorzata Jędruszczak dyrektor ZS Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie podpisali umowę na dofinansowanie w.w przedsięwzięcia.Celem projektu jest wspieranie równego dostępu do dobrej jakości kształcenia zawodowego,  zdobycie dodatkowych kwalifikacji i kompetencji uczniów Technikum Nr 1 oraz Szkoły Branżowej I stopnia Nr [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...

"Poznaj swoje prawa w pracy" szkolny etap konkursu PIP

    20 listopada 2015 roku już poraz drugi w naszej szkole odbyły się  szkolne eliminacje  w konkursie organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy pod hasłem "Poznaj swoje prawa w pracy". Wzięło w nich udział 13 uczniów, w szczególności klas ekonomicznych, bowiem dla nich prawo pracy nie stanowi tajemnic.

DSC 0031
 
„Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens” 
Jan Paweł II
To motto przewodnie obchodów 70 - lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie im. Tadeusza Kościuszki, które odbyły się 26 listopada 2015 roku w naszej szkole. 
Była to bardzo piękna i podniosła uroczystość, w której uczestniczyło wielu zaproszonych gości min.: przedstawiciele władz powiatowych, kuratorium, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele. Szerzej o oficjalnych obchodach ożna przeczytać na stronie Starostwa Powiatowego (http://www.krasnystaw-powiat.pl/) w zakładce Aktualności. 

Światowy Tydzień przedsiębiorczości w naszej szkole zakończyliśmy wizytą w Zakładzie Przemysłu Odzieżowego Cora-tex S.A. w Krasnymstawie.

Uczniowie klasy I i II technikum ekonomicznego mieli możliwość zobaczyć z bliska jak wygląda proces produkcji odzieży zaczynając od magazynu materiałów, poprzez krojownię, szwalnię, kontrolę jakości a kończąc na magazynie wyrobów gotowych.
Po zakładzie oprowadziła nas Pani Bojarczuk – pracownik działu kadr, która ponadto opowiedziała nam historię zakładu, mówiła o jego atutach i szansach na przyszłość.
Dzięki takim doświadczeniom uczniowie będą mogli w przyszłości na lekcjach przedmiotów zawodowych odwołać się do praktycznego i księgowego ujęcia różnych zdarzeń i operacji gospodarczych.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Katarzyna Mańko

 

cora

bank

Mój przyjaciel „Bank”

   W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana Mariusza Iwanicza specjalistę do spraw sprzedaży i obsługi klienta z I Oddziału Banku PEKAO SA w Krasnymstawie.

   Pan Iwanicz zapoznał uczniów klas maturalnych z ofertą banku, szczególnie z korzyściami posiadania w banku PEKAO SA rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego czyli konta osobistego oraz przekazał tajniki dotyczące kredytów studenckich i mieszkaniowych. Dzięki takiemu spotkaniu młodzież miała także możliwość zobaczyć jak funkcjonuje bankowość mobilna, w komputerze, smartfonie lub tablecie.

 Młodzi ludzie interesują się takimi nowinkami technologicznymi i  wiedza na ten temat na pewno im się przyda, gdy skończą szkołę i wejdą na rynek pracy lub rozpoczną studia. Wtedy bowiem posiadanie konta osobistego i korzystanie z bankowości mobilnej na pewno wypróbują w praktyce, na przykład płacąc za towary i usługi smartfonem lub kartą.

                                                             K. Mańko

konferencja19.10.2015 w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się konferencja skierowana do dyrektorów i nauczycieli ze szkół województwa lubelskiego. Przedstawiony został Program Rządowy w zakresie Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia oraz Program przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom młodocianych kierowców w regionie lubelskim. Policjanci omówili również temat udziału dzieci i młodzieży w wypadkach drogowych w woj. lubelskim na przestrzeni ostatnich lat.

Uroczystego  otwarcia konferencji dokonał Zastępca Lubelskiego  Komendanta  Wojewódzkiego Policji  insp. Jarosław Adamski, oraz Pan Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty.

W konferencji z naszej szkoły uczestniczył pan dyrektor Wojciech Maślona oraz pedagog szkolny Ewa Gałka.

logo pdpz

Uwaga uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji !!!

Już od 16 listopada 2015 roku do 18 grudnia 2015 roku w naszej szkole zostanie

przeprowadzona ogólnopolska akcja charytatywna:

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zgodnie z ideą i regulaminem Akcji NIE ZBIERAMY PIENIĘDZY

 ZBIERAMY TYLKO I WYŁĄCZNIE DARY RZECZOWE:

odzież, obuwie, zabawki, książki, słodycze, żywność długoterminową,

 Dary przekazane zostaną Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie.

               Jak co roku pomagamy potrzebującym.

Dary proszę przynosić do pokoju nauczycielskiego lub do pani Małgorzaty Typiak i pani Katarzyny Mańko (sala nr 34).

Przyłącz się do Akcji!  słonko

Harmonogram konsultacji wychowawców z rodzicami w roku szkolnym 2015/2016

 

      ks

Klasa Wychowawca Konsultacje
Dzień Godzina
1 te/1tz Bożena Cieszko-Pankiewicz Środa

11:30 – 12:15

1 tp/1tb Agnieszka Pomarańska Środa 8:50 – 9:35
1ms/mr/k Tomasz Kraska Środa 10:30 – 11:15
2 k Agnieszka Pawlas Czwartek 13:05 – 14:10
2te/2 tp Katarzyna Mańko Środa 10:30- 11-15
2 tz/2 tf Iwona Poniewozik Poniedziałek 13:10 – 13:55
2 ms Leszek Dworucha

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Piątek

7:45

7:45, 9:30, 12:15

8:30, 11:30,15:35

10:15, 14:35

3 ms/mr/k Marzena Szydłowska Czwartek 8:50 – 9:35
3 tz Elżbieta Kapuśniak Czwartek 10:30
3 tp Jolanta Jóźwiak Piątek 9:40 – 10:20
3 tf Zofia Rychwalska Poniedziałek 10:30 – 11:15
4 tz Halina Szewczyk   Środa 14:00
4 tp Marcin Łukaszczyk Poniedziałek 11:30 – 12:15
4tf Marzena Remiś Wtorek 11:30 – 12:15
4te/4tb Marta Maślona Piątek 10:25

11a

„Nie ma rzeczy ważniejszej niż Polska” – słowa Wincentego Witosa były mottem dzisiejszej uroczystości upamiętniającej Święto Niepodległości. Uczniowie klas: 2 tzf i 2 tpe pod kierunkiem pani Agnieszki Kostrzanowskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny, złożony z utworów patriotycznych i niepodległościowych, który był odświętna lekcją historii i polskości.

11

winieta

 

Dnia 5 listopada 2015 r. została przeprowadzona Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu dla uczniów klas o profilu gastronomicznym. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klas 2 tz i 3 tz. Zakres materiału eliminacji obejmował zagadnienia z wiedzy z technologii żywności i zasad żywienia człowieka.  
W etapie szkolnym zostały wyłonione dwie osoby, które uzyskały największą liczbę punktów i jednocześnie zakwalifikowały się do drugiego etapu olimpiady na szczeblu okręgowym. Są to uczniowie klasy 3 tz: Dorota Szymaszek i Ernest Mazurek. 
Drugi etap olimpiady wiedzy o żywności i żywieniu odbędzie się 11 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół Nr 5 w Lublinie, ul. Elsnera 5.
Dorocie i Ernestowi gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie okręgowym.

Tematyka wiodąca Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu to "Żywność prozdrowotna"

  1. Od paleolitu do syntetycznego hamburgera: ewolucyjna historia zwyczajów żywieniowych człowieka.
  2. Ekologiczne aspekty żywienia człowieka.
  3. Ewolucja sztuki kulinarnej i technologii potraw.
  4. Teraźniejszość i przyszłość żywności prozdrowotnej.
  5. Suplementy diety - szczególny rodzaj żywności.
  6. Wczoraj, dziś i jutro nauki o żywieniu.
  7. Tabele składu produktów spożywczych i normy żywieniowe jako narzędzia w racjonalizacji żywienia.
  8. Rozwój metod oceny sposobu żywienia.

 

Dr Claun 0053
 
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
6 listopada braliśmy udział w 5 edycji programu Śniadanie Daje Moc. Gospodarzem śniadania była Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Krasnymstawie pod kierownictwem Pani Bożeny Dąbrowskiej, a organizatorami Agnieszka i Jarek Sędłak - Fundacja Dr Clown. Do udziału w programie zaproszeni zostali uczniowie klasy 3a z Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie wraz z wychowawczynią Panią Renatą Suryś. My Kulinarni czyli uczniowie klas gastronomicznych, czuwaliśmy nad całością przygotowań kulinarnych wraz z naszą sorką Agnieszką Pawlas. Punktualnie o godzinie 10 rozpoczęliśmy zajęcia od pogadanki na temat śniadania , jak ważny jest to posiłek i ile daje energii na cały dzień. Następnie dzieciaki razem z nami przystąpiły do przygotowywania przepysznych i jednocześnie pomysłowych kanapek, past twarogowych, szaszłyków owocowych i sałatki wieloowocowej. Połączone zostało przyjemne z pożytecznym. Wszyscy pięknie przygotowywali posiłek a na sam koniec nastąpiła degustacja.
Było to dla nas nowe doświadczenie zarówno kulinarne jak i organizacyjne. Po raz pierwszy współpracowaliśmy z tak małymi konsumentami, ale naprawdę było warto gdy widzieliśmy zaangażowanie maluchów i uśmiechy na ich twarzach. 
Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować pani dyrektor Bożenie Dąbrowskiej, pani Agnieszce Sędłak i panu Jarkowi Sędłakowi za zaproszenie nas do współpracy, oraz wszystkim uczestnikom za mile spędzone chwile. Panu Przemkowi Sarzyńskiemu dziękujemy za zdjęcia. Mamy nadzieję że jeszcze spotkamy się z fundacja dr Clown i pozostałymi uczestnikami przy kolejnych wyzwaniach. 
A w przedsięwzięciu udział brały: Natalia Basa. Kamila Kasperek, Magdalena Zalewska, Patrycja Opat, Monika Matycz. Opiekun: Agnieszka Pawlas
                                                                                                                                                                             „Kulinarni Zetki”
 
Dr Claun 0011
 
Dr Claun 0021
 
Dr Claun 0040
 
Dr Claun 0038
 
Dr Claun 0046
 
Dr Claun 0069
 
Dr Claun 0070
 
 

 Punktualnie o godzinie 9:00 w dniu 4 listopada 2015 roku odbyły sięw naszej szkole, jak i innych szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce,  zawody I stopnia  XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Honorowym patronatem bieżącej edycji jest  Prezes Narodowego Banku Polskiegoprof. dr hab.  Marek Belka, a hasło przewodnie brzmi„Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy”

 Jak nierówności społeczne wpływają na rozwój gospodarczy?

„Według OECD wpływ wzrastających nierówności dochodowych na obniżenie wzrostu gospodarczego polega na zmniejszonych inwestycjach w kapitał ludzki, co przejawia się w ograniczeniu dostępu do edukacji w przypadku niskich grup dochodowych. W rezultacie gospodarka traci potencjał oraz zmniejsza się mobilność pracy. Z kolei tzw. elastyczne formy zatrudnienia (non-standard work) mogą skutkować zwiększeniem nierówności (gospodarstwa domowe, których dochód pochodzi głównie z tego rodzaju źródeł posiadają znacznie wyższy poziom wskaźnika ubóstwa). W badaniach rozróżnia się też wpływ nierównomiernego rozkładu bogactwa i rozkładu dochodów na wzrost gospodarczy. Koncentracja bogactwa wpływa niekorzystnie na inwestycje.”” Więcej informacji na stronie: http://owe.pte.pl/informacje/informacje-ogolne/opis-hasla-biezacej-edycji.html

Nad problemem nierówności społecznych zastanawiało się 9 uczennic z klas ekonomicznych: Jaremek Paulina, Jaskułecka Joanna, Karczmarek Paulina, Minicka Patrycja, Bielesza Natalia,  Bojarska Pamela,  Gaweł Dominika,  Linkiewicz Katarzyna, Michałowska Anna.

 

olie

Potwierdzamy zdanie organizatorów, którzy podają, że: „celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia”.

Trzymamy kciuki za uczestników z naszej szkoły!!!

olia

 

 

warcaby

II SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

O   PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY

CEL KONKURSU:

-        Rozwijanie logicznego myślenia,

-        Poznawanie tajników gry w  warcaby,

-        Rozwijanie umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika i stosowanej przez niego taktyki,

-        Wdrażanie do stosowania zasad fair – play /umiejętność bycia zwycięzcą  lub zwyciężonym/,

-        Ujawnianie oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży,

-        Wdrażanie uczniów do pracy samokształceniowej,

     -         Stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

ORGANIZATOR: klasy ekonomiczne pod opieką p. Bożeny Cieszko-Pankiewicz

UCZESTNICY:      wszyscy chętni.

WARUNKI UCZESTNICTWA: zapisanie się w terminie do 12 listopada 2015 r. (czwartek) oraz zapoznanie się z regulaminem rozgrywek.

Turniej przebiegać będzie w 2 etapach.

Etap 1 – RUNDA WSTĘPNA– grają pary wyłonione w czasie losowania, zwycięzca przechodzi do rundy zasadniczej.

Etap 2 – RUNDA ZASADNICZA– każdy gra z każdym, zwycięża osoba, która uzyska największą liczbę punktów.

ZAPISY do turnieju przyjmują wychowawcy klas oraz  opiekun turnieju p. Bożena Cieszko-Pankiewicz.

TERMIN rozpoczęcia - będzie podany po ustaleniu liczby uczestników (na stronie szkoły oraz na tablicy ogłoszeń).

Zapraszamy!!

W dniu 20 listopada 2014 roku uczniowie klasy I i IV technikum ekonomicznego pod opieką Pani Małgorzaty Typiak odwiedzili Bank Pekao S.A. w Krasnymstawie. Spotkanie było zorganizowanie w ramach obchodzonego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w naszej szkole. Uczniowie zostali przywitani przez dyrektora banku, a następnie zostali oprowadzeni po wszystkich stanowiskach pracy.Młodzież została zapoznana z historią banku, strukturą i zasadami funcjnowania tej jednostki. Następnie uczniowie mieli okazję poznać zabezpieczenia polskich i obcych banknotów, w przyszłości będą mogli bez problemu sprawdzić autentyczność walut.
Pracownicy banku zapoznali uczniów z ofertą produktową banku, a także odpowiedzieli na  szereg nurtujących ich pytań dotyczących. m.in. rachunków, kredytów studenckich.
W przyszłości nasi uczniowie będą podejmować finansowe decyzje, dlatego warto promować wśród młodzieży efektywne gospodarowanie pieniędzmi. Zawód bankowca to zawód ambitny, może w przyszłości nasi uczniowie znajdą zatrudnienie w sektorze bankowym. 
 
bank1
bank2
 
banka
 
  1. Bank Pekao
    pe
  2. Bank Polska Kasa Opieki – polski bank uniwersalny założony w 1929 jako bank państwowy, spółka akcyjna notowana od 1998 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, od 1999 kontrolowana przez UniCredit; od 2011 prezesem banku jest Luigi Lovaglio. 
     bank3
 

W dniach 17-23 listopada 2014 roku po raz siódmy został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie „Otwarta firma”. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.

Program składa się z czterech modułów, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji:

  • Szkoła podstawowa, klasy I-III: „Poznajemy zawody w miejscu pracy”
  • Szkoła podstawowa, klasy IV-VI: „Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy” 
  • Gimnazjum: „Pracownik-przedsiębiorca-przedsiębiorstwo”
  • Szkoła ponadgimnazjalna: „Biznes przy tablicy”

 

W ramach obchodzonego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią inspektor pracy Marzeną Skorek z Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie. Pani inspektor omówiła młodzieży zagadnienia dotyczące umów o pracę i umów cywilnoprawnych, wyjaśniając różnicę między nimi, zapoznała z kompetencjami Państwowej Inspekcji Pracy oraz poinformowała o możliwości skorzystania z pomocy PIP w razie konfliktów  z pracodawcą. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 1 te, 2 tf, 3 te, 4 tp, 4 te.

pip

pip1

pip2

I SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

O   PUCHAR  DYREKTORA SZKOŁY

CEL KONKURSU:

-         Rozwijanie logicznego myślenia,

-         Poznawanie tajników gry w  warcaby,

-         Rozwijanie umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika i stosowanej przez niego taktyki,

-         Wdrażanie do stosowania zasad fair – play /umiejętność bycia zwycięzcą  lub zwyciężonym/,

-         Ujawnianie oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży,

-         Wdrażanie uczniów do pracy samokształceniowej,

     -    Stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

ORGANIZATOR: sekcja naukowa SU ZSP Nr 1 w Krasnymstawie.

UCZESTNICY:      wszyscy chętni.

WARUNKI UCZESTNICTWA: zapisanie się w terminie do 2 grudnia 2014 r. (wtorek) oraz zapoznanie się z regulaminem rozgrywek.

Turniej przebiegać będzie w 2 etapach.

Etap 1 – RUNDA WSTĘPNA – grają pary wyłonione w czasie losowania, zwycięzca przechodzi do rundy zasadniczej.

Etap 2 – RUNDA ZASADNICZA – każdy gra z każdym, zwycięża osoba, która uzyska największą liczbę punktów.

ZAPISY do turnieju przyjmuje SEKCJA  NAUKOWA (uczennice klasy 3 TE) oraz opiekun  sekcji p. Bożena Cieszko-Pankiewicz.

TERMIN rozpoczęcia - będzie podany po ustaleniu liczby uczestników (na stronie szkoły oraz na tablicy ogłoszeń).

Zapraszamy!!!

 

Regulamin gry w warcaby

 

  1. Grę rozpoczyna osoba grająca białymi pionkami, przesuwając dowolnie wybrany pion na ukos do przodu ( na czarne pole w następnej linii).
  2. Gracze wykonują kolejno ruchy na zmianę.
  3. Celem gry jest ”wybicie” wszystkich pionów i damek przeciwnika.
  4. Bicie jest obowiązkowe i odbywa się przez przeskoczenie po przekątnej pionka przeciwnika na wolne pole tuż za nim.
  5. Bije się do przodu i do tyłu.
  6. W jednym ruchu można zbić więcej niż jeden pion.
  7. Pion dochodzący do ostatniego rzędu staje się damką, którą oznaczamy układając na pionie inny wolny pion.
  8. Sposób poruszania się damki to dowolna ilość pól po skosie.
  9. Podczas bicia damka może przeskakiwać przez pion przeciwnika o dowolną ilość pól pod warunkiem, że są puste.
  10. Partia kończy się w chwili zbicia wszystkich pionów i damek przeciwnika lub do momentu uzyskania remisu ( jedna damka na jedną damkę), dopuszczalne jest również zablokowanie wszystkich pionów przeciwnika w taki sposób, żeby nie mógł on wykonać żadnego ruchu.

 

warcaby

DSC01071 1067x800W dniu 17 listopada 2014 r. w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie odbyły się mistrzostwa rejonu w tenisie stołowym. W Licealiadzie Rejonowej wystartowało 50 zawodników z pięciu powiatów. Powiat Krasnostawski reprezentowało dziesięciu zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych.   

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii dziewcząt reprezentowali: Smyk Malwina – kl. 2tz; w kategorii chłopców Staszak Arkadiusz kl. - 4tb. 

Opiekunem był pan Leszek Dworucha.  

Naszym zawodnikom gratulujemy występu w zawodach rejonowych oraz życzymy dalszych sukcesów. 

Pielgrzymka 201418 października młodzież z klas maturalnych uczestniczyła w 30 Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej na Jasną Górę. Pielgrzymka wyruszyła o 7:00 sprzed kościoła pw św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, po długiej podróży uczestnicy pielgrzymki dotarli do Częstochowy. Tam młodzież miała czas wolny, który przeznaczyła na zwiedzanie, posiłek i odwiedzanie straganów i sklepów wokół klasztoru jasnogórskiego.

O godzinie 17:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita lubelski

 bp Mieczysław Cisło, następnymi punktami programu były: modlitwa różańcowa w jasnogórskiej bazylice, apel jasnogórski ,droga krzyżowa na wałach klasztoru. Po uroczystościach młodzież udała się w powrotną drogę. Był to piękny czas zadumy i modlitwy, a szczególna prośba maturzystów dotyczyła ich przyszłego życia i wyborów, które stają przed nimi. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Nawróćcie się i uwierzcie w Ewangelię”

W pielgrzymce oprócz młodzieży uczestniczyła Pani wicedyrektor Małgorzata Jędruszczak, oraz nauczyciele: Ewa Gałka, ks. Zbigniew Gąbka, Sylwia Młynarczyk-Rysak i Halina Szewczyk. Podziękowania składam wszystkim uczestnikom pielgrzymki za wspaniałą atmosferę jaką stworzyli. Szczególnie dziękuję  Patrycji Gaweł, Annie Nizioł i Piotrowi Mące za wytrwałe reprezentowanie szkoły w czasie trwania uroczystej Eucharystii.

  • Pielgrzymka 2014
  • Autor: Sylwia Młynarczyk-Rysak
  • Odsłon: 6028
  • Downloads: 1003
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pielgrzymka 2014
  • Autor: Sylwia Młynarczyk-Rysak
  • Odsłon: 6247
  • Downloads: 982
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pielgrzymka 2014
  • Autor: Sylwia Młynarczyk-Rysak
  • Odsłon: 6134
  • Downloads: 1034
  • Ocena: Brak głosów 
  • Pielgrzymka 2014
  • Autor: Sylwia Młynarczyk-Rysak
  • Odsłon: 6077
  • Downloads: 992
  • Ocena: Brak głosów 

Apel z okazji Święta Niepodległości

     7 listopada 2014 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
     Uczniowie klas 1 tz, 3 te, 4 te i 4 tm zaprezentowali inscenizację słowno - muzyczną. Recytacja wierszy polskich poetów, patriotyczne pieśni oraz krótka lekcja historii uświadomiły uczniom wartość tego święta oraz były piękną lekcją patriotyzmu.


SAM 2984

DSC009281 1067x800W  dniu 7 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbyły się  mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym. W  zawodach wzięli   udział   uczniowie z sześciu szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.   W   Licealiadzie Powiatowej   wystartowało 33 zawodników.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii dziewcząt  reprezentowali: Edyta Jurkiewicz  - kl. 3tf;  Smyk  Malwina – kl. 2tz ; Podgórska Ola- kl. 2 tz.   W kategorii chłopców szkołę  reprezentowali: Staszak Arkadiusz kl. - 4tb;   Wieczerniak Mateusz – kl. 4te;  Smyk Michał – kl.1tz. 

Nasi zawodnicy osiągnęli dobre wyniki.  Staszak Arkadiusz zajął III miejsce oraz Smyk Malwina IV miejsce.           Dzięki   takim  wynikom  już 17. 11 2014 r.  Ci zawodnicy będą  reprezentować     powiat   w zawodach  rejonowych  w Hrubieszowie.

im1Kolejny raz w dniu  31. 10. 2014 r.  UKS ,, Zetka  ” przy  ZSP nr 1 w Krasnymstawie     zorganizował    wycieczkę do Łęcznej na mecz piłki nożnej Ekstraklasy  pomiędzy Górnikiem Łęczna a   Lechią Gdańsk.   W wycieczce wzięło udział 20 uczniów.

Młodzież  z ZSP nr 1  interesuje się piłką nożną w związku z tym p Leszek Dworucha wychodzi naprzeciw potrzebom młodzieży organizując takie wyjazdy.

Opiekunami wycieczki byli:     Leszek Dworucha oraz Artur Kuźma.

Od przedstawiciela Górnika Łęczna otrzymaliśmy podziękowania za doping zielono- czarnym.

Szanowni Państwo,

za nami mecz z Lechią Gdańsk. Cieszymy się, że w ten piątkowy wieczór byliście razem z nami na trybunach łęczyńskiego stadionu. Mamy nadzieje że fajnie się bawiliście dopingując zielono-czarnych.

Zapraszamy na kolejne spotkania Górnika w T-Mobile Ekstraklasie. W 2014 roku gramy jeszcze z Ruchem Chorzów (piątek, 28 listopada), oraz Legią Warszawa (niedziela, 14 grudnia).

Liczymy że wówczas również będziecie razem z nami na stadionie w Łęcznej.

Jeśli występowały jakieś problemy z wejściem, lub inne związane z Waszą wizytą w Łęcznej prosimy o kontakt. Dołożymy wszelkich starań, aby je wyeliminować w przyszłości.

Pozdrawiam,

Kolejny wyjazd  p Leszek Dworucha  planuje  14. 12. 2014 r. na mecz Górnika Łęczna z Legią Warszawa. 

{gallery artykuly/2014/pilka_nozna}

W dniu  4. 10. 2014 r.  UKS ,, Zetka  ” przy  ZSP nr 1 w Krasnymstawie     zorganizował  wycieczkę do Łęcznej na mecz piłki nożnej Ekstraklasy  pomiędzy Górnikiem Łęczna a  Koroną Kielce.   W wycieczce wzięło udział 17 osób, które obejrzały ładny, ciekawy i wygrany (1:0)  mecz przez zespół Górnika Łęczna.

Koszty przejazdu zostały pokryte  ze środków Urzędu Miasta  Krasnystaw w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą ,, Organizacja zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży’’.

Opiekunami wycieczki byli:    Małgorzata Gadomska Matycz  oraz  Leszek Dworucha.

Dziewczęta i chłopcy ZSP nr 1 w Krasnymstawie  na podium.   

Dnia 29.09.2014 roku na stadionie Centrum Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie odbyły się  zawody dla szkół ponadgimnazjalnych. 

W  zawodach wzięły udział   4 drużyny dziewcząt i 4 drużyny chłopców.

Wśród dziewcząt drużyna I LO zdobyła łącznie 1027 pkt. wyprzedzając II LO z Krasnegostawu (927 pkt.), ), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Krasnegostawu (  612 pkt) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Krasnegostawu (  574pkt).

 Dziewczęta z  ZSP nr 1   wystąpiły  w składzie :   Dudek Elzbieta, Nizioł Anna, Zalewska Magdalena, Matycz Monika, Minicka Patrycja, Jurkiewicz Edyta, Błasiak Julia, Wożniak Agnieszka, Smyk Malwina, Kiszczak Małgorzta.

                 Wśród chłopców najlepsi okazali się reprezentanci I LO z Krasnegostawu – 941 pkt., II LO z Krasnegostawu – 833 pkt, ZSP nr 1  z Krasnegostawu – 773 pkt.Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  w Krasnymstawie, którzy zdobyli 648 pkt.

Chłopcy z ZSP nr 1 wystąpili  w składzie:  Krawiec Patryk, Frańczak Piotr, Małek Rafał, Szczepanik Mirosław, Luchowski Kamil, Michalak Piotr, Grzegórski Damian, Mucha Maciej, Skica Kamil, Mikuła Kamil, Tworóg Tomasz, Wawrzycki Arkadiusz, Kowalski Jakub, Chołota Paweł, Pałys Adrian.

  

 Opiekunami byli: Leszek Dworucha,  Marcin Łukaszczyk

XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W dniu 7 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi„Polska droga do wolności gospodarczej. 25 lat transformacji”. Honorowy patronat nad XXVIII Olimpiadą objął Prezydent Rzeczypospolitej PolskiejBronisław Komorowski.

 Uczniowie przygotowując się do olimpiady, mieli możliwość spojrzenia na ostatnie 25 lat polskiej gospodarki oczami rodziców,  jak w opisie hasła możemy przeczytać: Polska od wielu lat jest niepodległym i suwerennym krajem demokratycznym o ustabilizowanych głównych cechach ustrojowych, do których należy wolność osobista i gospodarcza. Stopniowo do głosu dochodzi teraz pokolenie zupełnie już nieznające doświadczenia swych rodziców, którzy wzrastali i żyli w codziennej świadomości braku wolności, w kraju uzależnionym od ZSRR oraz od rządów monopartii o orientacji komunistycznej. Już samo to uwydatnia kolosalną, historyczną przemianę, jaka stała się udziałem naszego kraju i stworzyła jego mieszkańcom nowe warunki życia społecznego oraz osobistego.”

(źródło: http://owe.pte.pl/informacje/informacje-ogolne/opis-hasla-biezacej-edycji.html)

Do etapu szkolnego przystąpili  uczniowie z klasy trzeciej i czwartej Technikum Ekonomicznego: Paulina Jaremek, Joanna Jaskułecka, Paulina Karczmarek, Justyna Trumińska, Paulina Dunaj, Piotr Mąka, Konrad Ożarowski, Mateusz Wieczerniak.

Nad przebiegiem olimpiady czuwała Szkolna Komisja OWE w składzie: przewodniczący - Wojciech Maślona oraz członkowie – Bożena Cieszko-Pankiewicz i Małgorzata Typiak.

Wszyscy uczestnicy mocno rywalizowali, ale na czoło wysunął się Mateusz Wieczerniak (kl.4 TE) uzyskując najwyższą liczbę punktów. Na drugim miejscu uplasowali się: Paulina Jaremek (kl. 3 TE) i Konrad Ożarowski (kl. 4 TE).

 

 

wso4owe

 

logo pdpz 

Uwaga uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni !!!

Już od 12 listopada 2014 roku do 20 grudnia 2014 roku w naszej szkole zostanie

przeprowadzona ogólnopolska akcja charytatywna:

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zgodnie z ideą i regulaminem Akcji NIE ZBIERAMY PIENIĘDZY

 ZBIERAMY TYLKO I WYŁĄCZNIE DARY RZECZOWE:

odzież, obuwie, zabawki, książki, słodycze, żywność długoterminową,

 Dary przekazane zostaną Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie.

               Jak co roku pomagamy potrzebującym.

Dary proszę przynosić do pokoju nauczycielskiego lub do pani Małgorzaty Typiak i pani Katarzyny Mańko.

Przyłącz się do Akcji!  słonko

Dnia  28 października 2014 r. w "Sali Błękitnej" Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Stypendia zostały przyznane za osiągnięcia w roku szkolnym 2013/2014. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się tylko jednemu uczniowi danej szkoły. Kandydat powinien otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazywać szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. W roku szkolnym 2014/2015 w województwie lubelskim stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymało 256 uczniów, w tym nasza uczenica Patrycja Gaweł, która obecnie uczęszcza do klasy IV Technikum Ekonomicznego. Serdecznie gratulujemy naszej koleżance.

stypendia

W październiku Samorząd Uczniowski przygotował imprezę otrzęsinową dla klas pierwszych. Było to symboliczne przyjęcie nowych uczniów do społeczności szkolnej. Było wesoło i sympatycznie. Uczniowie rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach, a na koniec złożyli przysięgę i otrzymali nagrody od Pani Wicedyrektor Małgorzaty Jędruszczak.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie 18-24.11.2013

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ang. Global Entrepreneurship Week, GEW) jest ogólnoświatową inicjatywą, mającą na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w projekcie „Otwarta firma”. Dla szkoły to możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej, wejścia na rynek pracy i nawiązania współpracy z przedstawicielami lokalnego biznesu. 

Projekt „Otwarta firma” jest dostosowany do poszczególnych etapów edukacji:

  • „Poznajemy zawody w miejscu pracy” (klasy I-III szkoły podstawowej).
  •  „Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy” (klasy IV-VI szkoły podstawowej).  
  • „Zawody w mojej okolicy” (gimnazjum).
  • „Biznes przy tablicy” (szkoły ponadgimnazjalne) – tym razem przedstawiciele lokalnego biznesu odwiedzają młodzież w szkole. W trakcie spotkania opowiadają o swoim zawodzie i firmie, podpowiadają, jakie trzeba zdobyć wykształcenie oraz tłumaczą wybrane zagadnienia biznesowe.

W ZSP Nr 1 w ramach obchodzonego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, 19 listopada 2013 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Banku Pekao S.A. Tematem spotkania była: Nowoczesna i innowacyjna bankowość. Uczniowie zostali zapoznani z nowoczesnymi produktami bankowymi, które dzisiaj każdy z nas może wykorzystać np. korzystając z aplikacji Peo Pay. Młodzież została zapoznana również z podstawowymi zadaniami, które realizuje bank. Była to ciekawa lekcja przedsiębiorczości. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 2 tz, 3 tf, 3 teb, 3 tp, 3 pm,4 tz,4tp.

zdj1 stp

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W dniu 6 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny  XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji to:  „Strefa euro - szansa czy zagrożenie?”. Honorowy Patronat nad XXVII Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka.

Na uwagę zasługuje fakt, że 10 uczniów naszej szkołytj. z klasy drugiej i trzeciej technikum ekonomicznegowzięło udział w eliminacjach. Uczestnicy musieli wykazać się ugruntowaną wiedzą z podstaw ekonomii oraz znajomością zagadnień związanych z hasłem przewodnim olimpiady. Na wykonanie zadań uczestnicy mieli 120 minut, które skrupulatnie wykorzystali. Nad prawidłowością przebiegu olimpiady czuwała komisja w składzie: przewodniczący – Bożena Cieszko-Pankiewicz oraz członkowie: Małgorzata Typiak i Leszek Franczak.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2013/2014

258 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego za osiągnięcia edukacyjne otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2013/2014.

Dyplomy potwierdzające przyznanie stypendiów oraz listy gratulacyjne wojewody lubelskiego dla rodziców wręczone zostały podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. W spotkaniu poza wojewodą Jolantą Szołno-Koguc uczestniczyli minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz.

W naszej szkole najwyższą średnią w nauce i stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała uczennica trzeciej klasy technikum ekonomicznego – Patrycja Gaweł.

  Serdecznie gratulujemy!!!

 

stypendium 

 
 
 
 

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,  

Rada rodziców i Uczniowie

Zespołu SzkółPonadgimnazjalnych Nr 1

w Krasnymstawie

Serdecznie dziękują państwu:

P.H.U  „TARA”  PAN ROBERT KOŚCIUK

SKLEP  "AGAT"  PAN WIESŁAW SIWIEC

 PAN  HENRYK  MŁYNARCZYK

SKLEP  "AGAT"  PAN PIOTR ŻOŁNACZ

Za finansowe wsparcie zakupu samochodu  do nauki jazdy dla naszej młodzieży.

{gallery artykuly/2013/nauka_jazdy}

Działając na podstawie art. 92 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 Nr 113, poz. 759 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, Zamawiający –Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie informuje,
że rozstrzygnięto postępowanie o udzielenie niniejszego zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego.

otzresiny 2011Kici kici boom !!!  -czyli otrzęsiny klas pierwszych. Ta jakże okrutna tradycja znana jest od dawna w  naszej szkole. Co roku  uczniowie rozpoczynający tutaj  naukę poddawani są wymyślnym próbom odwagi i charakteru, a po ich pomyślnym zaliczeniu składają ślubowanie i przyjmowani są  do naszej społeczności uczniowskiej
I tego roku tradycji stało się zadość .Na próżno płochliwe tegoroczne ,,koty,, ,  rozglądając się lękliwie po szkolnych korytarzach,  próbowały zbiec i uniknąć udręki. Uczniowie starszych klas przygotowali dla nich prawdziwy chrzest bojowy.

Pod wiele mówiącym hasłem ,kici kici boom!!! nowicjusze   pomyślnie przeszli wyszukane próby :zjadali tajemniczą miksturę (która  przy dłuższej degustacji  okazała się budyniem czekoladowym), tworzyli fantazyjne ,, żywe rzeźby ,, , dmuchali na czas balony , demonstrując siłę młodych , nieskażonych nikotyną płuc,  oraz popisywali się talentem wokalnym.

otzresiny 2011

 Najlepiej wykonała wszystkie konkurencje klasa pierwsza technikum fryzjerskiego.

 

 

otzresiny 2011

Uroczystość zakończyła się ślubowaniem pełnoprawnych już uczniów naszej szkoły.
Ślubowali godnie reprezentować społeczność szkolną, sumiennie wypełniać powierzone zadania ale też……..przyjemnie spędzić kilka następnych lat w  murach szkoły.

 

 

otzresiny 2011

 Życzymy powodzenia i gratulujemy
Samorząd Uczniowski

 

  • otzresiny 2011
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 6030
  • Downloads: 997
  • Ocena: Brak głosów 
  • otzresiny 2011
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 30776
  • Downloads: 998
  • Ocena: Brak głosów 
  • otzresiny 2011
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 5874
  • Downloads: 1013
  • Ocena: Brak głosów 
  • otzresiny 2011
  • Autor: Brak danych
  • Odsłon: 5970
  • Downloads: 995
  • Ocena: Brak głosów